https://www.traditionrolex.com/7

 Americký model demokracie | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Události z kalendáře si můžete pohodlně přenést ve formátu ICS do Vašeho mailového programu či mobilu.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Americký model demokracie

Co to vlastně je takzvaná "americká demokracie?"
Jedná se o model ssytému vlády založený na rovnosti obyvatel a šancí, dostatku příležitostí a blahobytném životu.Takto má život v Americe vypadat.Ale jak je to v zemích, které o tento model nestály a přesto v nich má fungovat?

Amerika si zakládá na absolutní demokratičnosti.Udělejme si pro názornost modelový stát, kde bude zlovolně vládnout diktátor.Všichni lidé budou utlačovaní, ale stát bude fungovat.Whitehaus vypoví zemi válku a U.S.Army zde provede útok.Diktátor je svržen, dobře mu tak a z lidí, kteří byli utlačováni se stanou lidé svobodí.Je ustanovena demokratická vláda, proběhnou volby a tak dále.Avšak je zde problém.Pokud máme společnost, ve které existuje jen jedna vrstva společnosti, podle čeho vybírat lidi do voleb?V zemi vznikne chaos, protože lidé nejsou schopni demokraticky myslet a pracovat.Není se čemu divit, neboť byli zvyklí na tvrdé vedení.Z malých trestů si nic nedělají, ekonomika se bortí a lidé vycházejí do ulic demonstrovat.

Na budování demokracie je nezbytně nutná trojtřídní společnost.Pokud bude stejná třída vládnout a stejná se podřizovat, musí nutně dojít k chaosu.

Podívejme se na Japonsko po II. světové válce.Bylo zcela zničeno, průmyslová kapacita se blížila nule.Muselo se začít takříkajíc od píky.Vláda zde byla totalitní, byly politické procesy, lidé se báli říci slovo proti vládě.
Ale země otevřela svůj trh pro zahraniční investice a z jediné vrstvy lidí se vydělili obchodníci.Již byly dvě vrstvy.Z té druhé vrstvy se vydělili nejbohatší a inteligence a to byli ti, ze kterých bylo lze zbudovat novou demokratickou vládu.Toto se stalo, dikátor byl svržen a byla nastolena demokracie.Tu zde nešířili Američané, ale Japonci sami.Zem měla trojtřídní společnost, fungující ekonomiku, dobré hospodářské zázemí.Dodnes spěje k prospěritě.Demokracie se budovala dlouho, ale když vznikla, měla již pevnou pozici.

Toto se ale nestalo v Afghánistánu, ani v Íráku.Tam byla urychleně nastolena vláda, aby demokracie mohla kvést.Ale ouha.Zem je v chaosu, je zcela závislá na mezinárodní pomoci a lidé vzpomínají na bývalý režim.

Otázkou je, zda by nebylo lepší, kdyby Američané nastolili na pár desítek let totalitní vládu a ta by následně přešla na demokracii, ale už v době, kdy by na ni byla připravena.
Sami lidé by udělali převrat a zem, se silnou ekonomikou, kterou totalitní vláda zpravdila přinese (o jedinci nemluvím, jen o celkové ekonomice),by se stala demokratickou.

Nepokouším se soudit americké "aktivity" na Blízkém Východě, protože by to nemělo význam.Nestavím se jednoznačně pro ani proti.Nechť každý posoudí sám, není-li lepší počkat pár let na silnou ekonomiku a teprve potom začít stavět to, co se nazývá demokracií nebo jenom urychleně ustanovit vládu.

Otázkou je, jestliže bude válka v Íránu (dle mého názoru se k ní spěje mílovými kroky), zda se Američané poučí.
Toť jest ve hvězdách.

Ostatní předchozí téma | následující téma



Komerční inzeráty a komeční sdělení jsou na Mělníčku zpoplatněné a podléhají zvláštním podmínkám,
v případě zájmu o komerční propagaci nás neváhejte kontaktovat.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

4 Totalita,nebo demokracie?


Vojto,probůh,co má Amerika co nastolovat režimy v Asii?Prosí se ji někdo o to?To,co USA v Iráku předvádí,je sprosté vměšování.Nejdříve tam dosadili Sadáma,vyzbrojili ho a teď ho zase svrhli a to ještě pod záminkou,že hledají jader.zbraně.Nic nenašli,zato tam sami použili rakety s ochuzeným jadeným palivem.Ve svém tisku o tom decentně pomlčeli.Svým zpupným chováním vyprovokovali terorismus a sklízejí ovoce.Ne,že bych komukoliv přála útoky teroristů,nebo je bože chraň,obhajovala,ale USA+spojenci si to vykoledovali.Tato demokratická supervelmoc má doposud trest smrti(a vykonává ho),dětskou práci a nelegální otroky.Děkuji,nechci.

3 K tomu co napsal Meďour


K tomu co napsal Meďour takřka není co dodat (inteligenci a přehled holt máme v rodině že;)
Ale přece jen: když někde teoreticky dosadíš diktaturu, chci vidět, jak ji po pár desetiletích zrušíš - ukaž mi diktátora (či diktátorský režim), který dobrovolně odstoupí a vzdá se své moci...
A hlavně - ty by ses vzdal svých práv a svobod ve "prospěch" celku? Určitě ne. Ale jiným národům bys to tak naordinoval....? Naopak právě jedinec musí být vždycky v centru zájmu, ne celek/ekonomika apod.

(I když ne všude musí samozřejmě vzniknout demokracie evropského typu - každá oblast má vlastní kulturu a historii, s kterou je třeba počítat a respektovat, a to je právě to, co Západ často podceňuje).

2 Hmm...


Vojta: Zní mi to trošku jako: "totalitou vzhůru k demokracii", což mě osobně přijde jako dosti nešťastné řešení. Ona podle mého názoru totalita ja VŽDY špatné a nešťastné řešení. Ano, situace v Japonsku po roce 1945 nebyla nijak příjemná, ale mluvit o totalitě, to jsou dle mého názoru moc silná slova. Například omezování osobní svobody jistě nebylo na úrovni současné S. Korei nebo Iráku za vlády S. Husajna.

Ale zpět k tématu.. Musíme si přiznat, že ten současný "antiamerikanismus" je vzhledem k politické síle a vlivu dnešního USA naprosto předvídatelný a očekávany jev. Vždy v minulosti, když měl nějaký státní (i předstátní) útvar větší moc než ostatní a stal se jakýmsi "vládcem všech" (velmi obrazně řečeno), tak se stal terčem nepřátelství obyčejného i výše postaveného lidu jednoduše proto, že bylo nejjednodušší většinu problému na takovýto vládnoucí kolos svést. Můžu úvest příklad starověkého Říma nebo např. Habsburskou monarchii.
V minulém století se (u nás) stal tímto terčem komunistický režim. A musíme uvést, že naprosto právoplatně. Nemá cenu zde komunistické zločiny rozvádět, ale (snad) všichni víme, že právě komunistická totalita nejen u nás je jedna z nejhorších události, které kdy lidstvo potkalo (dle mého názoru nejhorší spolu s vpády barbarů v letech 400-1000 a černou smrtí - morem).
Jenže komunismus naštěstí padl (bohužel ne uplně - viz. například www.ksm.cz).
Takže vystává otázka, co teď? Ale to je přeci jasné - jsou tu "zlé" Spojené státy a jejich "invazní" politika. Takže je opět na co si postěžovat. Bohužel nic není tak jednoduché jak na první pohled vypadá a je proto nutné se podívat blíže. A nejlépe rovnou na druhou stranu. Směrem k tzv. Ose Zla.... Ale to si necháme napříště, protože už sem mooc unavený.
.. pokračovaní příště ..
(jestli tady píšu bláboly, tak mě prosím zastavte, ja jen že jsem jednou dostal taky chuť se k něčemu vyjádřit :o))

2.2 Pravdu díš


Tvůj komentář má v mnohém pravdu.
Totalita je vždy špatné řešení, v mém příspěvku byl jen návrh.Netvrdím o něm, že byl dobrý, byl to JEN návrh.

Rozhodně nechci být chápán jako "antiamerikanista", v mém druhé příspěvku je zdůrazněna nutnost Ameriky a její politiky ve světě.

Jinak se ztotožňuji s tím, že současná nálada nahrává antiamerikanistům.Druhým pólem jsou potom lidé, kteří zase brání Ameriku jako ctnost samu.Zkrátka je lešpí pohlížet na skutečnosti z obou stran.

Obrázek uživatele LiPiss

2.1 ...


jen se rozepis... vypada, ze mas prehled, tak si rad poctu...

Obrázek uživatele LiPiss

1 tezko


Hezky napsany. Myslim, ze se asi nepouci, ale spis mam obavy co bude dal... írán, sev. korea a jednoho dne my...ne to přehanim, ale jsou to smejdi:))


https://www.traditionrolex.com/7