https://www.traditionrolex.com/7

 Evidence válečných hrobů zpřístupněna | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Události z kalendáře si můžete pohodlně přenést ve formátu ICS do Vašeho mailového programu či mobilu.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Evidence válečných hrobů zpřístupněna

Ministerstvo obrany České republiky zpřístupnilo od 8.2.2010 centrální evidenci válečných hrobů (CEVH) na stránce www.valecnehroby.army.cz. Do aplikace lze vstoupit přes odkaz Evidence VH a zájemci zde mohou nalézt informace o válečných hrobech v České republice (Hledání VH v ČR) i o českých válečných hrobech v zahraničí (Hledání VH v zahraničí).

            Práce na elektronické verzi CEVH započala v roce 2007 sběrem dat v jednotlivých správních obvodech obcí s rozšířenou působností a jejich postupným ukládáním do systému. V průběhu let 2008-2009 byla CEVH průběžně kompletována a testována.

            Oblast Mělnicka (pod kterou spadá celkem 39 obcí) je velmi bohatá především na památníky uctívající oběti a legionáře první světové války. Při porovnání těchto válečných pomníků je možno vysledovat dva základní typy: jednak pomníky, které oslavují vznik nového státu a na druhé straně jsou to pak památníky, které připomínají hrůzy války a její dopady na společnost. Dále je možno v obcích najít jednotlivé pomníčky lidem, kteří padli ve dnech květnového osvobození, rudoarmějcům, polským vojínům, ale třeba také československým válečným letcům.

Velmi zajímavý objev se podařil zaměstnancům Mělník v obci Horní Počaply. Na místním hřbitově objevili hrob „Politického vězně č. 13454“, který již zarůstal bujnou vegetací. Rozmluva s jedním z místních pamětníků poté pomohla tento případ více ozřejmit. Před příchodem jara roku 1945 jezdily po místní železniční trati směrem do Německa transporty s politickými vězni. Tito lidé byli převáženi bez ohledu na nepříznivé klimatické podmínky na otevřených vozech uhlácích. Při průjezdu jedním z těchto transportů bylo z vagónu vyhozeno nahé tělo politického vězně. Místní obyvatelé jej dokázali identifikovat pouze podle čísla, které měl vytetované na ruce a to také zaznamenali na pamětní desku.

Dokumentace válečných pomníků a hrobů a jejich zpřístupnění na webu MO ČR je teprve první krok, po kterém bude, doufejme, následovat jejich postupná obnova. Válečné oběti a hrdinové, kteří pomáhali budovat či osvobozovat Československo, si tuto naši pozornost jistě zaslouží.

Mgr. Jiří Dohnal, vedoucí oddělení památkové péče MÚ Mělník

 

PřílohaVelikost
pomník - Horní Počáply.JPG133.08 KB
pomník - Chloumek.JPG207.47 KB
pomník - Rousovice.JPG201.55 KB
pomník - Býkev.JPG327.21 KB
pomník - Hostín.JPG189.34 KB
pomník - Chodeč.JPG340.49 KB
pomník - Liblice.JPG162.98 KB
pomník - Ráj.JPG222.91 KB
pomník - Velký Borek.JPG195 KB


Kultura

https://www.traditionrolex.com/7