https://www.traditionrolex.com/7

 Mělník se stává městem heren | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: S ostatními uživateli si můžete posílat soukromé vzkazy!

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Mělník se stává městem heren

Radnice povoluje na svém území stále nové provozovny s hracími automaty, omezit je nechce

Mělník - Nové a nové herny či bary s výherními automaty přibývají v ulicích Mělníka. Vedení zdejší radnice se na rozdíl od jiných měst nesnaží omezovat hazard. Jde zcela opačným směrem: na svém území povoluje další herny.
Jen za poslední půlrok přibylo v historické části města nejméně pět provozoven s automaty a dalšími hazardními hrami. A další tři se v centru brzy objeví, dvě z nich dokonce na náměstí Míru. Několik žádostí mají pracovníci stavebního odboru mělnické radnice na stole. Zakázat provozovny úředníci nemohou. „Kontroluji, zda splní hygienické, požární, stavebně právní předpisy. Pokud ano, nemám důvod zabránit otevření,“ tvrdí vedoucí stavebního odboru Pavel Průcha.
Ve městě neexistuje nic, co by vznik heren omezovalo. Mělník totiž vyhlášku, která by provoz automatů a heren regulovala, nemá. „Pokud by to bylo v lokalitě, kde by byly herny vyhláškou zakázány, nic bychom nepovolili,“ připouští Průcha.
Takového dokumentu se ale jen tak nedočká. StarostaMělníka Miroslav Neumann (ODS) totiž není zastáncem podobných omezení. Ve městě tak nemají ani vyhlášku, která by omezovala pití alkoholu na veřejnosti, nebo vyhlášku, která by řešila otevírací dobu barů a restaurací. S přibývajícími hernami nehnou ani památkáři, které provozovny v historickém jádru města trápí. Některé jsou v těsném sousedství památek. „Nemám právo ani možnost se vyjadřovat k podnikání. Ze zákona můžeme omezit jen činnosti, které by měly negativní dopad na památky,“ vysvětluje vedoucí mělnických památkářů Jiří Dohnal.
Ve městě je nyní 178 výherních automatů, které jsou ve čtrnácti různých provozovnách a v dalších 18 specializovaných hernách.


„Pokud se chce Mělník ukázat jako město turismu, mělo by s tím vedení něco udělat. Zatím to vypadá, že Mělník je město hazardu,“ míní Ondřej Tichota, který tu žije. Na posledním zasedání to zastupitelům vytkl. „Zaspali jste dobu. Je to výzva, abyste s tím něco dělali,“ nabádá.
Mělník získá na poplatcích a z šestiprocentního zisku automatů ročně osm milionů korun. Opozice se nyní chystá předložit návrh, aby město potřebnou vyhlášku mělo. „Budeme se s tím v našem sdružení zabývat, chci, aby se už další herny nepovolovaly,“ tvrdí Jiří Čermák ze sdružení Pro Mělník.
Klasické výherní automaty a herny mohou obce ovlivnit vyhláškou. S její pomocí lze regulovat počet a umístění automatů. Na hrací terminály jsou obce krátké. „Jejich počet povoluje ministerstvo financí,“ říká mělnický starosta Neumann. Podle současného loterijního zákona obce nemohou terminály regulovat, povoluje je stát, který od nich inkasuje část příjmů ze sázek.


* Kde platí omezení
Beroun - vyhláška reguluje počet míst pro provozovny automatů. Kladno - omezuje výherní automaty, i když z nich má milionové příjmy. Mladá Boleslav - nová provozovna hracích automatů ve městě nesmí vzniknout. Omezeno je i pití alkoholu. Příbram - počet heren se bude ve městě snižovat postupně.

Převzato z MF Dnes, 28.03.2009, autor: LUCIE ZIKMUNDOVÁ


Články

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

8 Proč herny ?


Nelíbí se vám herny a hrací automaty ? Svůj nesouhlas lze přece vyjádřit i jinak. Když nebudou lidi tato zařízení navštěvovat, nebo alespoň automaty hrát, tak by to snad mělo postupně krachnout, nebo ne ? Ostatně, taková hospoda je dobrým místem k výměně různých názorů, k naplánování  různých akcí, nebo společné zábavě a nemusí se lidi střídat u nějaké hlučné skříňky.

8.1 snad si nemyslíte, že


snad si nemyslíte, že herny vznikají čistě jen kvůli zisku????? vždyť suma, kterou musejí podnikatelé složit, když chtějí mít něco jiného než obyčejné výherní automaty se pohybuje v řádech milionů czk...

Obrázek uživatele steny

8.1.1 sem nějak nepochopil proč


sem nějak nepochopil proč by měli vznikat kvůli něčemu jinému než kvůli zisku, děkuji za upřesnění, radši tu ale budu mít hospody s automatama kde si můžu dát pivo za 20,- než tady mít samí nóbl restaurace pro blbý německý důchodce a platit pivo za 30,- o jídle ani nemluvě

8.1.1.2 nejde o jeden automat v


nejde o jeden automat v putice, jde o herny, kasina a videoterminály, tam je ta kauce kolem dvou milionů-ale z hlavy newim přesně Smiling, tak si dejte jedna a jedna dokupy...nemůžu si dovolit napsat natvrdo proč, sory

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

8.1.1.1 hospoda s automatem


hospoda s automatem a herna je něco trochu jinýho, Kachno Eye-wink

8.1.1.1.1 kasíno


asi tak...
Nejsem proti přirozené regulaci trhem, ale když má město například nároky na bydlení v poměru s prostory k podnikání, tak by mohlo něco podobného mít i na kumulaci takových heren a kasín. Jak jsem psal v předešlém komentáři - jsou to především lidé, kteří musí uřídit sami sebe, ale takový drogový dealer se taky chová tržně a přecijen má nějaké zákonné omezení Eye-wink
Slyšel jsem, že právě otevřeli nové kasíno u pošty, v přízemí DBK, je to pravda?

8.1.1.1.1.1 jestli už není otevřené,


jestli už není otevřené, tak se určo open chystalo

7 Už to začíná


7.2 Herna na náměstí


další nová herna prý bude přímo na náměstí vedle Komerční banky, jak tam dříve byly ty hadry! Myslim, že lákáme turisty do města tím nejlepším možným způsobem...

7.2.2 A co herna na radnici?


To by možná nebyl špatný nápad. Kromě odvodů za automaty by mohlo město vydělat i na nájmu...

Obrázek uživatele LiPiss

7.2.1 jj


už jsem to tu psal... trochu mi dochází trpělivost, chtělo by to vypálit radnici. Je to ostuda

7.1 Hmm.


Vidím to následovně. Město si ty herny nechá přerůst přes hlavu, a až se budou dít takového věci pravidelně a možná i s horšími následky, tak teprv se nad tím možná zamyslí. A pak se bude těžko heren zase zbavovat. Anketa vedle je dost vypovídající, že by i ti liberální radní to mohli vzít v potaz.

6 Mě to jedno není


Nedávno se s velkým humbukem a za dost velký peníz V Mělníku odhalila nová kulturní záležitost - památník pro vzpomínku na J.Palacha. Tak a dnes si stoupněte přímo proti ní a otočte hlavu doleva. A už to tam bliká, světelný poutač na novou hernu se opravdu přehlédnout nedá. Chvíli to vypadalo, že přijela pouť, ale je to fakt poutač herny, který září daleko předaleko. Jestli těchhle věcí někdo chce mít plný město, tak já ne. Že se tam perou špinavý prachy je taky všem jasný - další důvod to nepodporovat. A mimochodem - podle mě u podobných heren stoupá riziko "granátových hrátek". Hernám zmar. 

6.1 Ano


Jo jo, taky jsem si dnes všiml, co to tam vyrostlo za příšernost. Hold další herna... A vůbec z toho radost nemám.

Obrázek uživatele milk

5 Je to jedno


Já bych tam povolil cokoliv,v podvečer po uzavření obchodů a úřadů je Mělník stejně mrtvé město.

Obrázek uživatele raist

5.1 re: Je to jedno


ajo Sad

Obrázek uživatele milk

5.1.1 Jednoduché


Přes den oživí střed města lidé,kteří by tam normálně nešli.Bohužel tam musí jít si vyřídit své záležitosti do banky,na radnici,na sociálku a jediní cizinci,kteří navštíví Mělník jdou na cizineckou policii.Přitom neplacená parkovací místa jim celý den blokují zaměstnanci uvedených institucí,kteří z 90% přijíždějí z okolních vesnic.Když se tito zaměstnanci odpoledne rozprchnou do svých bydlišť,okamžitě lze všude parkovat a střed města je vylidněn.

Obrázek uživatele Honzique

4 a kde to skonci?


zacne to hernou, pak se zamezi piti ne verejnosti (cim se zvysi prodej papirovych pytliku a odnesou to akorat tak lesy:)), pak se treba do centra bude moci vchazet jen od sesti rana do pulnoci.. no, je to trendy, to bezpochyb... ale ja osobne timhle smerem jit nechci.

Obrázek uživatele LiPiss

3 super!


Takže pěkně zrevitalizujeme centrum, aby to u nás vypadalo hezky a pak "prdneme" na náměstí hernu? To bude bomba. Ale cikáni to aspoň budou mít ze sociálky kousek... teď jsem se fakt nas...

2 Herny nepřinášejí žádná pozitiva


Myslím, že by se nad současnou situací mělo město Mělník a jeho představitelé pořádně zamyslet! Co chtějí od centra města a kam jej směřují? Na jedné straně se nabízí vize veřejného prostoru, který bude na obyvatele a jeho návštěvníky působit pozitivně - malé krámky, restaurace, kavárny atd. Na druhé straně je možno povolovat další a další herny, kolem kterých se shromažďují asociálové a problémoví lidé, kteří ke kultivaci centra města nikterak nepřispívají.

A je tu také nezanedbatelná role veřejnosti - chceme aby se centrum města a jeho nejbližší okolí proměnilo v prostor, kam rádi zajdeme s přáteli, nebo jej přenecháme hernám a jejich návštěvníkům?

Dávám příklad města Příbrami, které má přezdívku středočeské "Palermo". Heren a problémů s tím souvisejících tam již bylo tolik, že i donedávna tamní benevolentní radní a zstupitelé to museli začít rázně řešit - to jest omezovat! Skutečně chceme nechat problémy narůst do obřích rozměrů a pak je složitě řešit, nebo jsme schopni již od začátku nastavit jasná prvidla hry?

Jsem jednoznačně pro to, aby město Mělník podniklo patřičné kroky k omezení těchto provozoven.   

2.1 Nějaká pozitiva to má


Nějaká pozitiva herny mají - dá se na nich vydělat velké peníze, pokud ji provozujete Smiling
To, že například existují hospody ještě přeci neznamená, že mohou za alkoholismus, to lidé své jednání musejí umět ovládat. Drogy a zdánlivě pomocné berle budou existovat vždycky, jde jen o to, jak je necháme do našeho života mluvit. Nicméně také souhlasím s tím, že v samém centru města by podobné rizikové podniky být nemusely. Mají špatné "vedlejší účinky". Bohužel ekonomická stránka majitelů nemovitostí mluví pro relativně jednoduché vydělávání peněz (viz kasíno v bývalé Besedě) tímhle způsobem. Dokud se lidé nezmění, budou všechna opatření málo úspěšná.

2.1.1 Nejen majitelé vydělávají...


Město má z heren každý rok 8 mega. A je to dobře nebo špatně? Smiling

2.1.1.1 zavádějící informace


Pokud skutečně město Mělník díky hernám vydělává 8 miliónů ročně, tak se ptám na tyto další aspekty:

Jaké jsou náklady města na udržování veřejného pořádku (městská policie) v okolí těchto zařízení?

Jaké jsou náklady města na udržování čistých prostranství (technické služby) v okolí těchto zařízení?

Je možné finančně vyčíslit dopady na psychiku lidí, kteří jsou těmito zařízeními obtěžování (hluk, nepořádek, atd.)?

Co je to za peníze, které jsou v hernám utráceny a město z nich má "zisk"? Ti lidé, kteří do heren chodí jsou v drtivé většině pracující lidé se stálým zaměstnáním, nebo jsou to spíše lidé žijící z různých sociálních podpor - tedy z našich daní?

Jestli to spíše ve skutečnosti není tak, že se z našich daní platí sociální dávky, ty se poté prohrávají v hernách, z nich si slušně žijí provozovatelé těchto podniků a  nějaký nepatrný zbytek pak dostává i město.

2.1.1.1.3 co je na 8 mega podle Vás


co je na 8 mega podle Vás zavádějící? a vaše dotazy vám vámi zvolení zastupitelé určitě rádi na veřejném zasedání zodpoví, stačí se jen někdy přijít na ně kouknout....tady vám z nich zřejmě jen těžko někdo odpoví

2.1.1.1.2 Jaká zavádějící informace?


Já jsem pouze informoval o tom, jaká je skutečnost a zamyslel se nad tím jestli ty peníze jsou přínosem nebo nejsou...

 

 

Obrázek uživatele Honzique

2.1.1.1.1 ...


ja furt nevim o jaky neporadek nebo napor na psychiku okolnich obyvatel jde? Kdyz jdu okolo nejake herny, tak tam stejne sedi vetsinou jenom jeden dva lidi. Vetsi bordel je napriklad pred mistnimi nalevnami a diskotekami:)

a to ze se tam perou penize je jasny. Ze sociaalnich davek zakazniku by se provozovatele asi moc neuzivili:)

Obrázek uživatele Fritoll

1 Nejdřív herny a co zákažem pak...


Že se někomu nelíbí hnusné herny chápu. Ale že by někdo chtěl vyhlášku, která by omezovala pití alkoholu na veřejnosti, nebo vyhlášku, která by řešila otevírací dobu barů a restaurací… To už trochu zavání puritánstvím ala Utah… Fuj tajbl děkuji nechci. Pak už je jen krůček k dalším omezení svobody. Nerad bych se dočkal toho aby obecní vyhláška zakazovala mini sukně, či tzv. bokovky. A nedej Bože ( i když na boha nevěřím ) aby to zašlo ještě dál…

1.1 A co pohled z druhé strany?


Já s tebou souhlasím. Taky se mi příčí zákazy a omezování jakéhokoliv druhu. Ale co pohled z druhé strany? Co když máš doma tři děti, manželku na mateřské a k tomu závislost na automatech? Nebo má vlastní zkušenost - bydlím kousek od náměstí a nedělní rána bývají občas docela prima, když ti v pět hodin pod okny řve banda ožralých teenagerů. Myslím že to je na delší diskusi - hlavně na téma kde končí moje svoboda a kde začíná svoboda těch druhých...


https://www.traditionrolex.com/7