Tip: Uvítáme nové uši a oči. Staňte se zvědem serveru Mělníček.cz! [email protected]
Muzeum M

Vyznáte se na webu www.Melnik.cz?

Já ne. Posuďte sami, jestli jsem hloupý já, my všichni anebo je web prostě nepřehledný...
 
Představte si, že chcete například prodat auto. Navigace nás z www.melnik.cz snadno navede přes Služby pro občany a Doprava na stránku, kde si můžeme vybrat registr vozidel a registraci vozidel. Jsou uvedeny telefonní linky - jen telefonní linky.
 
Pamatujete si číslo na městský úřad? Já ne, proto kliknu na úvodní stránku, odkaz Kontakty - obsahuje text Telefonní seznam. Kliknu na něj - nic. Tak nevím. Pak mě napadne kliknout na text Městký úřad Mělník - a hurá, telefonní čísla, ta, která měla být kompletní uvedená už přímo na podstránkách. Stačí už jen dvakrát kliknout a v seznamu vyhledat číslo na paní, která byla uvedená v sekci Doprava - a skládačka je hotová. Dokonce je uvedená i e-mailová adresa, která v sekci Doprava není.
 
A co když chceme zjistit úřední hodiny? Nejsou na úvodní stránce. Nejsou ani v navigaci Radnice a úřad, nevidím odkaz Úřední hodiny ani jinde. Raději jsem tedy zavolal na telefonní číslo, které jsem získal postupem, popsaným výše.
 
Protože mě zajímalo, jestli jsem jediný, komu se nedaří na novém webu města vyznat, zeptal jsem se odpovědné osoby, Mgr. Heleny Vavřinové e-mailem. Byla velmi příjemná a poradila mi:
 
Dobrý den, cesta je velmi jednoduchá : sekce Radnice a úřad a hned, když kliknete na městský úřad, jsou tam veškeré údaje včetně úředních hodin.
 
Souhlasím také částečně s tím, že:
 
Je to vždycky těžké, pokud je tolik informací jako z úřadu, vše jednoduše uspořádat, ale dle mého názoru jsou stránky mnohem přehlednější než ty, co jsme měli donedávna.
 
A je příjemné, že:
 
Určitě se nebráníme vylepšení stránek, budu ráda za další postřehy – vidíte stránky s nadhledem.
 
Přesto by mě a určitě i ostatní zajímal váš názor. Je nový web Mělníka spíše pomocníkem nebo překážkou?
 Ostatní

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

3 zlaty web www.melnik.cz


V současné době procházím životním omylem, což je "sám si vybíhám dokumentaci ke stavbě" a všech možných i nemožných dotací a příspěvků, kterými se dají částečně snížit mé vlastní vložené prostředky a uzmout alespoň nano-část státních peněz, které tam stejně leju i já v podobě daní. Kdo prodělal, chápe. Nesnáším chození na úřady, tak jsem to pojal, jako zkoušku webů našich institucí. Web našeho městkého úřadu jsem pochopil asi po 1,5 hodině studia struktury. Mé srdce zajásalo, že snad budou všechny instituce stejně "dobré". Ale brzo bylo mé jásání tvrdě potlačeno. Zkuste si něco najít na webu např. Ministerstva pro místní rozvoj nebo vnitra, nedejbože armády, nemluvě o ministerstvu financí (dotační politika) a ze stejného důvodu krajský úřad. Portál státní správy jako rozcestník - hm. Ve slabých chvílích jsem s tím chtěl již praštit, ale vydržel jsem do konce. Snad nejstrašnější mi přišlo, když jsem v težké krizi volal na jeden úřad, aby mi teda řekli, jak se ten formulář jmenuje kde na tom jejich webu je. Telefonát trval skoro 40 minut a nenašli jsme, paní mi ho ve finale poslal faxem. Pokud znáte přesný název formuláře, ještě to neznamená, že ho na webu příslušné instituce najdete. Sad Ani se neodvažuju vypočítat, kolik času a peněz mě stálo toto markírium získání necelých půl mega. Ani se nedivím, že o to skoro nikdo nežádá a je v těchto fondech dostatek peněz po celý rok.      Takže po tomhle se mi ten "náš" web zdá relativně jednoduchý - třikrát zoufalé HA HA HA

3.1 Hodně informací na jednom místě


on je vždycky problém nashromáždit velkou hromadu informací tak, aby z toho nezůstala jen velká hromada - a tenhle web zrovna nejlepším příkladem není, souhlasím - přesto si dovolím říct, že jsem viděl mnohem horší zpracování a vybavenost daty. 1,5 hodiny studia struktury vám nevěřím, to je přehnané - zvlášť, když je jednoduše dostupná funkce "mapa stránek" ve fixovaném záhlaví. Rozhodnutí vyběhat si dokumentaci ke stavbě po internetu asi není nejlepší a neberu to ani jako diskriminaci těch, kteří neradi běhají po úřadech. A pokud jde navíc o dotace, tak to je kapitola sama pro sebe. Jde většinou o tak specifickou věc ke konkrétním případům, že je opravdu nutná konzultace spíš osobní, než telefonická, protože může dojít k nedorozumnění na obou stranách. Překvapuje mě, že vás nebyla schopná pracovnice úřadu nasměrovat na správný formulář (o jaký konkrétně šlo?), v tom případě si nejsem jistý, jestli si na svém místě takový zaměstnanec zaslouží zůstat. Stránky s formuláři podle mě právě patří k těm přehlednějším místům na zmíněném webu - je přístupné i přes rychlé odkazy na úvodní stránce a poměrně dobře řazené podle odborů.

2 Web města - před půl rokem


Marku, je dobře, žes tohle napsal. Na druhý straně (teď si trochu rejpnu, ale s dobrým úmyslem) by nebylo dobré sledovat média zabývající se životem ve městě. Ve středočeské příloze MF Dnes, na okresní straně Mělnicka (která vychází v ždy v úterý a páteka jejíž obsah lze v uvedené dny a v následující den najít na www.mfdnes.cz) vyšel můj článek s touto tematikou už 26. 2. Tady ho posílám...

26.02.2008 - ONDŘEJ TICHOTA - Mělnicko - str. 04

Hledáte jízdní řád? Klikněte sedmkrát

Mělník - Velkým zklamáním je podle odborníků podoba nových internetových stránek města Mělník, které byly spuštěny ve čtvrtek. Nepřinesly některé potřebné změny, jsou nemoderní a nepřehledné, mnohdy se špatnou navigací a především působí amatérsky. Radnice za ně firmě Advice.cz zaplatila 25 tisíc korun.
„Nový web je výrazný krok zpět, ne vpřed. Vzhledově vypadá, jako když je dělaný před deseti lety, a celé je to velká amatéřina. Zdá se, jako by byl vytvořen ne pro potřebu obyvatel a návštěvníků města, ale proto, aby byla odškrtnuta nějaká položka v seznamu práce na tento rok,“ hodnotí stránky www.melnik.cz Petr Šťastný, který se profesionálně zabývá návrhy webdesignu.
Webové stránky města zatím nefungují správně v nejrozšířenějším prohlížeči Internet Explorer, nevábná je podle Šťastného grafika a zahraniční návštěvníci se nedozvědí spoustu základních informací. V angličtině není k dispozici ani důležitá pomůcka, mapa stránek.
Český čtenář pak například ke zjištění jízdního řádu městské hromadné dopravy potřebuje neuvěřitelných sedm kliknutí, spojených s nekonečným hledáním odkazů v textech. V některých zobrazeních je velmi zdeformovaný oficiální znak Mělníka.

Na webu je málo fotografií „Další z chyb se objevuje při pokusu o formátování strany pro tisk. Ta se rovněž zdeformuje a není pro vytištění vhodně použitelná,“ říká Petr Šťastný, který se stará například o server www.melnicek.cz.
I v nové formě internetových stránek města chybí galerie fotografií. Její funkci ani zdaleka neplní několik snímků v horní liště. Lidem se nelíbí ani šedá barva stránek. „Jakou souvislost má tahle barva s naším městem? Chtěl autor říci, že máme šedé, neelegantní město?“ podivuje se obyvatel Mělníka Jiří Novák.
Naopak mělnický místostarosta Zdeněk Koudelka říká: „Mě stránky nijak neurážejí, přijdou mi pěkné a orientace v nich mi nedělá problém. Přinášejí některé nové podstatné informace pro občany a třeba i samostatnou sekci Mělnické vinobraní.“ Firmu Advice.cz vybrala rada města kvůli jejím zkušenostem s tvorbou stránek jiných měst a obcí.
„I díky těmto zkušenostem byla ve výběrovém řízení nejlevnější. Jiným bychom platili 80 až 100 tisíc,“ uvádí tajemník městského úřadu Jaroslav Šuk a dodává: „Společně s firmou ještě musíme do konce února odstranit nějaké chyby.“ K tomu však mohlo dojít ještě před uvedením stránek do veřejného provozu. Na přípravě konečné podoby stran se pracovalo půl roku.

-------

Takže asi takhle. A taky je z té retrospektivy vidět, že se toho na webu moc nezlepšilo. Bond

2.1 Opakování


Máš pravdu, vím, že už se to tu řešilo. Přesto se mi povedlo v rozmezí dvou měsíců po sobě na webu narazit. Proto jsem se k tomu přiznal a protože podle mého se s webem nic neděje, řekl jsem si, že neuškodí tuhle otázku znova nadhodit. A je moc dobře, že jsi o tom psal v novinách, protože to je jedna z věcí, které bychom měli být schopní ovlivnit.

1 Psalo se.


O tom, jak se líbí čtenářům Mělníčku výše zmíněný web, se tu už někde v minulosti psalo, včetně ankety. Musím konstatovat, že jsem tam snad zatím ani jednou nepotřeboval žádnou informaci a tudíž toho jako jeden z diskutujících na tomto webu k téma moc neřeknu. Mnohé zajímavé  informace jsou na webových  stránkách regionálních novin, nebo zde. Ale, něco úředního přece jen mám a není to příjemné zjištění.

 Už jste se někdy pokoušeli o takovou banalitu, jako je třeba převedení platby za plyn na jinou osobu ? Zkrátka, dozvíte se ,že vám to na Mělníku nikdo neudělá a musíte jet do Mladé Boleslavi. Tam sice existují určité úřední hodiny, ale dorazíte na místo a mají zavřeno. Tak tento člověk jistě udělal chybu, že si tam těsně před odjezdem nezavolal a nezjistil skutečnost. Na druhou stranu je snad už dnes tendence taková, že se všude snaží vyjít zákazníkům maximálne vstříc a vždy je nějaká ta výkonná osoba v záloze. To je právě ta požadovaná flexibilita v zaměstnání. A že to jde i na úřadech, tak o tom jsme se přesvědčili nedávno v televizi, když nějaká obec vytvořila pro své občany úřední dny i v sobotu. Mít v nějakou úřední hodinu a navíc v takovém městě, jako je Mladá Boleslav zavřeno, to mi přijde neomluvitelné. S cestami do tohoto města však zřejmě budeme muset v některých případech počítat. No, kam dát takovou nechutnou informaci, která se zdánlivě vůbec občana Mělníka netýká, než sem na Mělníček ?