Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
Americký model demokracie
Co to vlastně je takzvaná "americká demokracie?"
Jedná se o model ssytému vlády založený na rovnosti obyvatel a šancí, dostatku příležitostí a blahobytném životu.Takto má život v Americe vypadat.Ale jak je to v zemích, které o tento model nestály a přesto v nich má fungovat?
Amerika si zakládá na absolutní demokratičnosti.Udělejme si pro názornost modelový stát, kde bude zlovolně vládnout diktátor.Všichni lidé budou utlačovaní, ale stát bude fungovat.Whitehaus vypoví zemi válku a U.S.Army zde provede útok.Diktátor je svržen, dobře mu tak a z lidí, kteří byli utlačováni se stanou lidé svobodí.Je ustanovena demokratická vláda, proběhnou volby a tak dále.Avšak je zde problém.Pokud máme společnost, ve které existuje jen jedna vrstva společnosti, podle čeho vybírat lidi do voleb?V zemi vznikne chaos, protože lidé nejsou schopni demokraticky myslet a pracovat.Není se čemu divit, neboť byli zvyklí na tvrdé vedení.Z malých trestů si nic nedělají, ekonomika se bortí a lidé vycházejí do ulic demonstrovat.
Na budování demokracie je nezbytně nutná trojtřídní společnost.Pokud bude stejná třída vládnout a stejná se podřizovat, musí nutně dojít k chaosu.
Podívejme se na Japonsko po II. světové válce.Bylo zcela zničeno, průmyslová kapacita se blížila nule.Muselo se začít takříkajíc od píky.Vláda zde byla totalitní, byly politické procesy, lidé se báli říci slovo proti vládě.
Ale země otevřela svůj trh pro zahraniční investice a z jediné vrstvy lidí se vydělili obchodníci.Již byly dvě vrstvy.Z té druhé vrstvy se vydělili nejbohatší a inteligence a to byli ti, ze kterých bylo lze zbudovat novou demokratickou vládu.Toto se stalo, dikátor byl svržen a byla nastolena demokracie.Tu zde nešířili Američané, ale Japonci sami.Zem měla trojtřídní společnost, fungující ekonomiku, dobré hospodářské zázemí.Dodnes spěje k prospěritě.Demokracie se budovala dlouho, ale když vznikla, měla již pevnou pozici.
Toto se ale nestalo v Afghánistánu, ani v Íráku.Tam byla urychleně nastolena vláda, aby demokracie mohla kvést.Ale ouha.Zem je v chaosu, je zcela závislá na mezinárodní pomoci a lidé vzpomínají na bývalý režim.
Otázkou je, zda by nebylo lepší, kdyby Američané nastolili na pár desítek let totalitní vládu a ta by následně přešla na demokracii, ale už v době, kdy by na ni byla připravena.
Sami lidé by udělali převrat a zem, se silnou ekonomikou, kterou totalitní vláda zpravdila přinese (o jedinci nemluvím, jen o celkové ekonomice),by se stala demokratickou.
Nepokouším se soudit americké "aktivity" na Blízkém Východě, protože by to nemělo význam.Nestavím se jednoznačně pro ani proti.Nechť každý posoudí sám, není-li lepší počkat pár let na silnou ekonomiku a teprve potom začít stavět to, co se nazývá demokracií nebo jenom urychleně ustanovit vládu.
Otázkou je, jestliže bude válka v Íránu (dle mého názoru se k ní spěje mílovými kroky), zda se Američané poučí.
Toť jest ve hvězdách.
Komerční inzeráty a komeční sdělení jsou na Mělníčku zpoplatněné a podléhají zvláštním podmínkám,
v případě zájmu o komerční propagaci nás neváhejte kontaktovat.
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK