Tip: S ostatními uživateli si můžete posílat soukromé vzkazy!

MKDM prosinec + připravují na leden


Jednotlivé akce jsou již zveřejněny v kalendáři, zde jako celkový přehled (bez jakýchkoliv korektur), ale též s přehledem akcí na další měsíc. Prostě to, co můžete najít v papírové skládačce z MKDM, v textové formě. Případné změny programu vyhrazeny (a budou aktuálně zobrazeny v kalendáři).

KULTURNÍ PŘEHLED MKD MĚLNÍK

PROSINEC 2008

Pondělí 1. prosince v 19.30 hod
SWINGOVÝ VEČER
Vystoupí: Pavel Kopecký – kytara, David Smrž – saxofon, Lukáš Buk – bicí, Olga Kuthanová- zpěv, kontrabas, jako host Jiří Endler – zpěv.
Zahájení adventního času připomenou v závěru pořadu vánoční koledy v podání členů Chrámového sboru Mělník, pod vedení Miroslava Krause.
Vstupné 50,- Kč

Úterý 2. prosince v 18.00 hodin – Galerie MKD
MARIE VOSYKOVÁ • JAROSLAV VOSYKA
DVA SVĚTY
Vernisáž výstavy obrazů. Úvodní slovo pronese František Černický, v kulturním programu vystoupí učitelé a žáci ZUŠ Mělník. Květinová výzdoba – Botanická zahrada Šest kapek rosy.
Výstava potrvá do 28. ledna 2009.

Pátek 5. prosince v 9.00 a v 10.30 hodin – Divadelní sál MKD
ZKOUŠENÍ
Nový hudební pořad Jaroslava Uhlíře pro děti z MŠ a ZŠ.
Vstupné 50,- Kč

Pondělí 8. prosince od 17.00 do 20.00 hodin – Malý sál v 1. patře
VÁNOČNÍ KURZ ARANŽOVÁNÍ
Tradiční předvánoční aranžování s lektorkami z SOU zahradnického v Liběchově. 
Účastníci kurzu si sami vyrobí zajímavé dekorace k adventní výzdobě bytu.
Zájemci se mohou hlásit u p. Lešnerové na tel. č. 315 622 612 nebo přímo v kanceláři předprodeje v MKD.
Cena kurzu včetně materiálu je 490,- Kč

Úterý 9. prosince v 9.00 hodin – Divadelní sál MKD
KDO SI HRAJE NEZLOBÍ
Prezentační akce Městské policie Mělník pro děti ze ZŠ.
Vstup volný

Úterý 9. prosince v 19.30 hodin – Divadelní sál MKD
KAREL PLÍHAL
Český folkový kytarista, zpěvák, skladatel, textař, klávesista a aranžér. První sólové vystoupení měl v roce 198. Karel Plíhal je čtyřnásobným držitelem ceny soutěžního hudebního festivalu Porta. Složil hudbu k řadě inscenací Moravského divadla Olomouc a zhudebnil některé Kainarovi básně a v neposlední řadě režíroval nahrávání alb J. Nohavici, P. Fialy, bratří Ebenů a Bokomary. 
Vstupné 150,- Kč

Středa 10. prosince v 19.00 hodin – Divadelní sál MKD
MUSICA DOLCE VITA
Poetické zastavení aneb Milostná lyrika v proměnách času. Komponovaný večer hudby a poezie. Účinkují Žofie Vokálková – flétna, Daniela Demuthová – mezzosoprán, Zbyňka Šolcová – harfa. Na koncertě zazní hudba mistrů, inspirovaná nejkrásnějšími lidským citem, láskou, doplněná nádhernými verši harfenistky Z. Šolcové. Hudba G. F. Händela, A. Vivaldiho, W. A. Mozarta, C. Debussyho, M. Ravela a dalších citlivě spojená s něžnou poezií slibují nevšední umělecký zážitek, jenž zůstává dlouho v srdcích posluchačů.
Vstupné 100,- Kč

Čtvrtek 11. prosince v 17.00 hodin – Kavárna MKD
HODINKA S PEGASEM
Autorské čtení členů mělnického literárního klubu „Pegas“. Zpěvem a hrou na kytaru doprovází mělnický hudebník Marian Kořínek.

Čtvrtek 12. prosince v 19.30 hodin – Divadelní sál MKD
KOSA
Hra se odehrává ve Vítězslavově bytě na poschodí. Někde na předměstí. Dveře, okno, tma, svítící stromek a lampička, divoká svině s otevřenou hubou a další vycpané lesní potvory se šklebí z koutů a stěn. Jednoho vánočního dne vyleze do okna bytu ve čtvrtém poschodí Smrt. Vtip spočívá v tom, že mladý, nezkušený muž, který ještě v pořádném zaměstnání nikdy neobstál, si našel povolání Smrti přes inzerát. Oblékl si masku a černý kostým kostlivce a vydal se za svou první obětí – osamělým třicátníkem, preparátorem zvířat, jenž má ve svém bytečku nespočetně vycpanin, vydělává 5600 korun hrubého a ještě si nic neužil. Ten zpočátku situaci chápe jako vtip od kolegů a když pochopí skutečnost tak je zaskočen. Není připraven na věčný odchod, zvláště nyní, když má výhodnou zakázku na vycpání stovky bobrů. K některým z nich má Vítězslav zvláštní vztah, ve své samotě s nimi normálně komunikuje. Naštěstí s touto smrtí se dá diskutovat. Jsou vánoce. Kapela v pozadí hraje něco, co vzdáleně připomíná koledu. Je noc a Vítězslav je sám doma, večeří a dokončuje nějaký preparát – řekněme tchoře nebo nějaké podobné přátelské zvířátko a pěkně si s ním vypráví. Divadelní spolek Frída z Divadla Bolka Polívky z Brna nabízí divákovi sice závažné téma, ale v komediálním provedení, které díky působení živé jazzové kapely na scéně připomíná v některých okamžicích i tak trochu kabaret. Režie: Jakub Nvota. Hrají: Martin Trnavský, Radim Novák, Božidara Turzonovová
Vstupné 250,- Kč

Sobota 13. prosince ve 20.00 hodin – Kavárna MKD
ROCK NA 87,4 m2

Neděle 14. prosince ve 14.00 hodin – Divadelní sál MKD
ČAROSTŘED A ČERNÁ PANÍ
Strašidelná pohádka o mocném mágovi Čarostředovi, s písničkami a žertovnými kousky. Pro všechny ty, kteří se nebojí přiznat si, že se rádi bojí. Dva vysloužilí vojáci zabloudí při svém putování světem k tajemnému hradu, o kterém kolují strašidelné pověsti. Hrad obývá Černá paní, kterou mág Čarostřed zaklel, protože se odmítá stát jeho ženou. Pokud by se tak stalo, vládl by celému kraji. Ze všech, kteří se pokusili Černou paní zachránit, udělal Čarostřed své sluhy. Tak se stal sluhou i chudý švec Šídlo. Teprve až se mu podaří spojit síly s oběma vysloužilci, Čarostředa porazí. Hrají členové Divadelní společnosti Fr. Kreuzmanna: Ivan Remta, Fr. Kreuzmann, H. Benešová/J. Kreuzmannová a B. Starý/ R. Trtík.
Vstupné 50.- Kč

Pondělí 15. prosince v 18.00 hodin – Kavárna MKD
ASSISI – ODKAZ SV. FRANTIŠKA A MALÍŘE GIOTTA
Sv. František z Assisi a malíř Giotto jako představitelé raného humanismu. Přednáška o kořenech humanismu v italském umění středověku, provázená promítáním diapozitivů, se zaměřuje na dílo legendárního zakladatele florentské malířské tradice a tvorbu jeho současníků na přelomu 13. a 14. století.
Přednáška historika umění PhDr. Jaromíra Adamce.
Vstupné 40,- Kč

Středa od 17. do 23. prosince – Náměstí Míru, Mělník
VÁNOČNÍ TRHY
MKD Mělník a Město Mělník pořádají vánoční trhy s programem.

Středa 17. prosince v 15.30 hodin – Kavárna a hala MKD
SILVESTROVSKÁ TRDLOVAČKA
Závěrečné předsilvestrovské trdlování s Tancovačkou Standy Tatara.
Vstupné 100,- Kč

Pátek 19. prosince v  hodin – Divadelní sál MKD
VÁNOČNÍ AKADEMIE
Vystoupení žáků VOŠZa a SZaŠ Mělník.

Sobota 20. prosince v 19.00hodin – Divadelní sál MKD
VÁNOČNĚ NETRADIČNÍ KONCERT
aneb CO VÁM BUDEM POVÍDAT…
Tanečné zábavný pořad pro všechny věkové generace zaměřený nejen na Vánoční čas. Účinkují: soubory Jarošovci z Mělníka, Lidová muzika Chrást, Jarošáček a Zvonky ZUŠ Mělník.

Neděle 21.prosince v 17.00 hodin – Zámek Mělník
VÁNOČNÍ KONCERT
BENDOVA KOMORNÍHO ORCHESTRU A JEHO HOSTŮ
Bendův komorní orchestr (založen 1956) je neprofesionální hudební těleso, které se zabývá studiem a interpretací historické hudby 17. až 19. století, se zvláštním přihlédnutím k hudbě českých mistrů. Už déle než padesát let tak znovu ožívají skladby po staletí neznámé a zapomenuté a znovu si svými kvalitami získávají publikum i profesionální interprety. Za dobu své existence Bendův komorní orchestr uvedl na koncertních pódiích více než 400 skladeb českých i cizích autorů a během posledních 4 let uskutečnil na 50 koncertů v Čechách i v zahraničí jako např. Chemnitz 2006, Madrid 2006, Německo 2007, Madrid 2008. Do svého názvu přijal orchestr jméno slavného českého hudebního rodu Bendů, Jiřího Antonína Bendy a velmi často spolupracuje s profesionálními pěvci i hudebníky. Hudební těleso má 20 členů orchestru a 45 členů sboru a 5 sólových pěvců. Pod vedením dirigenta J. Havlíka zazní skladby P. J. Vejvanovského, D. A. Milčínského, J. Loheliuse a především Missa Pastoritia Festivalis in D od F. X. Brixiho.
Vstupné 100,- Kč
VÝSTAVY

ARCHITEKTURA – VIZE – BUDOUCNOST
V prostorách kavárny a haly MKD pokračuje výstava Atelieru Charvát s.r.o. do 6. ledna 2009. 

PŘIPRAVUJEME NA LEDEN 2009

SWINGOVÝ VEČER

PROKLETÍ NEFRITOVÉHO ŠKORPIÓNA • 15.1.2009
• divadelní hra na motivy Woody Allena. Hraje Divadlo Na Jezerce: J.Hrušínský, 
  B. Kodetová, M. Šplechtová, M. Preiss, Z. Hruška a R. Stabrňák
  Předprodej vstupenek začíná 15.12.2008

HODINKA S PEGASEM

HANA ZAGOROVÁ A PETR REZEK S KAPELOU M. NOPPA • 19.1.2009
Předprodej začíná 1.12.2008

HEZKY ČESKY
• oblíbený pořad pro dříve narozené

KYRGYZSTÁN
• výstava fotografií a cestopisná přednáška Mgr. Milana Schweigstilla

DÁNSKO
• cestopisná přednáška Ing. Jana Stěničky

PŘÍVORANKA
• hudební pořad s tancem

DIVADLO DĚTEM 2009 • 25.1.2009
• KUBULA A KUBA KUBIKULA – první pohádka přehlídky her pro dětiKultura