Tip: Události z kalendáře si můžete pohodlně přenést ve formátu ICS do Vašeho mailového programu či mobilu.

Skalní obydlí ve Lhotce

Skalní obydlí čp. 1 ve Lhotce u Mělníka je jedním z mnoha skalních obydlí na Kokořínsku. Do pískovcových skalních bloků jsou vytesané nejen skalní byty, ale také hospodářské prostory (kolny, chlévy a chlívky, sklepy apod.). Skalní obydlí ve Lhotce patří k nejdéle obývaným a k nejzajímavějším. Jde vlastně o celé hospodářství vtěsnané do pískovcového bloku na kraji vsi. Světnici naznačuje obílená vnější stěna se dvěma okny, jedny vstupní dveře vedou do síně a druhé do chléva, za kterým je možné sestoupit do sklípku a nebo vystoupat do sýpky v patře, osvětlené dvojicí okének. Areál dotváří přistavěné objekty bývalé řezárny a dalšího malého hospodářského objektu. Toto skalní obydlí je dokladem neobvyklých konstrukčních metod i častého způsobu, jakým nemajetní lidé řešili své bydlení.

Obydlí bude přístupné do konce září. Návštěvníkům bude objekt otevřen na požádání přímo na místě. Hromadné skupiny mohou svou návštěvu objednat na e-mailové adrese: [email protected], nebo na tel. čísle 315 630 936.
Návštěvu této památky je možné spojit s prohlídkou expozic Regionálního muzea Mělník a ochutnávkou vín České vinohradnické oblasti v muzejních prostorách. Bližší informace na www.muzeum-melnik.cz. Otevřeno od 1. května 2009 do 30. září 2009.


ZMENA OBSAHU: 16.06.2009 13:01

ZMENA OBSAHU: 16.06.2009 13:01Tipy na výlet