Tip: Staňte se redaktorem! Přidejte se k našemu teamu!

ŽELVÍ knihovnička - díl půltý

Na tohle jsem si vzpomněla, když jsem se minulý pátek plánovaně vrátila brzo z Liďáku. Hned po neuvěřitelných Monty Pythonech totiž od nového roku dávají znovu Červeného trpaslíka. (btw - debilnější čas než páteční půlnoc si Česká televize nemohla vymyslet... Vlastně mohla! Red Dwarfa totiž opakují v sobotu v půl čtvrté ráno...) Ačkoliv normálně na televizi nečučim (ne že by mě to nebavilo.. ale ostatní věci mě baví víc), tak tento seriál opravdu můžu! Došlo mi, že v seriálu na počátku vůbec není uveden důvod, proč vlastně Lister, rozený farmář a chovatel zvířat, sedí ve kosmické lodi a není na Fidži... A tak jsem hned v sobotu ráno v krámě nahledala první díl čtyřdílného cyklu angličanů Granta a Naylora.

Rob Grant, Doug Naylor: Červený trpaslík
Kromě detailů Listerova nalodění, kromě podrobné historie Kocouřího rodu, kromě výborných povzdechů lehce senilního palubního počítače si v knize (knihách) užijete více a více Rimmerových psychopatických scének, exkurzí na různé planety, vzpomínek na život všech členů posádky a vůbec všeho, na co v legendárním sitcomu nezbyl čas ani prostředky. Bývala bych ho četla do večera, kdybych neměla i jiné věci na práci. Opět krátká ukázka:

...
"Studuješ esperanto už osm let, Rimmere, jak je možné, že jsi tak beznadějný případ?"
"Opravdu? A kolik knih jsi ty přečetl za celý svůj život? Stejně jako zázračný kůň Šampión: žádnou!"
"Náhodou jsem nějaký četl," lhal Lister.
"Nemluvíme tady o knihách, v nichž se hlavní postava jmenuje Alík a je to pes. O knihách s pěti stránkami z lepenky, třemi slovy na stránce a s textem záruky vzadu: Tato kniha je vodovzdorná a žvýkatelná!"
Lister nastříkal na svíčku trochu WD40. "Chodil jsem na uměleckou průmyslovku."
"Ty?"
"Jo.""Jak TY ses dostal na uměleckou průmyslovku?"
"Normálně. Obvyklým, normálním, obyčejným způsobem, jakým se dostává a uměleckou průmyslovku. Pohořel jsem u zkoušek a podal si odvolání. Brali mě všema deseti."
"Odmaturovals?" Rimmerovi se zrychlil tep: Prosím tě, BOŽE, nedopusť, aby měl maturitu!
"Ale né. Vypadl jsem. Nebyl jsem tam dlouho."
"Jak dlouho?"
Lister vzhlédl a pokusil se to vypočítat: "Devadesát sedm minut. Myslel jsem si, že to bude dobrá ulejvárna, ale stačil mi jeden pohled na rozvrh a hned jsem se odhlásil. Bylo to směšný. Měl jsem hodiny HNED po poledni. Každej den o půl třetí. Kdo je v tu dobu schopnej dát se do kupy? Ještě máš v puse chuť pasty."
Otřásl se při té vzpomínce a vrátil se k čištění součástek motorky.
Rimmer zavrtěl hlavou a opět si pustil pásek s jazykovou výukou.
"La meno aspektas bonege - mi provos la kokidajon."
"Aha, tak tohle OPRAVDU vím..."
Tvář ženy vystřídal na monitoru obraz Hollyho, který klidným tónem pronesl správnou odpověď: "Menu vypadá výborně; dám si kuře."
"Holly, esperantisté by ti řekli," udělal Rimmer dvěma prsty ionské znamení pro "odprejskni": "'Bonvolu alsendi la portiston - lausajne estas rano en mia bideo', a já myslím, že všichni víme, co to znamená."
"Ano," řekl Holly, "znamená to: Mohl byste poslat pro vrátného? Zdá se, že mám v bidetu žábu."
"Skutečně?" Rimmer byl opravdu překvapený. "Tak JAK se řekne tohle: 'Tvůj otec měl kýty jak pavián a tvá matka strávila většinu života s kalhotkama u kotníků a nohama opřenýma o zeď, na který měla pověšený fotky astráků'?"
"Hoši," řekl Holly, neboť si vzpomněl, proč je vlastně tady, "měli byste se jít radši podívat do komunikačního centra. Dostali jsme hlášení SOS."

Děj pokračuje tím, že je navázána komunikace s jinou vesmírnou lodí, na které jsou tři zraněné - ženy. Podaří se Listerovi a Kocourovi některou z nich zbalit? Jak to udělá holografický Rimmer, aby se některé z nich mohl dotknout? A je to vůbec možné, aby na lodi mnoho set tisíc světelných let od Země byla loď s živou posádkou? A nechybí vám v osazenstvu Red Dwarfa ještě jeden člen posádky, totiž mechanický sluha Kryton?

Pokud Červeného trpaslíka neznáte, ale humoristickou fantasy čtete, tak vřele doporučuju. Taky koukněte na fandovskou stránku www.cervenytrpaslik.cz, doporučuju tam například sekci NADÁVKY nebo HNIDOPICH. A pokud humoristickou fantasy nečtete, tak mi napište, co čtete (kromě jídelního lístku) a já vám povím, co jste zač... Né, pitomost, napište do diskuse, co rádi (a jestli vůbec) čtete, ať vím, jakou knížku vám příště předvést.Články

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".
Obrázek uživatele LiPiss

1 diky


dik za info:)) Co treba rozebrat "Sifru mistra Leonarda" od Toma Taylora? (doufam, ze si nepletu jmeno autora...) Myslim, ze je to vyborna vec... hlavne jsem precetl jenom asi prvnich 80 stran, pak jsem to musel vratit...

Obrázek uživatele Avenger

1.3 Šifra, cifra, ....


Ten Brown je už všude , dyť je to horší než Superstar a reality show dohromady, jak se to na člověka pořád valí ....

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

1.3.1 a to počkej


a to počkej v červnu, až půjde do kin film... Přečtu, zhodnotím a doporučím Vám, co si máte přečíst MÍSTO hitu Eye-wink

1.2 The Shining


Myslim ze treba skvele Osviceni od pana Kinga, toliko uzasne filmove zpracovane panem Kubrickem, by taky stalo za par radku Smiling Je to sice klasika, ale spousta lidi nezna Eye-wink

Obrázek uživatele losGeringos

1.2.1 blabla


jj od Kubricka je super Mechanickej pomeranc a Full metal jacket...zatim jsem mel jen cest s filmovou podobou.

Obrázek uživatele Avenger

1.2.1.1 Kubrick


kdyz sme u Kubricka, me se nejvic libil Barry Lyndon a pak samozrejme Vesmirna odysea Smiling

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

1.2.1.1.1 jóó, Kubrick...


Shrňme to: cokoliv od Kubricka má smysl vidět. Eye-wink

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

1.1 dostals mě!


LiPissi, dostal jsi mne. Tuto knihu si budu muset teprve přečíst, takže budeš muset na můj názor tak týden počkat, ale díky na návrh, aspoň mám výmluvu, proč si ten současný hit od Dana Browna Eye-wink přečíst. Jdu na to.

1. mělnický antikvariát a knihkupectví ... ale to už víte