Tip: Staňte se redaktorem! Přidejte se k našemu teamu!

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Novinky v oblasti sociální prevence

Azylový dům

Jsem rád, že město Mělník má dobrou pověst, co se týká sociálních služeb zaměřených na prevenci. Ty jsou v našem městě budované soustavně. Letošní rok je zase v něčem jiný. V půli léta vypukne kompletní rekonstrukce azylového domu a noclehárny v ulici Na Malém Spořilově a my budeme odkázáni nejméně na příští zimu na kapacity v Dukelské, kde budou obě služby fungovat. Chceme proto velmi požádat obyvatele okolních ulic, aby provoz v Dukelské tolerovali. Víme, že bude docházet k vypjatým situacím s uživateli, víme, že jeden rok bude málo místa. Od února, kdy jsme začali zmenšovat stavy, za námi chodí žadatelé, kterým nemůžeme pomoci, neboť se snažíme, abychom se do jedné budovy vešli. Lidé jsou naštvaní, v této extremní životní situaci bez domova, ale člověk to nějak chápe. Za rok zde bude moderní budova se zvýšenou kapacitou.

Terénní programy

Prevence znamená zejména předcházení, a proto město Mělník začalo také poskytovat terénní programy. Jde o široce zaměřenou službu, která by měla občanům pomoci v dluhové a bytové problematice při předcházení neplacení nájmu. Naším záměrem je pomoci občanům, kteří žijí v dluhové pasti, v sociálně vyloučených lokalitách nebo i žijí nedůstojným způsobem života na ulici, podat pomocnou ruku, poskytnout poradenství a podporu při řešení podobných starostí. Neposkytujeme žádné finanční produkty, převzetí dluhu, zastupování v soudních sporech, ani rady, jak obejít zákon nebo věřitele. Můžeme však pomoci sestavit plán, jak se oddlužit, zprostředkovat schůzky a jednání s věřiteli, zkrátka najít realistické řešení situace, ale bez spolupráce s dlužníky to nepůjde.

Služba je poskytována terénně, v prostředí klienta, a proto je možné si i individuálně domluvit schůzku. Terénní program Mělník má svá dvě kontaktní telefonní čísla: 733 605 192 (sl. Černá) a 605 703 597 (p. Šlajs), na která je možné odpoledne telefonovat. Běžná součást života to sice není, dluhy a hrozba ztráty bydlení se ale začínají týkat čím dále více lidí. Víme, že se nám povede pomoc jen některým, doufáme však že to bude většina.

Jakub Šlajs, Odbor sociálních věcí a zdravotnictví MÚ MělníkMěsto - z radnice