Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
Tři nové knihy k regionu
Velmi ráda píšu o tom, že vyjde kniha, pojednávající o našem regionu. A v tuto chvíli mohu krátce poreferovat hned o třech takovýchto knihách... A když se to nakladatelům povede, ještě minimálně dvě (doufám!) letos budou.
Václav Hurych: Mělník – město v zeleni
Knihu o mělnických parcích napsal jeden z nejpovolanějších. Ing. Václava Hurycha znají všichni studenti mělnické zahradnické školy jako neúnavného učitele, ale též jako autora několika učebních textů. Jeho zatím poslední práce mapuje parky, lesíky, trávníky a jiné zelené plochy v Mělníku plus park v Hoříně v podrobném pohledu. Probírá je z několika pohledů. Zajímá ho jak historie jednotlivých míst, kde jsou parky zřízeny, tak situační a dendrologické zajímavosti jednotlivých ploch. Mne nejvíc zaujalo množství dobových i současných plánků s přesným vyznačením jednotlivých vysazených stromů a keřů. Někoho zase může kniha nalákat na malý atlas dřevin, tedy fotografie jednotlivých druhů. Knihu bych doporučila každému. Člověk si pak lépe uvědomí, že ten strom, kolem kterého denně chodí, je třeba součástí většího celku.
Jan Kilián: Válka ve městě, město ve válce
V anotaci ke knize se dočteme: „Kniha přináší pohled na problematiku měst v době zlomových událostí třicetileté války. Od stavovského povstání v roce 1618 až do roku 1648. Zachycuje vše co se měst a jejich obyvatel té doby dotýkalo. Na pozadí velkých dějin, je zachycena každodennost jednotlivce v jeho mikrosvětě, s jeho radostmi i starostmi a častým zápasem o holé přežití. Celé téma je demonstrovano na menším středočeském královském městě Mělník.“ Místní historik se asi rozhodl zmapovat celou dlouhou mělnickou historii, a zatím se mu to daří. Po knihách „Martin Prušek z Prušova“, „Historické náhrobníky a epitafy“, „Kropáčové z Krymlova“, „Mělnická kronika“ nebo veleúspěšné „Zmizelé Čechy: Mělník“ nyní přichází s velkorysou 300stránkovou studií života v Mělníku v období třicetileté války. Krásně vypravená kniha je podle mého vhodným dárkem pro každého milovníka mělnické historie. A my všichni milovníci této historie čekáme na další zajímavé knihy z pera magistra Kiliána.
Josef Valenta: Scénologie krajiny
Publikace s mnoha fotografiemi Kokořínska. Autor, profesor pražských FF UK a DAMU, si pokládá otázku: Jak člověk uplatňuje scénický smysl při vnímání krajiny? Na konkrétních příkladech z Kokořínska, především z části Polomené hory, dokládá divadelnost volného prostoru. Přináší nové nápady, jak se po Kokořínsku pohybovat s otevřenýma očima a hlavou. Pokouší se na otázku odpovědět například takto: „Scéničnost krajiny je založena na scénickém postoji či jednání člověka. Scéničnost krajiny je tedy její potence – je to možnost, která vyžaduje lidskou spoluúčast." Kniha pro každého, kdo se zamýšlí nad postavením člověka v přírodě a krajině. Není to jednoduché čtení, ale člověk v ní najde mnoho nových pohledů na známé věci.
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK