Tip: Chcete i Vy mít svůj banner nebo komerční inzerát na tomto webu? Napište nám na [email protected].
Muzeum M

Čekáte miminko?

Příchod nového človíčka do rodiny vždycky znamená mnoho změn v našem životě a nutnost naučit se novým dovednostem. V dřívějších dobách se péči o děti všichni učili přirozeným způsobem nápodoby a také běžnou péčí o mladší sourozence, případně děti příbuzných, kterých nebylo zrovna málo.

Dnes, kdy se v rodinách průměrně narodí méně než dvě děti, tuto možnost nemáme. Ale můžeme se učit i jinak.

Rodinné centrum Kašpárek (www.kasparek-melnik.cz) nabízí nastávajícím rodičům a také rodičům malých miminek několik kurzů, které jim pomohou připravit se na jejich novou životní roli.

Přípravě na rodičovství a porod se věnuje předporodní kurz, další péčí o miminka se zabývají kurzy masáží kojenců a nošení dětí. Pro maminky, které chtějí udělat něco pro své zdraví se nabízejí břišní tance pro těhotné a pro maminky s miminky.

Pokud máte o některý kurz zájem, můžete se přihlásit na [email protected] nebo 604 281 940. Budete vítáni.

Chtěla bych Vás podrobněji seznámit s jednotlivými kurzy a proto Vám přináším následující přehled:

Praktický kurz pro nastávající rodiče

aneb předporodní kurz trochu jinak

Je určen rodičům, kteří se chtějí aktivně podílet na příchodu svého miminka na svět a kteří se chtějí učit péči o dítě nejdříve na panence a až potom to zkoušet na vlastním potomkovi.

Dozvíte se, jak o sebe pečovat v těhotenství, co je třeba zařídit a nachystat před narozením děťátka a po jeho narození.

Seznámíte se s normálním průběhem porodu a to i prostřednictvím filmu. Kurz se příliš nezabývá zdravotní stránkou porodu, protože porod není nemoc a pokud se přecijen nebude vyvíjet tak, jak má, je úkolem lékaře řešit nastalou situaci. V kurzu se tedy naučíte, co pro sebe při normálním porodu můžete udělat Vy a jak může pomoci Váš partner.

Dostatek času je věnován přípravě na kojení.  Naučíte se miminko držet, koupat, přebalovat apod., takže Vás v porodnici hned tak něco nezaskočí. Pro první rok s nemluvňátkem se připravíte na obvyklé zdravotní potíže a seznámíte se s normálním vývojem dítěte.

V kurzu nebudete jen sedět a poslouchat. Všechny nové dovednosti si budete moci prakticky vyzkoušet. Čekají Vás sebezkušenostní cvičení, díky nimž získáte přesnější představu o svých potřebách i o potřebách miminka. Budete mít prostor pro své otázky i příležitost sdílet své zkušenosti i starosti s ostatními účastníky kurzu.

Součástí kurzu je protahovací a posilovací cvičení.

Kurz má 9 lekcí po hodině a půl. První půlhodina je věnována cvičení. 9. lekce je bonus navíc – poporodní setkání, kdy s ostatními proberete své zkušenosti s péčí o dítě a seznámíte se s odstavováním a zaváděním příkrmů. Je možné navštívit i jednotlivé lekce. Partneři se mohou kurzu zúčastnit zdarma.

Břišní tance pro těhotné

Břišní tance původně vznikly speciálně pro potřeby rodících žen. Je to ideální způsob, jak si protáhnout a rozhýbat páteř a klouby a posílit svaly potřebné pro porod i poporodní období. Při tanci, který je pomalý a klidný nedochází k žádnému ohrožení miminka, námaha pro maminky je podobná jako při procházce. Lekce trvá hodinu a půl. Začátek je věnován povídání a sdílení radostí a starostí mezi „podobně postiženými“, následuje rozcvička a tanec. Na závěr lekce Vás čeká příjemná relaxace s vizualizací, která se mnohým maminkám líbí možná nejvíc. Smiling

Břišní tance pro maminky s miminky

Pro maminky, které chtějí v tančení pokračovat, nebo se po porodu chtějí prostě hýbat, ale nemají možnost si zacvičit bez miminka, je určen tento kurz. Tančí se rychlejším tempem než v těhotenství (s výjimkou šestinedělek, ty tancují opatrně a pomalu). Lekce trvá jednu hodinu a skládá se z rozcvičky a tance. Miminka mohou ležet v kruhu a sledovat tančící maminky (což je většinou dost zaujme), nebo je mohou maminky mít v náručí nebo v šátku a tančit s nimi. Tanec rozvíjí i miminko, protože při pohybu bezděčně zapojuje svaly a cvičí si svůj smysl pro rovnováhu potřebný pro pozdější chůzi.

Nošení dětí v šátku

Lidský kojenec je nošenec! Statisíce let naši předkové svoje potomky nosili. Náruč dává dítěti pocit bezpečí, ale s dítětem v náruči moc práce neuděláte a brzy bolí ruce i záda. Řešení je prastaré – dítě se dá pohodlně nosit v šátku. Když se dobře přiváže, máte volné ruce, záda zdaleka tolik nezatěžujete, páteř dítěte je chráněná a kyčlím některé úvazy vysloveně prospívají. Miminko je v šátku spokojené, jeho svaly a smysl pro rovnováhu se procvičují. Dítko může spát nebo sledovat svět kolem sebe, zvyká si, že máma má stále co na práci. V kurzu se naučíte základní pravidla a vyzkoušíte si nejpoužívanější úvazy.

Masáže dětí a kojenců

Masáže dětí jsou velmi jemné a slouží k uvolnění a zklidnění. Děti během dne přijímají tolik vjemů, že bývají často v napětí, maminky si také zrovna neodpočinou. Masáže Vám nabízejí možnost na čtvrt hodiny vypnout, nenechat se ničím rušit a soustředit se pouze na svoje dítě. Při jemném hlazení můžete pozorovat, jak z dítěte padá napětí, uvolňuje se a vychutnává si chvíli, která je věnována jen jemu. Miminkům masáž bříška navíc přináší uvolnění při bolestech, batolata zase ocení masáž uběhaných nožiček.Kočárkárna