Tip: Nevíte kam večer vyrazit? Náš Průvodce Vám poradí!

Řidiči si s blokacemi a zákazy řízení hlavy nelámou


V poslední době se policisté z územního odboru Policie ČR Mělník pravidelně při výkonu své služby setkávají s řidiči, kteří mají uloženou blokaci řidičského průkazu od správního orgánu a to hlavně z důvodu dosažení 12-ti trestných bodů, nebo s jedinci, kteří mají pravomocně soudem uložen zákaz řízení motorových vozidel. Ani jedno jim však nezabrání v tom, aby opětovně usedli za volant, čímž se dopouštějí trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Zatímco dle zákona platného do konce loňského roku bylo za tento trestný čin dle § 171 odst. 1 písm. c) trestního zákona možno uložit trest odnětí svobody až na šest měsíců nebo trest peněžitý, podle novely platné od začátku roku letošního na tento čin pamatuje trestní zákoník v § 337 odst. 1 písm. a), kdy je možno uložit trest odnětí svobody až na tři léta. Z toho je patrné, že zákonodárci zpřísnili trest za spáchání tohoto skutku a osoby , které nebudou dodržovat rozhodnutí soudů nebo správních orgánů se tak vystavují riziku poměrně vysokého trestu.

Na závěr lze uvést dva příklady z posledních dnů: Dne 22. února 2010 v poledne kontrolovali policisté z oddělení  Lužec nad Vltavou osobní motorové vozidlo Škoda Favorit v katastru obce Brozánky. Vozidlo řídil dvacetiletý muž z Litoměřicka, který , jak bylo následně zjištěno má uložen platný zákaz řízení motorových vozidel na dobu 24 měsíců a to od dubna 2008. Policisté muži sdělili podezření z výše uvedeného trestného činu. To mu pravděpodobně nestačilo, protože téhož dne asi o dvě hodiny později byl opět policisty přistižen za volantem osobního vozidla. Kolečko provedených opatření se opakovalo a mužovo chování bude v nejbližší dnech řešeno soudem.

V odpoledních hodinách téhož dne kontrolovali mělničtí dopravní policisté v Liběchově, ulice Pražská osobní motorové vozidlo Opel, které řídil devětatřicetiletý muž z Litoměřicka. Tento usedl za volant i přesto, že věděl o platné blokaci svého řidičského průkazu z důvodu dosažení 12-ti trestných bodů. Policisté u muže provedli orientační dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem, ovšem test na užití omamných a psychotropních látek, provedený testerem Drugwipe 5 byl pozitivní na Canabis. I v tomto případě bylo muži sděleno podezření z výše uvedeného trestného činu.Zpravodajství