https://www.traditionrolex.com/7

 Afrika je úplně jiný svět, který mne nadchnul | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Nevíte kam večer vyrazit? Náš Průvodce Vám poradí!

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Afrika je úplně jiný svět, který mne nadchnul

Mělník –Venezuela - pestrý svět tropů je název putovní výstavy, která v  Regionálním muzeuMělník začala v pátek 11. července.Spolu s muzeem ji pořádá společnost Zoogeos. Své snímky vystavuje mezi jinými také zoolog muzea Petr Lumpe. „Jedna z mých prvníchcest byla na poušť Karakum v Turkménii. Z většíchcest to byla Antarktida, Venezuela, Ekvádor a Patagonie vJižní Americe, Bajkal a Afrika,“ říká PetrLumpe a dodává, že se ale za cestovatele nepovažuje.Naposledy byl v Namibii a Zimbabwe.

V jakýchčasových intervalech se vydáváte na cesty?

Ideálníinterval je dva roky, člověk stihne vstřebat starou cestu apřipravit se na další. Ta moje poslední následovalauž po roce. Pořád to ale ještě docela šlo. Výhodabyla, že na minulé výpravě jsem byl ve Venezuele ateď to byla Afrika. Takže naprosto rozdílnéprostředí. Když jsem jel po Cejlonu do Indonésie,bylo to horší. To se trochu překrývalo, protože tamje podobná příroda, lidé a téměřstejné prostředí.

Nevyrážítesám.
Nejraději se k někomupřidám, což má několik výhod. Předevšímse řeší problémy společně a pokud tu výpravunavíc připravuje někdo jiný, tak to ušetříspousty času. Velice rád jezdím se společnostíZoogeos, která se zabývá výzkumem aochranou fauny světa. Důležitým výstupem jejichčinnosti je totiž výstava. Ze svých expedic totižpřivážejí různé předměty, fotografie,výrobky a případně i uhynulé živočichy,kteří se preparují a slouží jako doplněníobrazového materiálu. Lidé se pak mohou seznámits cizí zemí prostřednictvím fotek aexponátů. Afriku jsem absolvoval lidmi předevšímz Moravy, výpravu vedl zoolog jihlavské zoologickézahrady Aleš Toman. Takže to mělo jiné zabarvení. Itím, že Aleš už tam byl podesáté.

Proč se na cestyvydáváte?
Jsem přírodovědec a ornitolog. To, co mne zajímá, jsou zvířata,tedy hlavně ptáci, v původním prostředí.Je dost velkým zážitkem vidět zvířatav jejich původním prostředí.

Posíláterodinu někam jinam na dovolenou?

V tomhle mámštěstí, že moje rodina nebaží po tom, aby se mnoujezdila do pralesů a do horkých tropů. Válenína pláží, po tom také netoužíme.S rodinou cestujeme po republice a na menší výlety.Zbytek rodiny hraje fotbal a já jezdím po světě.

Která země,které jste dosud navštívil, Vás nejvíceoslovila a čím?

Mě oslovily všechny.Mám rád Jižní Ameriku, zvlášťPatagonii, kde to ale pořád fouká a prší.Tropické oblasti jsou hodně pohodlné, pokud pominememalárii nebo krokodýly... Líbí se mi ipouště. V poušti Karakum jsme zažil i písečnoubouři, to bylo romantické, i když mi to ošmirglovalo holázáda. Nadchl mne Ekvádor, je to země s obrovskýmrozpětím nadmořské výšky.

Co je na bouřiv poušti romantického?
Člověk si představujejak to vypadá a jak je to drsné a pak sleduje schovánpod kusem igelitu, jak to vypadá ve skutečnosti.

Při návštěváchtropů přespáváte ve stanu v kempech. Jakvypadají?
Tak např. v Africkýchnárodních parcích je to obrácenázoo. Vjedete do oploceného kempu, tam jste jakoby v bezpečí.Za plotem si chodí lvi. Plot je vysoký dva metry a jejakoby z králičího pletiva. Do toho připevněnénějaké klacky. Teoreticky, kdyby slon chtěl kempem projít,tak mu to moc práce nedá. U kempů jsou napajedla, jsounasvícená a vy můžete v noci pozorovat, jakchodí stáda slonů pít.

Takže sloni vědí,že se mají kempu vyhnout?
Nejsou hloupí, coby lezli do kempu. Tam pro ně nic není, sloni jsou divokázvířata, tak se nehrnou mezi lidi. Obecně se divokázvířata lidem vyhýbají. V Africe to alevypadá jinak, protože zvířata žijí vespolečnosti aut a lidí v národních parcíchpořád. Lev nebo zebra vidí denně několik desítekaut. Tak je berou jako součást svého životníhoprostředí.

Co Vás v Africeuchvátilo nejvíce?
Byl jsem nadšenýz velkých zvířat. Je to jiný svět,Afrika. Rozhodně kočkovité šelmy, třeba takovákočka plavá. Vypadá jako náš Mourek. Mourekběhá po poušti, to se mi líbilo. Nadšený jsembyl samozřejmě i z ptáků, nejsilnější zážitkymám při pozorování druhů, které jsemchoval doma.
Zajímaví lidé

https://www.traditionrolex.com/7