Tip: Chcete i Vy mít svůj banner nebo komerční inzerát na tomto webu? Napište nám na [email protected].
Muzeum M

Nový vltavský cyklookruh ?

Dnešní krásné počasí vylákalo na jízdní kola nemálo příznivců cykloturistiky, a tak zatímco někteří se vypravili na populární Kokořínsko, jiní se vydali po populární cyklotrase číslo 2 kolem Vltavy, která umožňuje volbu, zda překleneme její tok po horkovodu poblíž Vrbna, nebo se v Lužci nad Vltavou necháme převézt převozníkem na břeh u Bukole. Cyklotrasa totiž pokračuje dále po tomto břehu až do Prahy. Jsem ale spíše příznivcem okruhů, a tak mě napadlo, že přece hořínský břeh nemůže pro nás cyklisty končit u začátku kanálu ve Vraňanech, kde se mnozí v rámci odpočinku a lehké sportovní aktivity otáčíme na cestu domů, ale je třeba to nějak vymyslet na most u Veltrus, odkud se samozřejmě budeme vracet po zmíněné značené cyklotrase.

Na pomoc nastoupily mapy a družicový pohled na google-earth, který byl slibný. Z Vraňan se zkrátka pokračuje do Mlčechvost, kde se vydáme mírným stoupáním po bývalé slepé státní silnici, která nás dovede až nad Vepřek. Kdysi v těchto místech bývala někde odbočka dolů do vsi. Já tu objevil starou značku ,, stůj- dej přednost v jízdě", ale zarostlá uvozová cesta nenasvědčovala, že by tudy vedla kdysi silnice. Navíc jsem prvních 50 metrů absolvoval po poli, kvůli zátarasu. Cesta prudce klesla dolů do vsi Vepřek, kde se podjede rychlíková trať z Děčína do Prahy a vzápětí i dálnice. A pak jsem objevil úplně přepychové a nevyužité opravdu nádherné nezničené asfaltky, kde nic nejezdilo a dostal jsem se do Starých Ouholic. Odtud vede poměrně pěkná cesta, po které projedeme Miřejovice a na starou státovku se dostaneme opravdu až u mostu. Vůbec není potřeba využít silnice, protože je tu chodníček, který nás dopraví na druhou stranu, a malá asfaltka pak přímo k autokempu ve Veltrusích, kde se napojujeme na již zmíněnou cyklotrasu, která nás dovede až k místnímu zámku. Tady máme v nohách 25 kilometrů a můžeme si třeba ještě přidat cykloprohlídku zámeckým parkem, nebo klasickou prohlídku stále se opravujícího zámku. Zpáteční cesta nás vede kolem dosud stojících a sloužících chmelnic v okolí vesnice Dušníky nad Vltavou, a může nás správně motivovat, neboť již vesnice Bukol žila zcela cyklistikou, což bylo vidět venku u místní občerstvovny.

Že to dnes opravdu vyšlo, o tom svědčil i zájem u přívozu v Lužci, jakož provoz po schodech horkovodu, nebo koneckonců nařachlá občerstvovna v populárním zooparku v Zelčíně. I s různými zajížďkami mě to dnes přišlo na 50 kilometrů.
A tak mě tak napadá, jestli by nebylo rozumné udělat i ze zmíněné trasy přes Vepřek značenou cyklotrasu, když jde o minimální náklady ?
Tipy na výlet