Tip: Chcete poradit kam dnes zajít na oběd? Prohlédněte si mělnické jídelní lístky.

Vloupání do vozidel


Dne jedenáctého listopadu letošního roku došlo na okrese Mělník v odpoledních hodinách k několika dalším případům vloupání do motorových vozidel, které zaparkovali jejich majitelé na parkovištích u obchodních center v našem regionu. Jedná se o případy, kdy majitelé zanechají vozidla na parkovišti a krátkodobě je opustí, většinou kvůli nákupu. Z tohoto důvodu nevěnují větší pozornost věcem zanechaným v automobilu, čehož následně využijí osoby páchající trestnou činnost.

Jedná se většinou o elektroniku , jako jsou autorádia, navigace, notebooky, fotoaparáty, videokamery, hrací konzole, MP3 přehrávače, Handsfree sady, mobilní telefony a další. Tyto předměty zanechané ve vozech na viditelných místech se následně stávají snadnou kořistí pachatelů trestné činnosti. Jejich zájmu neuniknou ani osobní zavazadla (tašky, kabelky), které mnohdy obsahují kromě osobních dokladů majitele i peněženky a mnohdy i různé platební karty. Pachatelé krádeží se nerozpakují při činu poškodit vozidlo a mnohdy se stává, že škoda na poškození vozu značně převyšuje hodnotu v něm odcizených věcí, nemluvě o tom, že zapomětlivý řidič, který se stane obětí takového skutku následně stráví mnoho drahocenného času na úřadech, kde si musí nechat vystavit nové osobní doklady.

Výše popsaným rizikům lze poměrně snadno předcházet. Řidič by měl před opuštěním vozidla zkontrolovat, zda se uvnitř vozu nenachází některá z výše uvedených věcí a tu následně řádně zajistit, to znamená vzít si ji s sebou a jestliže to situace nedovoluje umístit jí například do zavazadlového prostoru vozu, nebo do jiného k tomu určenému odkládacímu prostoru v automobilu. Vozidlo parkovat pouze na k tomu určených místech a před odchodem od vozu zkontrolovat jeho řádné zajištění. Všechny tyto operace zaberou mnohem méně času, než následné fronty na úřadech.

V současné době policisté z obvodního oddělení Kralupy nad Vltavou šetří případ ke kterému došlo před obchodem v Kralupech nad Vltavou, ulice Mostní dne 11. listopadu 2009. Zde neznámý pachatel rozbil okno u motorového vozidla Citroën, vnikl dovnitř a zde odcizil tašku s osobními věcmi majitele. Svým jednáním způsobil škodu ve výši 80 000,-Kč. Policisté skutek šetří jako podezření z trestného činu krádeže.

Téhož dne neznámý pachatel v Neratovicích, ulice Kojetická na parkovišti před obchodem poškodil skleněné výplně oken dveří u zde zapakovaných vozidel Škoda Fabia a VW Passat a z nich následně odcizil navigace. V tomto případě škoda dosáhla výše cca 11 500,-Kč. Tento případ šetří policisté jako podezření z trestných činů krádeže a poškozování cizí věci.

Jen o několik set metrů dál, opět na parkovišti před obchodem v Neratovicích, ulice Kostelecká poškodil neznámý pachatel skleněnou výplň okna u osobního vozidla Peugeot a z něho následně odcizil nářadí, tašku od notebooku, navigaci a dioptrické brýle. Zde poškozený vyčíslil škodu na částku převyšující 11 000,-Kč. I tento čin policisté šetří jako podezření z trestného činu krádeže.

Ke všem případům došlo na parkovištích u obchodních center za plného provozu. Z tohoto důvodu by chtěli policisté z územního odboru PČR Mělník upozornit všechny spoluobčany, kteří se vydají na nákup se svým vozem, ale i pěšky, aby věnovali zvýšenou pozornost svému okolí a to zejména s nastávající dobou předvánočního shonu. Je to jedna z možností, jak znesnadnit kriminálně závadovým osobám páchání trestné činnosti .Zpravodajství