https://www.traditionrolex.com/7

 Mělnické uliční osvětlení | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: S ostatními uživateli si můžete posílat soukromé vzkazy!

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Mělnické uliční osvětlení

Nevím zda si toho někdo vůbec všímá nebo zda to někoho zajímá, ale když se projdete za tmy po Mělníku, tak zjistíte dost nepříjemných faktů. Na dost místech jsou v ulicích umístěné dost nevhodné lampy - jedná se o takové ty bílé koule. Bohužel, je to často v místech, kde bydlí spousty lidí (sídliště či obytné bloky). Tyto lampy bohužel svítí všude kolem, jen ne na zem. Osvítí vám dům, osvítí vám skrz okno i pokoj v patře či balkon, ale to podstatné a to ulici - chodník či silnici, to opravdu jen okrajově.

Město jistě platí za elektřinu nemalé peníze, v tomto případě ty peníze vyhazuje oknem. Ty lampy jsou naprosto k ničemu, v ulici i s nimi je tma, že se tam bojíte vůbec chodit abyste do něčeho nešlápli nebo nezakopli. A též je zvýšené riziko kriminality... Tmavá ulice k tomu úplně vybízí. Pachatelovi neuvidíte ani do obličeje nebo že se vám hrabe u auta, vkrádá do domu atp.

Dříve po městě byly takové ty UFO lampy, které alespoň měli zeshora kryt, které světlo odrážel dolů a tam byly mnohem funkčnější. Při stejné žárovce nebo výbojce. 

Proto se ptám, zda někdo ze zastupitelů neprojevil nějaký zájem o odstranění těchto koulí a nahrazení něčím smysluplným (klidně si na tom někdo postavte svou kampaň). Světlem, které bude svítit hlavně na zem a ne pánu Bohu do nebe. Věřím, že na stejnou žárovku se najdou lepší kryty. Existují i LED lampy, které mají zřejmě i nižší odběr, ale to je možná už na některé lidi moc hi-tech. 

Pro ukázku přiložím dvě fotografie, focené sice jen mobilem, ale na stejný režim. To tmavé je ulice 17. listopadu, je zde celá řada lamp, ale nevidíte nic. To světlejší je o kousek dál, Česká ulice u kostela, kde jsou lampy jen dvě, ovšem ulice je osvětlená mnohem lépe (sice asi výkonnější žárovky, ale jejich kryty usměrňují světlo dolů). Proč je centrum tak osvícené (o nasvětlování soukromého zámku několika set wattovými světly ani nemluvím), ale některé části města tak mizerně?

P.S. Kdyby se našel fotograf, který ulice nafotí lépe za stejných a vzájemně porovnatelných podmínek (stejná expozice), docela to uvítám. 

P.S.2 Pro inspirace lepších lamp a ukázky špatných řešení mohu odkázat na astro forum (kde se tomu věnují, neboť jak asi všichni víme, i takovéto lampy přispívají ke světelnému smogu). Odkaz se načítá trochu déle, buďte trpěliví.

PřílohaVelikost
17.listopadu.jpg20.19 KB
eská.jpg41.54 KB
Ostatní předchozí téma | následující téma

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

1 Díky!Díky za tento


Díky!Díky za tento článek.

Již několikrát jsem se tady ptal, při debatě o revitalizaci, zda někdo oprvdu nad tímto fefnoménem přemýšlel.Protože jak je krásně vidět na fotkách, svítící koule jsou naprosto k ničemu.

Platíme za osvětlení ulic a tady v tomto případě se osvětluje prostor nahoře.Navíc lidé, kteří zde bydlí si vymýšlejí různá stínítka,  aby nebyli osvětlování v obytných prostorech.Takže se znova ptám!Kdo!Kdo o tom rozhoduje?Myslím, že jsem někde četl, že nová světla budou stejná jako stávající!!

Jediná země, která toto má legislativně vyřešeno je Slovinsko.Ostatní země více či méně pokulhávají.Na tomto serveru se tomuto fenoménu taky věnují již nekolik let:

http://www.ian.cz/index_ser.php?id=6

Prosím tedy někoho kompetentího aby se zamyslel, zda je opravdu nutné osvětlovat, již tak zamořenou oblohou!


https://www.traditionrolex.com/7