Tip: Nemáte se jak dostat domů? Pomůžeme vám zde.
Muzeum M

Tip na výlet do Zubrnic

Také rádi chodíte na výlety do přírody? Nu, nemusí to být jen po značených trasách, nebo na kole po značených cyklostezkách. Takovou zajímavou akci jsem objevil už loni, ačkoliv je staršího data a připomínala mi trochu vojnu. Dobré je i to, že se na ni můžete vydat kdykoliv a není nutností se držet oficiálního termínu.
 
V roce 1978 byla zrušena lokálka mezi stanicemi Velké Březno a Úštěk. Směrem od Úštěku byly postupně rozebírány koleje a trať pomalu pustla. V roce 1993 se však narodil spolek přátel železnice v Zubrnicích, který zde začal budovat malé železniční muzeum a na začátek každé sezony později pořádal vzpomínkový pochod po celé trati. Tato nezisková organizace žije z darů a postupně obnovila šest kilometrů kolejí až do Zubrnic tak, že je dnes schopný dojet vlak až sem, ale právnicky to možné není, protože spolek není vlastníkem a nemá zbytečných několik milionů korun, za které by mohl trať koupit.
 
Co na vás čeká v Zubrnicích ?
Je to hlavně krásná krajina, malé železniční muzeum, skanzen lidové architektury a asi dvě hospody.
 
Jak se do Zubrnic vydat ?
Pokud půjdete od Velkého Března, tak vás čeká 6 kilometrů po pražcích, kde nic nejezdí. Od Zubrnic směrem do Lovečkovic už půjdete po zarostlých a občas chybějících kolejích, budete se prodírat mezi keři, přecházet chatrné mosty, objevovat historické patníky s kilometráží a někde raději trať opustíte kvůli chatrnému mostíku a vydáte se opatrně přes mokřad. Je to tu samý potok. Od stanice Lovečkovice až do Úšteku už koleje nepotkáte, ale nemůžete zabloudit, protože i po 30 letech zůstávají v půdě stále otisky pražců. Pak už se dostanete lokálkou přes Litoměřice domů. Hospody jsou ve Velkém Březně, Zubrnicích, Lovečkovicích, Levíně, Úštěku i v dalších vsích při bývalé trati. Délka je 19 km a počítejte s celodenním výletem.
 
   

   

 
Kdo má zájem ZMŽ pomoci, může zakoupit pamětní hřeb, který je 117 let starý a je z dob výstavby trati. Cena je 500 Kč. Povinnost to ovšem není. Na závěr posílám několik obrázků z muzea i z trati. Kdo chce vědět víte, podívejte se na www.zmz.cz .

Článek nám zaslal a čtenáře zdraví : Standa ŠvecTipy na výlet