https://www.traditionrolex.com/7

 Nová kniha putuje za pamětí mělnické krajiny | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Chcete poradit kam dnes zajít na oběd? Prohlédněte si mělnické jídelní lístky.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Nová kniha putuje za pamětí mělnické krajiny

Uvedení knížky Putování za pamětí mělnické krajiny

V minulém roce vydal Mělnický osvětový a okrašlovací spolek knížku Jiřího Čumpelíka V trenkách a naboso. Měli jsme z ní radost, a to nejen protože její řádky mnohdy vyloudí úsměv na tváři. Ožíval v ní totiž Mělník před cca 70 lety s jeho postavičkami, zvyklostmi, nahlédli jsme i do tajuplného (viděno dětskýma očima) podzemí města. 
Publikace letošního roku „Putování za pamětí mělnické krajiny“ chce také připomínat minulost, mnohdy ovšem mnohem starší, než byla Čumpelíkova doba. Zaměřuje se na krajinu v okolí vinařského města a především na drobné památky do ní zasazené, které jí vtiskují jedinečnost – kostely a kaple, křížky, zvoničky, sochy (především sv. Jana Nepomuckého), bělostné zdi vinic, solitérní objekty vinařských lisů a usedlostí, … Nejedná se o mrtvé objekty (byť jsou mnohdy opuštěné) – odrážejí totiž život našich předků, je v nich jejich práce, um, vypovídají o jejich obavách, starostech i radostech, víře v přímluvu. Opomenuty nejsou ani další nositelé paměti: památné stromy, prameny i studánky. Někdy poněkud váhám nad pojmem minulost, neboť děje minulé utvářejí naši přítomnost a naše dnešní rozhodnutí a jednání určují život těch, kteří přijdou po nás. A tak platí slova Johna Ruskina (1849): „Památky nepatří nám, ale těm, kteří je vytvořili, a těm, kteří přijdou po nás.“
Text publikace, vzniklý na základě studia literatury a pramenů i vzpomínek pamětníků, doplňuje více než 200 fotografií, převáženě historických, které zapůjčili sběratelé melnicensií, Státní okresní archiv Mělník, Regionální muzeum Mělník a Národní památkový ústav – ústřední pracoviště. Součástí je i mapa Mělníka a okolí z roku 1913, plán lobkowiczkých vinic publikovaný v roce 1932 a mapa Mělníka (včetně Vehlovic) s objekty – památkami zmiňovanými v knížce – ať již existujícími nebo zaniklými. Publikace je tedy určitou rekapitulací dnešního stavu a zároveň představením ztrát za uplynulou polovinu století i ukázkou právě probíhajících zániků (např. viniční dům Trojslava, Bašovka, Valdštejnský lis).
Pokud Vás téma zajímá a máte rádi město na soutoku, přijměte pozvání do Želvího doupěte (kavárna, antikvariát, nové knihy), kde se v prostoru knihkupectví v Ostruhové ulici čp. 58 uskuteční ve čtvrtek 4. prosince 2008 od 17 hod. představení knížky Putování za pamětí mělnické krajiny.

za Mělnický osvětový a okrašlovací spolek Renata Špačková, autorka

P. S. V době, kdy jsem knížku psala, jsem netušila, že se stanu svědkem další ztráty – části středověkého podzemí nedaleko od míst, kde se uličnicky pohyboval Jirka Čumpelík. Snad symbolicky se sejdeme v domě, odkud se vypravil na dobrodružnou cestu chodbami podzemního města. 



PřílohaVelikost
putovani.jpg130.77 KB


Kultura

https://www.traditionrolex.com/7