Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
Revitalizace historického centra IV – archeologové
Čtvrtý díl rozšířeného zpravodajství k revitalizaci historického centra města Mělníka je věnován záchrannému archeologickému výzkumu, který probíhá souběžně se stavebními pracemi. Tento výzkum provádí odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd v Praze, pod vedením Petra Meduny a mělnického muzea.
V první etapě se pozornost archeologů zaměřila na spodní část České ulice, neboť při výzkumu před deseti lety u budovy CHKO Kokořínsko, která se nachází nedaleko, byly objeveny stopy původního opevnění raně středověkého hradiště. Předpoklady archeologů se potvrdily a výzkum postupně odhalil velmi pěknou kanalizaci z opukových kvádříků z přelomu 18. a 19. století, dále zachovaný zbytek parkánové zdi,
ale především stopy opevnění hradiště. Archeologové určili vrstvu opevnění nejstaršího slovanského neboli raně středověkého hradiště z 9. a 10. století a také doklad osídlení mělnické akropole Slovany již
z 8. století (odpadní jámu). Tím bylo potvrzeno, že na mělnickém návrší existovalo opevněné hradiště
již v době, kdy zde měl dle Kristiánovy legendy žít kníže Pšovanů Slavibor a jeho dcera Ludmila (babička knížete Václava). Archeologický výzkum na tomto místě sice částečně pozdržel probíhající revitalizaci, nicméně jeho výsledky předčily původní očekávání a jsou velmi důležité pro pochopení nejstarších dějin města.
V druhé etapě se chtějí archeologové zaměřit na výzkum na východní straně náměstí Míru, kde bude od srpna probíhat výkop kanalizační stoky. I na tomto místě je možno očekávat zajímavé nálezy, které doplní naše znalosti o dějinách města.
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK