Tip: Přehledná a stále aktuální nabídka zaměstnání je dostupná zde.

Od Roudnice po Ústí nad Labem

Prázdniny jsou za námi, ale mnozí jsme se vypravili zase někam dál, nebo jen za humna, abychom viděli třeba i něco nového a třeba i mohli porovnávat.

V květnu jsem si všimnul ve výloze našeho infocentra zajímavé upoutávky na výletní lodní plavbu, která probíhá mezi Roudnicí nad Labem a Ústím nad Labem, což nemohlo skončit jinak, než návštěvou atrakce. Vždyť ze Hřenska do Děčína plul kdysi už kdekdo, kolem Poděbrad to už je také prozkoumané a tohle je fakt už setsakramentsky blízko Smiling . Tedy, abych byl přesný, tak prý ještě jezdí něco kolem Pardubic a do Roudnice se teprve chystám.

Autem je cestování pohodlné, ale za jízdy mnoho nevidíte. U vlaku nás někdy štve hlídání času, ale zase občas vidíme místa, která bychom ze silnice neviděli a fakt stojí zato. Cykloturistika je pěkná hlavně na rovině, ale pokud je to do kopce, tak to bereme mnozí jako tělocvik na fyzičku, aniž bychom se vůbec soustředili, kudy jedeme a s kopce to zase pustíme a nemíníme zastavovat. Pěšky se chce dnes už asi málokomu, jak vidno a voda je fakt báječná, protože koho znudí pozorovat břehy, ten si z toho udělá pojízdnou restauraci.

Pokud se z našeho města vydáte ranním vlakem před 8 hodinou do Litoměřic, jste za půl hodinky na místě a po deseti minutkách už stojíte v přístavu pod mostem do Terezína. Loď vyplouvá (teď už jen myslím o víkendech) v sudé dny na Ústí a v liché na Roudnici, odkud prý mohla po dohodě se zástupci našeho města plout až na Mělník. No, snad některý příští rok, vždyť teď řešíme revitalizaci, obchvat a spoustu jiných nápadů.

Když jsem čekal na devátou hodinu, tak jsem myslel, že to snad vzdám, ale nakonec jsem ještě chytil dokonce místo na vyhlídkové palubě. Kapacita lodi je asi 220 míst, ale někteří už neměli kde sedět. Ještě štěstí, že loď zastavuje v Lovosicích, na jezeře pod Radobýlem u Píštan a ve Velkých Źernosekách. Pro některé lidi je čtyřhodinová plavba se zastávkami do Ústí přece jen příliš dlouhá, a tak se osazenstvo lodi vystřídá, ač mnoho lidí muselo ještě stát. V každém případě je plavba velmi romantická, nebot zprvu plujete otevřenou krajinou s výhledy na různé kopce i zříceniny hradů, a pak se zařízne do hlubokého údolí, kde můžete sledovat čilý ruch po obou stranách řeky.

No, mám pocit, že by to chtělo větší loď a snad to jednou také bude. Zájem byl fakt obrovský. Závěr cesty patří vyhlídce na hrad Střekov, a pak už vede lodivod loď k levému břehu do Vaňova. Ti línější mohou použít trolejbus, ostatní mohou absolvovat cestu ke zdymadlům, přes která vede cesta do Střekova, nebo se vydat po naučné stezce pod skalním útvarem Vrkoč k největšímu vodopádu v Českém středohoří, odkud lze jít dolů ke zdymadlům, nebo k opravené vyhlídkové restauraci Větruš, která je díky televizi velmi známá. Díky bezvadnému vlakovému spojení můžete být už v 15 hodin doma.

No já nevím páni radní, ale nebyla by tohle nějaká cesta k prosperitě našeho města ?

Tipy na výlet

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

5 Od aktivních členů


Od aktivních členů města Štětí vím, že se i nadále snaží prosadit plavbu lodi Porta Bohemica, až na Mělník. Mimo jiné to dokazuje i fakt, že plavební cesta je připravena do Dolních Beřkovic a Horních Počápel. Cílem prodloužení plavební cesty by bylo rozmělnění dotací pro plavbu. Důvodem proč nejezdí Porta Bohemica od Štětí je opravdu nejasný a musí na něj odpovědět kompetentní osoby. Věřím, že zproveoznění dvou plavebních cest na Mělníku by byl pozitivní přínos pro turismus.

4 Štětí - Mělník


Ze strany Štětí byl velký zájem prodložit trasu až na Mělník. Bohužel proti celé záležitosti se postavil pan místostarosta Koudelka. Vedení města Štětí neustále žádá město Mělník o prodloužení trasy, ale bohužel se zdá, že je to ze strany vedení města Mělníka neprůstřelné.

4.2 Na postoj pana


Na postoj pana místostarosty se budete muset zeptat jeho, ale jinak si myslím, že většina radních plavbu po Labi podporuje. Ostatně loňský rok i tady na Mělníku ukázal značný zájem a město dokonce finančně podpořilo provozovatele v 1.sezóně a zajistilo molo. Ale pozor - obce jsou tak trochu hříčkou velmi tvrdého konkurenčního boje, který se na Labi rozpoutal. Je třeba rozlišovat Labskou paroplavební společnost (která je v těchto komentářích) a Labskou plavební společnost, která také provozuje plavbu od Bad Schandau až po Mělník a pro rok 2010 počítá s návazností Mělníka přes Roudnici do Ústí. S podněty k jízdnímu řádu je vhodné obrátit se přímo na ně (www.labskaplavebni.cz

4.2.1 Rozlyšení lodí.


To je tedy paráda. Najednou tu jsou dvě společnosti, dvě webové adresy a absolutní nepřehlednost. Vámi avizovaná společnost vůbec neuvádí jména plavidel, ale už má letošní řád, který mě překvapil. Mnou avizovaná společnost má už čtyři lodě s názvem Porta Bohemica 1...4 , ale zatím ne plavební řád pro rok 2010. Vtom se snad ani nemůže vyznat  ten novinář, co psal článek pro místní noviny.

Jestli tady pluje porta Bohemica 2 ( tzv. Vinařská trasa) a pomalu u Horních Počápel klepe na dveře Porta Bohemica 1 ( tzv. gastronomická linka), tak snad jde o lodi stejné společnosti. Ikdyž je fakt, že ten obrázek kapitána z vašich stránek, je mi povědomý z místních loňských letáčků v infocentru.

V každém případě si dovolím velmi poděkovat za projevenou ochotu zde věci trochu vysvětlit. Pokud jde o pana místostarostu, tak si myslím, že určitě také aspoň občas hodí očkem na tyto živé městské stránky a třeba se může i vyjádřit. Nuže, pokud většina radních plavbu po Labi podporuje, tak jistě uzná, že o víkendu by měla také nějaká loď plout dále, než jen do Dolních Beřkovic , či Obříství a asi maximálně podpořit tu návaznost na města na sever od nás, kde si tedy společnosti také konkurují, ale obě se ziskem.

4.1 A proč to panu


A proč to panu místostarostovy vadí? Že by tušil o něčem co my nevíme. třeba to chce provozovat někdo jiný a tohle by byla konkurence?     Ono je zvláštní že do ošklivého Štětí (můj osobní názor, nikdo nemusí souhlasit) jezdí autobusy turistý jenom do chemičky a když tam jsou tak se projdou po městě které ten výlet příjemně zakončí. Co jim momentálně nabídne Mělník? Do centra by si mohly vzít pohory a nic než to historické centrum tu bohužel není :-/

 

Magnet172

3 Odkaz pro zájemce.


Ještě odkaz pro zájemce....

 

http://www.labskaparoplavba.cz/

2 Co se vlastně děje ?


Loni došlo v našem městě k významné události. Pod Mělníkem ožilo Labe pravidelnou lodní výletní dopravou. Loď Porta Bohemica 2 brázdila střídavě linku do Obříství a do Dolních Beřkovic, a ve středu a v pátek pak do Roudnice nad Labem. Tady bych se pozastavil nad tím, proč nejdelší linka nepluje logicky o víkendu ? Ale, budiž, bude nový řád a tak se necháme překvapit.

Současně byla loni prodloužena trasa lodi Porta Bohemica 1 z Roudnice nad Labem až do Štětí. V článku http://melnicky.denik.cz/zpravy_region/lodi-z-litomeric-do-melnika-ne20100301.html , se dozvídám, že letos bude trasa prodloužena až do Horních Počápel a nějak nechápu, proč to nejde až na Mělník. Vždyť snad obě lodi patří jedné společnosti ?  Co se tedy děje ? To je otázka především na vás na radnici, kteří sem chodíte číst články, příspěvky, diskutovat. Prý se radní nedohodli. Proč ? Domnívám se, že téma je určitou propagací dobré věci a tudíž je na místě vznášet dotaz právě zde před veřejností. ( Nikoliv tedy hledat na ošklivých webovkách města správného  adresáta pravděpodobného resortu  a čekat na odpověď, která jistě zajímá více lidí.)

1 Prima výlet


My jsme hned v červnu vyrazili z Litoměřic do Roudnice a zpátky. Až na čirý amatérismus posádky, který bavil všechny obsluhy zdymadel po cestě to bylo moc prima. Můžu vřele doporučit!!!

 

Co se týká jízd lodi na Mělník, někde (omlouvám se že nevím kde) jsem našel informaci že loď k nám letos jezdit nebude, protože radní odmítli přispět na její provoz. Taky politika...

1.1 trošku legrace


Tak posádka už se zřejmě zlepšila a pokud jde o tu informaci, tak to tady někdo psal v jednom komentáři o několik článků níže.

Ale, pobavil jsem se, když si vedle nás sedla nějaká stará ( 83 let) paní ze Štětí a na otázku, kam chce lístek, odpověděla, že někam na trolej, kde by třeba jezdil vlak, což prodavačku lístků lehce šokovalo. Ukázalo se, že mimochodem mělnická rodačka jela navštívit kamarádku do Neštěmic za Ústím. Byla lehce v obraze a ve vlaku vyslechla rozhovor nějakých lidí, že zrovna jede ta loď a oni jdou na ni. Bylo jí úplně jedno, že má lístek až do Ústí, ač teď nevím, jestli to nemají nad 70 let zdarma, či jen se slevou, a klidně vystoupila a šla za těmi lidmi. Pak jen přítelkyni zavolala, že dorazí asi o 4 hodiny později. I na to se musela  na lodi zeptat. Protože vezla jen láhvinku červeného pro návštěvu, chodila občas do lodní restaurace a docela jsem chápal, když mi tato velmi čiperná žena řekla, že si tuhle příležitost nemůže nechat ujít a zavzpomínala mimochodem i na večerní plavby s hudbou mezi Mělníkem a Štětím v době pro nás prehistorické.