Tip: Máme přehled co se kde šustlo! Buďte v obraze!

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Na Mělníku si můžete nechat bezplatně vyšetřit paměť

ČALS (Česká alzheimerovská společnost ) v červnu zahájil Dny paměti. Cílem projektu je vyšetřit paměť zájemců a zároveň upozornit na problém včasné diagnózy Alzheimerovy choroby. Do projektu je zapojeno 22 kontaktních míst a jedním z nich je i Mělník.

Proč je třeba věnovat pozornost paměti?
Problémy s pamětí mohou ukazovat na počínající Alzheimerovu chorobu. Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence, která postupně vede k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Demence podle některých odhadů postihuje v ČR až
100 000 občanů. Léčena je přitom méně než desetina pacientů.

Alzheimerova choroba začíná pozvolna a vcelku nenápadně. Nejdříve se přitom u nemocného zhoršuje právě paměť (především paměť krátkodobá). Postupně se nemocný není schopen postarat o některé věci v domácnosti, má čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost. V posledních stádiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat.

Proč je dobré znát diagnózu?
Bez diagnózy není možné nemocného správně léčit. Na možnou demenci ukazují příznaky, které mohou poukazovat na jiné stavy, se kterými je možné se v současné době vypořádat velice jednoduše (jedná se například o dehydrataci anebo depresi). To, zda se jedná o Alzheimerovu chorobu, je nutné vědět co nejdříve. Současná medicína sice neumí Alzheimerovu chorobu vyléčit, umí ji ale léčit. Léky, které se nemocným podávají, dokážou do jisté míry nemoc pozastavit a v zásadě konzervovat momentální stav. Je proto výhodné, aby k tomuto „uchovávání“ došlo v co nejranější fázi, kdy je nemocný ještě schopen se postarat sám o sebe, kdy je také schopen rozhodovat o svém dalším životě. 

Které dny jsou vyhrazeny pro paměť?
Vždy ve středu bude možné v kontaktním místě České alzheimerovské společnosti zjistit, jestli problémy s pamětí, se kterými se Vy nebo Váš blízký potýkáte, jsou příznakem onemocnění anebo jsou normální součástí stárnutí. Vyšetření paměti probíhá bezplatně na základě telefonické objednávky v kontaktním místě pro Mělník to je Centrum seniorů Mělník – domov Penzion

Co se bude dít po vyšetření?
Paměť vyšetří proškolený pracovník pomocí sady testů. Vyplnění dotazníků trvá nejvýše hodinu. Výsledky testu ukážou, zda jsou problémy s pamětí závažné a zda naznačují přítomnost nějaké nemoci. Pokud ano, je třeba podstoupit odborné vyšetření u neurologa anebo psychiatra, kteří pomocí dalších testů zjistí, co je příčinou poruchy paměti a případně zahájí vhodnou léčbu. Kontakty na lékaře získáte po vyšetření v kontaktním místě České alzheimerovské společnosti.
Pokud máte o vyšetření zájem, zavolejte na tel. číslo 605 231 908 a domluvíme termín  vyšetření paměti.

Jana Šimečíková  pracovník kontaktního místa ČALS MělníkMěsto - z radnice

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".
Obrázek uživatele DvořuS

1 jůůů :)


taky se nechám vyšetřit.
ovšem.. jestli už není pozdě:)

Obrázek uživatele raist

1.1 ...


hlavne na to vysetreni nezapomenout Eye-wink