Tip: Uvítáme nové uši a oči. Staňte se zvědem serveru Mělníček.cz! [email protected]

Hvězdice - použitý materiál

Pro srovnání přikládám foto poledníku na pražském Staroměstském náměstí, který je zhotoven tuším z mosazi a drží několik desítek let. A hlavně vypadá důstojně, proti zbytkům z koupelny..

PřílohaVelikost
IMAGE_075.jpg428.87 KB
Kultura předchozí téma | následující téma

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

3 mělnická zajímavost


Když na Mělníku hledáme nějakou zajímavost, je dobré se zaměřit se na památky.

1) Klášter na Pšovce - zanedbaný, opuštěný

2) Zámek Hořín - chátrající

3) Zámek Mělník - ve výprodeji, turisticky vyhledávané obrazové sbírky barokních mistrů jsou rozprodávány v aukcích a při návštěvě nádvoří narazíte na plastové posuvné dveře.

Závěr:  Děsím se dalšího kroku zámeckého pána Lobkovice, protože historické klenoty města Mělníka jsou pravděpodobně cizí. Instalovat na středověkou památku plastové posuvné dveře tak to už je opravdová negramotnost. Doufám jen, že se u vstupu do zámecké restaurace zase neobjeví plastoví šneci tak jak loni.

3.1 RE: Mělnická zajímavost.


Tak to jsi asi nikde dlouho nebyl. 1.) klášter na Pšovce je v hezkém stavu, včetně interiéru a povodně 2006 mu vlastně paradoxně prospěly. 2.) Zámek Hořín- tak tam už se pomalu začíná něco nenápadně rekonstruovat tuším. 3. Komnaty zámku jsem zejména v roce 2006 několikrát navštívil a docela se mi líbí. K restauraci a vkusu propagace se vyjadřovat nebudu. Oproti minulosti mě sem nějak nic neláká a nemám ani pocit, že je určena pro běžné posezení místních obyvatel.

2 Oprava


Oprava odkazu. Ten první jsem zadal dvakrát.

1 Ostuda versus důstojnost.


 Některé věci objeví člověk úplně náhodou a nestačí žasnout. Tento příspěvek mi to připoměl.

Tak takto ,, ne- důstojně" si jinak turisticky známá Kouřim ( skanzen) váží toho, že právě tudy prochází 50. rovnoběžka a 15. poledník, podle které u nás řídíme východ a západ slunce : http://cestovani.idnes.cz/igcechy.asp?r=igcechy&c=A091215_145554_igcechy_tom .

A tady je trochu vyprávění pro laiky: http://kalendar.beda.cz/faq2.php

 

Má i Mělník takové podobné zvláštnosti ? Má a je to o ,,lidech na svých místech."

Nedaleko Liběchova vedle železniční trati stojí například oprýskaný milník, který připomíná, že právě tady probíhala hranice Třetí říše a protektorátu. Poblíž Chodče zase stojí na poli malý zajímavý menhir, a když jsem o tom psal na jakési stránky, aby to prozkoumali tak mi nikdo neodepsal. Dokonce i kolem pískovny Baraba se vedli jisté spekulace, že až sem pokročily kdysi římské legie, ale bylo mi kupodivu odpovězeno, že ačkoliv je místní oblast bohatá na nálezy, tak toto potvrzeno nebylo. Tady především děkuji jednomu inženýru archeologického ústavu v Praze, který mi tehdy odpověděl. Pak jsem zase psal na turistické i cyklistické i televizní stránky, že Vltavská cyklotrasa č. 2 z Prahy na Mělník má po druhém břehu přes Mlčechvosty druhou variantu, která umožňuje v okolí Mělníka udělat kruhovou trasu v délce cca 30 km, ale zase mlčení !!!

Máte také nějakou zkušenost se zajímavým místem či nápadem, případně ,, ne-reakcí :-) ?

1.2 Milník u Liběchova


Ten milník je drobátko posunutý, pravděpodobně kvůli opravě silnice. Skutečná hranice vewdla ještě asi o 30 až 50 m blíže k Mělníku. 

1.2.2 Milník v Malém Liběchově


Milník, o kterém píšete, neoznačoval hranici Třetí říše a protektorátu. Ačkoli v jeho blízkosti procházela. Ve skutečnosti jde o (cituji): Empírový milník, postavený v minulém století (tj. devatenáctém), je státem chráněnou památkou. Stojí při levé straně silnice u vjezdu do Liběchova od Vehlovic. Představoval místo setkání hranic tří krajů: litoměřického, mladoboleslavského a slánského. Původně byl umístěn těsně při silnici, ale po havárii v roce 1981 byl restaurován v Lanžově u Dvora Králové a na základě odborného posudku roku 1984 osazen na bezpečném místě za příkopem, aby neohrožoval bezpečnost provozu na tomto hlavním silničním tahu. (zdroj: V. Doubek, Průvodce Liběchovem vydaný Obecním úřadem Liběchov r. 1991 u příležitosti 675. výročí založení obce)

1.2.2.1 Velice děkuji !


Musím se přiznat, že jsem kdysi četl, že Mělník patřil nejdříve do okresu Litoměřického, pak Mladoboleslavského a  roku 1850 vznikl samostatný okres, který měl trošku jiné hranice než dnes ( Ludvík Béhm- Okres Mělnický). Tohle je ale prvně, kdy jsem se dozvěděl tuto překvapující událost, protože o ni nepíšou ani naši historikové ( František Purš, Renata Špačková, Jan Kylián). Aspoň o tom nevím a nikdy mi nikdo nevyvracel dosavadní názor. Velice tedy děkuji za velmi zajímavou informaci !  Nicméně, o to více bych viděl na tomto místě osvětu, která může hovořit o obojím, protože opravdu asi pouhých 50 metrů odtud stála někde ta budka, kterou jsme zde zmiňovali a ( hranice na silnici také nemusí být totožná s hranicí u dráhy.)

1.2.2.1.1 hranice


Zkusím se v průběhu někdy ponořit do rodinného fotoarchivu, páč můj strýček byl za první republiky ve stavu českého četnictva a několikrát se nechal vyfotit přímo před tou hraniční budkou Laughing out loud. Ale musím na to najít čas... Jen vím, že v rodinném archivu taková fotka existuje Laughing out loud

1.2.2.1.1.2 Hranice 3


Tak to si dovedu představit, že seriál Četnické humoresky bude u vás stejně oblíbený, jako unás Smiling. Také jsem několik fotek té budky viděl. Něco ve zmíněných knížkách a něco na výstavách. Jen ale říkám, že je škoda, že je to dnes tak trochu opomíjené místo, když bylo hned dvakrát významné, jak nám tady píše pisatelka. A někde umí k propagaci svého města, nebo i vesnice využít i docela obyčejný bod na trávou zarostlé zemi.

Pokud jde o ten možný menhir u Chodče, tak jej najdete v místech, kde silnice od Strážnice padá dolů do vsi Chodeč, po pravé straně asi tři metry od silnice. Napsal jsem před několika lety na webu nějakých zájemců o menhiry, ale neodepsali. Možná je to bezvýznamný šutr, možná fakt menhir, ale kdo to rozhodne, když vázne komunikace.

A podobně to vypadá i tady :

http://melnicek.cz/node/3719

1.2.2.1.1.1 Hranice II


No, co já vím, tak ta hraniční budka stávala na začátku Liběchova (ve směru od Mělníka), někde v tzv. Malém Liběchově, ještě než se dnes do Liběchova od Mělníka vjede. 

1.2.1 RE: milník


To je sporné. Fakt je, že ta dřevěná strážní budka, kterou můžeme spatřit na fotografii v knížce Liběchovská příčka ( pojednání o bunkrech), nebo Zmizelý Mělník ( Jan Kylián) mohla být patrně posunutá.

V každém případě mi přijde trošku škoda, že takových historických věcí neumíme využít. V jednom článku jsem tady napsal jakýsi typ na jednodenní a levný rodinný výlet do Regensburgu. Málokdo ví, nebo si dnes vzpomene, že toto město má i český název Řezno a bylo pro naše české dějiny významné, jako třeba Vídeň. Než totiž vzniklo české arcibiskupství v Praze a bylo zde jen biskupství, byla tato nadřízená instituce právě v Ŕezně. Ale tím opravdu skutečným magnetem k návštěvě byl pro mě fakt, že právě až sem sahala ona slavná Římská říše v podobě tábora Castra Regina, a kromě mnoha nádherných cenných předmětů v překrásném muzeu se zde dokonce dochovalo původní zdivo staré brány z roku cca 186 n.l. ( teď to nechci přesně hledat).

Pravda, v Liběchově nic takového zvláštního není, ale místa, kde se stýkají, či stýkaly nějaké historické i současné hranice, mají také své kouzlo. Takové Trojmezí na Šumavě připomíná velmi pěkným sloupem se státními znaky tří národů místo, kde se opravdu státy stýkají. A tak mě tak občas napadlo, že by tu třeba také mohla stát nějaká upomínka, třeba v podobě informační tabule a nějaké té fotografie, nebo něco nerozbitného.

A kdybych chtěl hodně fantazírovat, tak už tu vidím nějakou budku s občerstvením apod.  a nějakým pláckem pro zaparkování, jakož i v liběchovském zámku nějakou expozici k téma týkajícího se těchto míst. Prosím, berte to s velkou rezervou, neboť někteří lidé rádi občas fantazírují Smiling .

1.1 Geocaching


Spoustu takových zajímavých míst, příběhů, legend, nebo třeba staveb a stromů dokáže člověku odhalit úžasná zábava - geocaching.

http://www.geocaching.cz/news.php

http://www.geocaching.com/

1.1.1 RE: Geocaching


 Čope, já fakt žádnou GPS ještě nemám a ani nechci hrát nějakou úžasnou zábavnou hru. Předmětem mého příspěvku bylo poukázat na to, jak se často nedokážeme vypořádat se zajímavými věcmi v našem okolí ( na rozdíl od západních sousedů) a jak se často dočkáme jen nezájmu, ignorace a někdy i neochoty vůbec autorovi odpovědět.

Tvůj příspěvek vidím tak, že pokud ho uvádíš, jako běžný diskutující, tak jsi právě rozšířil naše obzory. Děkujeme. Pokud ho uvádíš, jako možný budoucí regionální politik, tak to je u mě tedy trochu mínus, protože se to k problému nijak nevyjadřuje.

1.1.1.1 :-)


a) nejsem jen (možný budoucí) regionální politik, ale taky normální člověk, který má své koníčky

b) nikoho nenutím hrát nějakou úžasnou zábavnou hru

c) podle mého názoru je geocaching zábavnou, nenásilnou a zdraví prospěšnou formou jak poznávat tuhle krásnou zemi a "vypořádat se zajímavými věcmi v našem okolí". Třeba i pro jedince kteří by jinak nezvedli zadek z gauče...

1.1.1.1.2 RE: Čop


To jsme se asi trochu nepochopili, ale to se stává. Víš, mně jde o to, že není problém dnes na internetu napsat třeba do tří cyklistických klubů, do klubu turistů, nějakému spolku, který se zabývá výzkumem menhirů, do televizního pořadu, který píše články o cyklostezkách atd. atd. Člověk samozřejmě očekává komunikaci, zájem odpovídat, zájem diskutujících, a když to nepřijde, tak to docela naštve. Zvlášť když jde třeba i o někoho z regionu. A i proto jsem rád, že tady máme tento dosud svobodný Mělníček, kde mohu mnohé probrat, třeba si i na něco postěžovat a nebo se i dozvím něco, co jsem dosud fakt nikdy neslyšel ( viz. ten empírový sloup u Malého Liběchova.)

Nemám zatím navigaci a rozhodně ji neodsuzuji, ale za fenomén považuju informace z netu a je mi milejší, když mi tu někdo odpoví na konkretní věc, nebo k tomu něco řekne, než když mi vykládá, že kdybych měl tohle, budu všechno vědět. Nebudu, protože stejně není nic dokonalé a i na netu je spousta témat, kde jsou články pouhou kostrou a čekají na další doplnění od lidí spolutvůrců.

Proto jsem napsal, že pokud Tě mám brát jako řadového diskutujícího, tak jsi odpověděl zajímavou informací. Musíš si ale uvědomit, že jsi tady dělal trochu politickou propagaci jisté straně, že chceš pracovat pro lidi, pokud budeš zvolený a tudíž jsi ,,sledovaný", neboť i já Ti mohu a nemusím dát hlas. A pochopitelně, že raději uslyším, že tento přístup není v pořádku, že by se mělo v regionu ( třeba ta informovanost) cosi zlepšit, než odpověď, že Ti dá geocaching vše. Jednou ho třeba více prostuduji a bude pro mě i jednou aktuální, ale jsme tu sakra lidi z konkretního města a okolí a můžeme o těch věcech co nás obklopují tady pokecat, což je takové lidské a příjemné.

1.1.1.1.2.1 :-)


Já jsem nechtěl směšovat lidskou komunikaci a geocaching. Mělníček chápu stejně jako Ty a jsem moc vděčný za to že tak dobře funguje. A co se týká komunikace mezi spoluobčany - opravdu je škoda že spolu Mělničáci víc nemluví. V tom s Tebou absolutně souhlasím. Vyřešilo by to spoustu problémů.

Na okraj - vím že jsem "sledovaný" a je to tak dobře. Jestliže chci jít do voleb, lidi musí vědět kdo jsem a co chci. Nechci se schovávat za stranu, program nebo myšlenky které za mě vymyslel někdo jiný. Jsem hlavně Mělničák a až potom potenciální politik a člen TOPky. Takže - jen do mě :-)

1.1.1.1.2.1.2 Tak trochu se to tady


Tak trochu se to tady strhává v předvolební žvásty TOPky.

Obrázek uživatele raist

1.1.1.1.2.1.2.1 re: Tak trochu se to tady


Nikoho nechci obhajovat. Ale neni to tim, ze se sem zastupci za ODS ci jine strany boji, popr. je jim "doporuceno" se bat?

Tzn: chapu tvuj nazor, ze TOPka tu muze prosvitat az prilis, lec to neznamena, ze nemaji sanci ostatni.

Zaroven by bylo fajn Melnicek od siliciho politickeho marastu odstinit.
 

1.1.1.1.2.1.2.1.1 Jenom


....k té poslední větě. Nemyslím si, že by tu sílil nějaký politický marast. Je pravda, že tady může diskutovat každý ( i regionální politici, či kandidáti, lidé z radnice..), a že toho využívá z těch, co se hlásí do kandidátky jen Čop a ještě občas pár lidí, to je další věc, a věc těch ostatních. Ona to nemusí být nutně výhra. Občan si může říci, že je to pěkné, že se tady někdo, kdo chce do té regionální politiky, takto zapojuje do diskusí a může to posílit propagaci určité strany, ale také může občan nabýt záporných pocitů, nebo aspoň nad lecčíms popřemýšlí. Tady je opravdu těžko říci, zda je dobré se tu pro kandidáty nějak otvírat lidem k nahlédnutí, ale na druhou stranu, kdo se vůbec nepředstaví a jen chce pak volební hlas, tak zapomíná, že si ten občan může říci : ,,Aha, asi pro něj nejsme dost dobří a to chce údajně pracovat pro nás." Takže, bojácnost volených může být brána jako arogance, nebo způsob, jak si předem neublížit. A pak, vždyť se beseduje o problémech a životě kolem nás, a člověk vidí, kdo to jak vnímá, a kolik pohledů na určitou věc lze objevit.

1.1.1.1.2.1.2.1.1.1 Musím s Tebou souhlasit.


Líbí se mi tvůj příspěvek s názory na diskuze a názory na našem Mělníčku. Nechci zázet všechny politiky do jednoho pytle, to v žádném případě nemám v úmyslu. Jen si myslím, že je jedno jestli je to politik na komunální úrovni, regionální nebo ten TOP politik na nejvyšších postech  ( není myšlena strana Top09  ). Stane-li se tímto politikem, ztrácí většinou blízkost lidí a občanů, kteří ho volili. Bohužel někteří velmi rychle rovněž ztrácí sebereflexi a možnost sebekontroly v dokonalosti, kterou jim projevují "úctou" někteří občané. Někdy si říkám jestli je to strach nebo obavy zažité z minulého režimu. Nebo to může být i jistý druh apatie z bezmocnosti cosi změnit. Každopádně bych si přála, abychom si svých politiků mohli vážit, protože mají morální vlastnosti hodné obdivu a jsou příkladem svým občanům - voličům. Politická úroveň je v naší republice ještě hodně mladá, možná ještě v plenkách. Většina lidí a politiků prožila nejlepší leta v minulém režimu, takže ať chcete, nebo nechcete, se charakter společnosti podepíše na duši a chování každého jednotlivce. Jsem členkou ODS a na Mělníček píšu, protože mám potřebu sdílet trable společně a pokoušet se jít správnou cestou. Mnozí už si se mnou dopisovali a někteří se se mnou viděli osobně. Což je jen díky Mělníčku.

 

Přeji všem čtenářům webu Mělníček     VESELÉ  VELIKONOCE   A   POHODU  SVÁTKŮ. VAŠIM  DĚTEM  BOHATOU  POMLÁZKU   A    OPATRNĚ  S   VÝBĚREM   MOKŮ   .      Dušana      

1.1.1.1.2.1.1 Jo,


...tak jsme si to snad vysvětlili a myslím, že se chápeme. Mimochodem, co říkáš těm groteskám v televizi teď před volbami (s Moravcem) ? Najednou každý ví, jak všechno vyřešit a všichni mají plán, jak zvýšit zaměstnanost. Pak na sebe čučí, trošku si do sebe rýpnou a smějí se Smiling .

Hodil jsem očkem na ten geocaching a klidně se s námi poděl o nějaké osobní zážitky třeba i článkem. Člověk neustále poznává něco nového a občas objeví i něco, co už zase zapoměl Smiling .

Obrázek uživatele milk

1.1.1.1.1 Nepochopitelné ?


Někomu zkrátka řekneš "hra" a on si představí pouze herní automat v hospodě.

Já se domnívám,že právě pomocí GPS lze upozornit na různé historické a turistické zajímavosti.Motoristovi navigace najde nejlepší cestu,nejbližší benzinku,občerstvení,lékaře apod.Dovedu si představit,že si motorista na navigaci nastaví POI zajímavostí a navigace ho při cestě z Mělníka upozorní na přibližující se milník u Liběchova.Zrovna tak si dovedu představit,jak Skratese při toulkách přírodou navigace upozorní na v blízkosti se nacházející památný strom,kapličku a jiné.Sám by zde na Mělníčku mohl zadat souřadnice jím objevených lokalit,aby je případní zájemci bez složitého popisování cesty a bloudění našli.

Přiznám se,že si beru navigaci i když jdu na houby kde to neznám.Po vystoupení z auta pouze jedním cvaknutím označím místo,kde mi šipka označuje moji polohu a pak se již věnuji houbaření.Navigace zaznamenává kudy jsem chodil,kde jsem našel hřiby a pod kterou břízou křemenáče.Když už mám oba koše plné,tak mě navigace dovede nejkratší cestou k autu.Příště mě to dovede co nejblíže třeba z jiné strany přímo k mým objeveným placům.

P.S.Kromě těch plných košů hub je vše pravda.

1.1.1.1.1.2 Navigace.


Nepopírám, že je navigace špatná věc ! To je dobrá věc, užitečná i krásná hračka zároveň, akorát, že ji zatím ještě nemám. Technika kráčí tak rychle, že sotva stíháme. Když má člověk různé průvodce, ještě čerstvé mapy, určité znalosti okolí a internet, kde může vše vyhledat a o všem besedovat, tak ještě ani neví, jak dalece má spěchat. Také to každý využije různě. (Mimochodem, mám doma jednu krásnou mapu Kokořínska 1: 25 000, což je nejpodrobnější mapa, jaká asi tiskem kdy vyšla, kde jsou bunkry i ten milník a snad i elektrické sloupy ( teď nevím) a u toho milníku nebyla poznámka.) Přeju hezké pohodové svátky ! Opravdu uznávám, že navigace je dobrá věc.

1.1.1.1.1.1 :-)


Geocaching je o to lepší, že na ty místní pamětihodnosti Tě upozorní tou krabičkou s pokladem někdo místní. Ten k popisu připojí všechny informace a ty jako cizí se dozvíš spoustu věcí které bys jinak nikdy nezjistil. Ale to by asi bylo téma na samostatný článek... (možná to není špatný nápad - zamyslím se nad tím Smiling