Tip: Chcete i Vy mít svůj banner nebo komerční inzerát na tomto webu? Napište nám na [email protected].

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Vinobraní na rozcestí

Tak se nám blíží vinobraní... Parafráze oné známé věty Tak nám zabili Ferdinanda je předzvěstí dlouho očekávané, milované i nenáviděné akce. Mělnického vinobraní. Mnohými považované za akci mimořádnou, pro jiné zbytečně okázalou a náročnou. Je pravdou, že svým způsobem tato akce dospěla na určitou křižovatku a je nutné určit směr, jak dál. Je třeba se zamyslet, čím vinobraní je, k čemu slouží a jak by mělo vypadat. Proč tyto řekněme existenciální otázky? Důvod je jednoduchý a stejný jako v mnoha dalších případech. Peníze. Náklady všeobecně rostou a zejména kapely jsou si dobře vědomy, že takovéto akce jako jedny z posledních ještě pořadatelům zajímavě vydělávají. Takže logicky musí vydělávat i kapelám. A tak, jestliže stojí koncert v hale částku x, na podobné akci jako je vinobraní je to x o 20 až 50 % vyšší. A nyní ta zásadní otázka – musíme mít tak rozsáhlý program? Historickou scénu s tržištěm pro milovníky historie. Staropražský jarmark jako scénu pro lehčí kabaretní žánr. Folkovou scénu pro milovníky folku. Hlavní scénu s přehlídkou toho nejzajímavějšího a nejpopulárnějšího v daném roce, s průřezem všech žánrů i věkových kategorií. K tomu mix pouťových atrakcí, občerstvení a abych nezapomněl na to hlavní, i široká nabídka vína v různých podobách a kvalitě. Od hrozna přes burčák po archív, od kvality zajímavé až zvláštní po špičková vína.

Tady je na místě další otázka – proč vlastně lidé na vinobraní přijíždějí? Protože Mělník je znám především svým vinobraním, je to vlastně hlavní reklamní poutač města. To je prostě fakt, který jsem si mnohokrát ověřil. Že jsme město na soutoku dvou řek, to si mnozí pamatují. Ale osobní zkušenost většiny z návštěvníků s Mělníkem je spojená s vinobraním (po pravdě – i moje první návštěva Mělníka se pojí s touto vzpomínkou). Pak je třeba si říci, proč bych měl jet na vinobraní. Protože je to vinobraní? Vždyť tu máme vinobraní v Roudnici, Litoměřicích, Žernosekách, Tróji, na Vinohradech – to jsou jen ty regionálně a časově nejbližší. Že je to pouť? No, poutě máme všude a tato se příliš neliší od těch ostatních. Že je to velká slavnost? Městských slavnostní podobného typu je v okolí také několik.

Takže co teď ? Musíme zaujmout kvalitou nabídky, oním mixem pořadů, dobré zábavy. Zkrátka kompletního občerstvení ducha i těla. Jen tak zaujmeme, jen tak se přijedou lidé podívat každý rok znovu. Pokud nám budou přát i takříkajíc na místech nejvyšších a povede se další velmi důležitý faktor – počasí. Pouze za předpokladu, že ve všech výše zmíněných bodech splníme očekávání, přijedou návštěvníci. A ti převezou peníze a celá akce se zaplatí. Jinak ne. V dnešní době jsme na hranici ekonomické únosnosti. Pro příští roky bude nutné upravit vstupné, výše toho stávajícího nebude stačit na pokrytí nákladů. Doufejme, že vždy za své peníze návštěvník dostane dostatečně kvalitní produkt. Jinak totiž už příště určitě nepřijede. A to nechceme. Letošní vinobraní tedy bude určitým testem, jak dál. Podle výsledků budeme rozhodovat o tom, jak dál. Držme si palce, ať je to rozhodování veskrze příjemné a popřejme tomu letošnímu vinobraní maximální zdar!

Ing.Radim Vajchr, ředitel Masarykova kulturního domu Mělník


Město - z radnice

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".
Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

2 proč na vinobraní


možná by stálo za to, vymyslet anketu, proč lidi na vinobraní vlastně chodí. tak začnu od sebe (když odmyslím to, že budu po většinu letošní vinařské pracovat na druhé straně pultu):

na vinobraní chodím kvůli rockové hudbě. na Mělník jsem poprvé přijela v roce 1992 právě kvůli rockové scéně na Vinobraní (byla tenkrát hezky uklizená na sokolském hřišti pod kinem a bylo tam po většinu víkendu dost narváno). kdo to pamatuje, potvrdí, že to bylo velmi úspěšné, "ti oškliví rockeři" byli navíc hezky uklizení z centra a neotravovali "většinového" návštěvníka na hlavním náměstí. Doba ale pokročila. za 16 let se z "ošklivých" mladých rockerů stali běžní občané města, ale svou rockovou hudbu mít rádi nepřestali. Přestože mnozí jsou dnes už tátové a mámy od (někdy i dospívajících) dětí. Proto se myslím na hlavní podium přemístila i ona rocková scéna. Otázkou je, zda na toto podium patří. A proč by  nepatřila? Stejně jako někdo nemá rád Dana Nekonečného, tak jinému se nelíbí Sunshine. Nikdy se nepodaří udělat takový program, který by se celý líbil docela každému. Chce to od každého trochu tolerance. Jak od starších, kteří by chtěli vinboraní takové, jako před 20, 30, 40, 50 lety, tak od těch mladých, kteří nechápou, že se někdo dokáže bavit s dechovkou.

Já bych třeba přežila vinobraní bez kolotočů, nebo by jich mohla být třetina. Někdo jiný by třeba přežil vinobraní bez (každý rok stejných, jak jsem už taky slyšela) historických scének na hlavní scéně. Jinému vadí (někdy fakt nevkusné, ale přesto určitě neztrátové, a proto neopomenutelné) pouťové stánky. Každý člověk se jednoduše baví jinak, a každý si chce z vinobraní donést něco jiného, někdo plastovou píšťalu, jiný proutěný košík. Buďme tolerantní a dopřejmě každému, ať si své vinobraní užije, jak umí. Dá se to prožít i tak, že si koupíte dva dny předem s přáteli pět litrů vína a vinobraní si užít na zahradě, bez vstupného, bez "randálu" kolotočů a rockové hudby. Nikdo přece nikoh nenutí, aby do města chodil, no ne?

Co se týká třídenního vstupného, je to od města metoda nejjednodušší, ale ne nejpřívětivější. Pokud se pořádá několikadenní akce, měl by počítat s tím, že jeho návštěvníci chtějí přijít jen jeden den, a nabídnout jim jednodenní vstupenku, byť je to organizačně náročnější. Naopak by to třeba přilákalo další lidi, a tím přineslo do kasy víc peněz.

A vinobraní bez vstupného přece máme: místní vinaři nám letos už potřetí uspořádali vemi vydařený košt...

1 Cena vstupneho


Osobně bych spíše ocenila, kdyby se nezvalo tolik nákladných kapel a vstupné mohlo tudíž být za rozumnou cenu. Většina návštěvníků totiž stejně vidí tak dvě, tři kapely, rozhodně netráví všechny tři dny od rána do večera v centru a mnohé rodiny si pak nákladné vstupné nemohou dovolit.

Obrázek uživatele DvořuS

1.1 :)


jako že by třeba byl větší nájem za kolotoče tudíš byla i cena za svezení věcí vyšší. to by bylo moc fajn... eště že na to nelezu už několik let.