Tip: Máme přehled co se kde šustlo! Buďte v obraze!
Bowling Ludmila 2017

Symbol kříže před kostelem

Mám dnes nějakou psací a tak bych se rád zeptal na váš názor ohledně kříže před kostelem. Nejsem věřící, ale nějak mi tam ten kříž vadí.Tedy nevadí mi ten kříž, ale to, že je součástí chodníku. Nedovedu si představit, že bych na něj šlápnul.

Rád bych znal názor věřících, možná jen dávám důležitost něčemu, čemu nerozumím a je to tak dobře.

Děkuji za reakci a případné vysvětlení od někoho, kdo se v tom vyzná.

Patočka

Pokec, jen tak, drby předchozí téma | následující téma

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".
Obrázek uživatele Honza Čé

3 Brblání domácích aneb...


Tak vás zdravím vespolek, toť můj prvý příspěvek - v celém Mělníčkomíru. A nějaký troll tomu chtěl, že zrovna hned kritický (snad alespoň trochu konstruktivně-kritický Eye-wink

Domácí / zdejší obyvatel vidí chyby více na tom nejbližším, s čím přichází do kontaktu nejčastěji, ale nerozhoduje o tom přímo (nekritizuje proto sebe, většinou ani to, jaké si s rodinou udělal bydlení, ale hned vně jeho dveří už se kritický pohled přiostřuje). Chválím obecně málo - a pokud se v případě revitalizace na Mělníce lidé občas shodnou na tom, že mohou pochválit alespoň vzhled, když už asi ne kvalitu provedení, nepřidávám se k nim. Ano, je to vše v celku hezčí, historicky přijatelnější (snad - to zas poví budoucnost), sourodnější, útulnější, atd., ... jenže často nedotažené, nedomyšlené či rychlokvašené i necitlivé. A.. ano citu a přemýšlení tu chybí. Proto nechválím. Je to dobou - vše většinou musí být vysoce efektivní, ze stolu rychle smetnutelné a v politice (a v regionální obzvlášť) také populistické. Cit potřebuje čas, cit potřebuje komunikaci.     Pak tu je také kult "předstírání", jak jsem se dočetl v jednom výročním vydání nejmenovaného periodika a vystihuje to, co tu vidím - je třeba předstírat odbornost, historičnost, lidumilnost, solventnost, slušnost, stavební dozor, ... téměř vše, na co si lze v určitých souvislostech vzpomenout. Výjimky samosebou jsou a čím dále od sféry ovlivňované penězi, mocí a marketingem se pohybujeme, tím jich přibývá (až i převládnou - bohudík). 

A tak pokud se vám nabízí balík peněz z EU, hromada hlasů voličů, potenciál větší prestiže, moci a jiného hamižného prospěchu a kdovíčeho ještě... jste schopní rozvrtat půlku města a předstírat jeho "revitalizaci" (a pardon, ještě k tomu předstírání - ti kdož předstírají, si to velmi často ani neuvědomují). Pamatuji si na pocity, když jsem prvně uviděl veliké info-tabule v Jungmanových sadech nebo se od kamaráda dozvěděl více o rozsahu a záměru projektu. Nebylo to nadšení. 

Proč se nepreferují menší projekty provedené s citem, soustředěně a pořádně? (Protože proto - viz výše; zvýší se prostě "efekt") Vždyť je snad jasné, že takový rozsah s takovými prostředky, nástroji, časem a lidmi nelze dobře ukočírovat! Proč si prznit SVÉ město nezvratitelně na desítky let dopředu? Zodpovědnost? Ne-e, kdepak, ta není moc v kurzu. Vážně nechci všechno to úsílí poplivat, opravdu bude stav po revitalizaci o mnoho lepší než dříve. Rozhodně věřím, že se mnoho lidí a firem opravdu a nepředstíraně snažilo! Jenže vidím zároveň, co mohlo při troše chtění a soustředění být lépe a co nakonec vážně kazí dojem celku.

 Bude tak, bohužel, třeba mít v následující době doma na Mělníku oči trochu přivřené, paměť trochu mlhavou a trochu krátkou. Zbyde pocit někde vzadu... že to mohlo být lepší, ale nebylo - někdo moc nemyslel, někdo nebyl zodpovědný a někdo třeba (schválně) nepozorný. A tak to potom máme, ale už se tím netrápíme, však ve světě a v životě záleží na jiných věcech mnohem víc... a jsme zas plní pohody Eye-wink

Sklouznu-li zas do přízemnějšího brblání.... chtěl jsem se původně jen vyjádřit k tomu kříži, který jsem vlastně ani neviděl - jen to tu vše čtu a představuju si (což už jsem viděl) blízkou "původní historickou" přistávací dráhu pro ufo a rádoby funkční a dekorativní růžici a změť kostek kolem - to měl být příspěvek ke kritice ode mne: Prohlédli jste si dlažbu mezi zámkem, věží kostela a tou růžicí? Žádné linie logicky ani esteticky nenavazují, kostky jsou hned tak(é) a hned onak(é) a růžice stylem také nezapadá (kdyby na ní byl alespoň naznačený sever, ať z ní příchozí něco mají) - to je opravdu "zmršené", ne řemeslně, zrovna na jednom nejcennějších míst města, které je jinak samo o sobě dokonalé. To je to, co budu nejspíš léta a léta vídat a budu muset mhouřit oči a vraštět čelo (pokud mi bude scházet dostatečný nadhled moudrého). Kdyby se tak dalo víc prostoru menším projektům - ještě jednou si stýsknu. Jestlipak měl někdo z radních milujících své město třeba čas či možnost se vyjátdřit k takové zdánlivé prkotině, jako na jakou stranu bude situovaná skulptura hlavy za sochou Karla VI., ať už sama její přítomnost se mi zdá nešťastná. Nyní upřeně hledí do zdi. Na králova záda by asi koukat neměla.. a co třeba do otevřeného prostoru Husovy ulice, nebylo by to lepší? Nebo: Měl někdo kompetentní čas či možnost upozornit na nevhodnost kompozice dvou kamenných korýtek s lavičkou tamtéž (velikostně nevyvážené trojice) doplněných stylově dost odlišným odpadkovým košem nasvíceným zezpodu světlem (!) původně mířícím na zeď (bohužel už trochu opelichanou zeď, ze které "záhadně" vytekají dva určitě "historicky původní přírodní pramínky"). Lavička a odpadkáč, do kterého usednuvší určitě odhodí obaly od svačiny, zdá se být jasnou a nutnou dvojicí. To by ale nesmělo být vedle o mnoho frekventovanější prostranství, včetně turistů se svačinami, třebaže bez lavičky. Atd. V porovnání s megaprojektem detaily, pro vnímavého občana Mělníka a dalších už tak moc ne. 

Usednu si tedy na lavičku vedle parkovacího automatu před bývalým OV na náměstí a budu se usmívat a kochat roztomilým stavebním cvrkotem, těšit se ze světa, dokud mi nějaké auto nepřejede nohy. Jestli odtud náhodou tu lavičku už přestěhovali, tak nic, beru všechno, co jsem napsal zpět, jelikož to ona byla tou poslední kapkou, proč jsem se tak předlouze ozval. 

H.Čé

2 Letmá procházka.


Včera dopoledne jsem se už jen díky lákavému počasí prošel částí historického středu města a na první pohled to na mě zanechalo celkem kladný dojem.

Kanály se znakem města jsou trošku přepych, ale milé. Tu růžici na zemi jsem už tak nějak přijal, jako rovněž milý doplněk, který možná mnoho návštěvníků přehlédne. Nicméně jsem byl svědkem hádky party Moraváků, kteří prostě to Labe v zatáčce neviděli a nechápali tak význam poškozených šipek ( ta vrchní) před nimi ve vinici. Tam by snad měl být i nějaký zvací ukazatel dolů k Vrázovce, kde je ten pravý soutok tak zblízka vidět. Pak občas přemýšlím, zda by i tady nenašla místo podobná cedule výhledu, jako je ta na České Středohoří za knihovnou. Tam kdysi bývala nádherná velká barevná cedule s velmi podrobným popisem, kterou jsem si po novotě pro jistotu vyfotil, než ji posprejují. To se pak stalo a jsem zvědavý, jak dalece odolá současný výtvor. Pořád mám pocit, že někomu uniká to nejpodstatnější, a to je ochrana věcí veřejných.

Plastická cedule vypadá zajímavě, byť není barevná, ale přijde mi, že obsahuje méně údalů než ta minulá, není tak podrobná a je spíš uměleckým dílem. Laviček a košů je teď zejména za zámkem požehnaně, tak jsem zvědavý, jak odolají vandalizmu. Ale, ona bude teď MP jistě více v pohybu, že ? Koukal jsem i na ten avizovaný kříž před vchodem do chrámu, kterého jsem si jinak dosud nevšimnul. Ale, proč ne ? Co kdybychom se trochu zamysleli nad historickým stářím tohoto předmětu ( znamení). Vždyť historie má něco do sebe, obohacuje náš život a jsme její součástí. Skoro škoda, že vedle zámecké brány není už ten dřevěný kříž, jaký jsme zvyklí vídat na historických pohlednicích města. Ale, kdoví ? Nevídaným jevem byla i stylová lavička na odpočívadle na Aušperku ( pod knihovnou) i s košem, ale opět ta otázka : ,,Ochráníme tak odlehlý kout ?"

Nakonec jsem se byl podívat v Rybářích na stanoviště výletní lodní dopravy. Vzhledem k tomu, že byla včera slavnostně zahájena plavba na Labi, tak stanoviště má co dohánět. Nikde žádná cedule, jízdní řád, ceník, reklama, prostě ostuda. To sousedi od Viking River Cruises připluli prvně snad před týdnem a už tam mají reklamní plakát.

Takže, myslím, že nějaké nadějné perličky pro hezčí tvář města tu jsou, ale, co bude dál ?

Obrázek uživatele malý princ

2.1 Svatováclavská


Dnes jsem se prošel mj ulicí Svatováclavskou a docela to na mě také dělá vesměs dobrý dojem. Ten kříž před kostelem by možná byl hezký a stylový, kdyby nebyl to architektonické provedení nebylo tak odfláknuté. Takhle to vypadá, že jim to trošku nevyšlo, tak to zkosili, tak aby se to tam nějak vešlo. Když už tam někdo naprojektoval kříž, tak to mě být kříž, a ne takovýto osekaný patvar. Je to škoda. Nestálo by za úvahu nechat to udělat pořádně?!

2.1.1 RE: Svatováclavská


Dnes mě napadlo, že bych pro úplnost mohl projít ještě  ten zbytek hlavního historického středu ( Palackého-Prasečák, Svatováclavskou a tu spojovačku do Husovi ulice za zámkem. Rozpracované je to teď snad jen před bývalým infocentrem, jinak to všude tak nějak jde. Toto bylo původní historické nejužší centrum obehnané kdysi hradbami a stále se nějak nemohu zbavit myšlenky, jak by to vypadalo, kdyby sem měla povolena vjezd jen dodávková vozidla v těch nutných případech. Myslím, že by podstatně odpadly starosti s propady vozovky a konečně by se město mohlo zaměřit na vybudování nějakého toho okruhu v místních historických sklepích. Jsem přesvědčený, že by to byla pořádná kasička pro pokladnu Mělníka. Dnes tu jen zevlovala skupina lidí z Francie a Německa, počasí nic moc a tržba z cestovního ruchu asi také žádná.

Na ten nepovedený kříž dnes dokonce postavili nějakou tu opěrnou tabuli, kam se píšou ty chrámové koncerty apod. To tam pak ani nikdo nevidí, co tam vlastně je na té zemi, a paradoxně tak došlo k neúctě k tomuto symbolu samotnou církví.

2.1.1.1 Vjezd jen pro


Vjezd jen pro zásobování. To je to o čem sním už léte. Kdo si z náměsí nemůže ten nákup donést dolu na parkoviště? Těch 100m pod bránou nebo průchodem k DBK je tak daleko?

 

Magnet172

2.1.1.1.1 Parkoviště


A to je právě problém Mělníka. Nemá jediné parkoviště. Ostuda všech v dopravní komisi a nejen jich. Zavřeme náměstí a bude úplně mrtvé, protože není kde nechat auto. Těch pár místeček u pošty to nevytrhne. A podnikatelé na náměstí potřebují z něčeho žít. Co takhle zbourat "Ameriku", pořádně to upravit a udělat parkoviště tam. Pak bude město žít.

Obrázek uživatele Honza Čé

2.1.1.1.1.1 Než dávat zase víc


Než dávat zase víc prostoru autům, tak se hlavně ujistit, že pro oživení centra města bylo už uděláno vše ostatní možné!

Vzpoměl jsem si, co jsem kdesi četl: Naší civilizaci odněkud pozorují mimozemšťané a mají po různých úvahách za to, že vladnoucí forma na planetě jsou auta - to auta mají na zemi nejvíce prostoru, kvůli nim jejich podřízení, lidé, staví spojení mezi všemi sidly, uvnitř nich - musí se všude dostat, všude mít možnost odpočinout či doplnit energii (kvůli té se také přece vynakládá tolik úsilí) - postaví se silnice až na vrcholy hor, aby až na ně dojela, vytlačí se lidé a stromy z center měst, aby ona tam mohla být, tak, jak se jim zlíbí...(!!)

2.1.1.1.1.1.1 Realita


Jenže realita je někde jinde. Je hezké citovat odstavec z knihy, kterou napsal člověk, nikoliv mimozemšťan. Ale až nějakého mimozemšťana potkám, tak se ho na naše auta zeptám a určitě jeho názor zveřejním na této stránce!

PS: Přijde mi to jako úlet ochranářů protestující kvůli rekonstrukci elektrárny, a přitom nikdo neřekne, že technologie, kterou prosazují, potřebuje typ uhlí, který se u nás vůbec nevyskytuje.

Obrázek uživatele Honza Čé

2.1.1.1.1.1.1.1 To nebylo o realitě či nereálnu


Tak jinak - Jsem přesvědčený, že pro oživení centra města a podnikání v něm nebyly dostatečně využity všechny běžné nástroje (určitě bych brzy přišel na některé z nich - nejsem až tak mimo, studoval jsem regionalistiku), včetně strategického řešení dopravní obslužnosti. Situace na Mělníku je jiná, než u měst, kde může být většina centra pěší zónou - úplně bez aut (jen se zásobováním) to tu fungovat může stěží. Jen nikdo nemůže zfleku prohlásit, že velké parkoviště u centra to řeší - ani jste nic takového neřekl, vím. Narážím hlavně na tendence radních (ani třeba ne jen současných) udělat si věci příjemnějšími na úkor nadčasovosti a skutečného efektu. Nicméně obětování velmi cenného pozemku pod "Amerikou" na parkoviště se mi nezdá jako to pravé ořechové (pití zrající časem).

Nevím, jaký je záměr s pozemkem / loučkou vpravo od Tyršova domu - když parkoviště, tak tam by rozhodně představovalo zlomek nákladů oproti variántám na zastavěné ploše.

Ale hlavně, tohle už je jiná diskuze na jiné téma, než původní. Ani na ní nemáme dost informací.

Hezký den

2.1.1.1.1.1.1.1.2 prosazení názoru


Na jiném místě tady p.Patočka píše, že byl členem dopravní komise, ale již není,neboť má rád "jiný tah na branku". Nelíbí se mu, jak málo dokázala komise prosadit. Já ho plně chápu (ostatně několikrát jsme to spolu probírali). To, jak ztuha jdou některé věci v komunální politice prosadit je pro mě největší zklamání za 4 roky v zastupitelstvu.

Na porozumění malý příklad: Před 3 lety dopravní komise navrhla nepouštět zájezdové autobusy na parkování na Vrázovu vyhlídku. 2x se na náš návrh "zapomnělo". Znovu jsme s ním přišli. Po dvou a půl letech byl nakonec návrh na všech úrovních schválen. Ale nyní už 6 měsíců trvá jeho realizace. Naposledy jsem to urgoval na Radě města v pondělí 3.5.2010. Vtip je v tom, že vedení města (starosta a místostarostové) to nepovažují za svojí prioritu a tak na to netlačí. Jedině oni mají tu možnost prosadit to rychle. Členové komise mají každý svojí práci a zaměstnavatel vyžaduje, aby jí vykonávali. Práce v komisi je práce v jejich volném čase a nemohou být každý den na úřadě a stále tu věc popohánět..

Dále je třeba brát v potaz, že názor dopravní komise je jen jeden z několika. Často odlišné stanovisko může přijít od orgánů životního prostředí, ochrany památek, často se ozvou občané, kterých se uvažovaná úprava dotýká apod.

Když pročítám články v této rubrice, nedá mi, abych neuvedl několik nápadů, kterými se dopravní komise zabývala a dlohodobě je prosazuje:

- ta loučka vedle Tyršova domu - jednoznačně parkovací plocha s 30 navrženými místy (bohužel pro některé orgány nepřijatelné).

- zarostlý prostor pod bývalým dřevákem v ulici Na podhoří - parkovací plochy v "zeleném" provedení (stromy, keře) - protinávrh: rozprodat na stavební parcely.

- komplexní řešení dopravy kolem náměstí Míru (vydalo by na samostatný článek, ale je to velmi konfliktní téma)

- Karlovo nám. a Amerika - vyjadřovali jsme se k projektu přestavby (nemůžeme zajistit, že to soukromý investor bude realizovat) a požadujeme navýšení parkovacích míst z uvažovaných 300 minimálně  na 400 a řešení křižovatky Pražská-Fibichova (nejlépe kruhákem).

- Průtah - stavět. Není možné nechat dopravu na Mělníku 10 či více let bez investice (dopravní zdůvodnění jsem doplnil do článku p.starosty v Mělnické radnici).

Tolik jen výtah z práce komise. Jen teď vymyslet, jak zlomit protesty odpůrců libovolného námětu a jak přimět radnici k rychlé a efektivní práci. S tím se dost potýkáme.

2.1.1.1.1.1.1.1.1 souhlasím


Jo, tak s tímhle souhlasím. Jenže naše město má na všechno komise a co se s dopravou udělalo? NIC. NIC a zase NIC. Všechny nápady a plány se neuskuteční, na sídlištích už pomalu neprojede ani osobák, natož hasiči a NIC se neřeší. MP raději zavírá oči nad špatně zaparkovanými auty, protože by se jinak mohli lidé naštvat a jít na radnici.

2.1.1.1.1.1.1.1.1.2 město má na všechno komise


Jen malý dovětek ke komisím. Byl jsem členem jedné z nich - dopravní.

Komise má pouze  p o r a d n í  hlas pro RM a tak se většinou k námětům či připomínkám komisí přihlíží. Vzhledem k tomu, že jsem zvyklý na větší tah na branku - z komise jsem odešel. Po pravdě řečeno nejen proto.

Nestěžujte si tedy na počet komisí - jsou ze zákona - ale stěžujte si na práci vámi volených lidí. To jsou zastupitelé - z nich jsou voleni tajným hlasováním radní a dále uvolnění funkcionáři tj. jeden starosta a dva místostarostové. Na těchto třech lidech by měla ležet největší odpovědnost. Oni by měli vytvářet prostředí pro úředníky. Prostředím myslím tlak na práci jednotlivých úředníků.

Pouze starosta a místostarostové jsou tzv. uvolněni tj. jsou na radnici celý pracovní den. Ostatní mají svou práci a zastupitelstvo či radu mají jaksi navíc. Někteří se snaží něco prosadit a jiní - jak to říci slušně - jak neurazit - nevím slušně to neumím.

Pokud budeme chtít nějaké změny ve městě - nemůžeme být naivní - pokud se 8 let nic nestalo - tak se to nestane ani nadále. Ale to je již agitace. Nechci agitovat, jen chci říct, že politik na jakékoli úrovni potřebuje jen náš hlas a ne nás.

Přeji krásný deštivý večer - Patočka

P.S. - jinak bohužel příspěvek, na který reaguji má ve všem pravdu

Obrázek uživatele Honza Čé

2.1.1.1.1.1.1.1.1.1 ... a pak že ti


... a pak že ti mimozemšťani nevidí realitu.  Ne, co dodat, je to průšvih. Kdyby tak bývali byli soudruzi prozíravější a pod každým panelákem zřídili i parkování. Moc placu už nezbývá. O průjezdnosti pro hasiče ani nemluvme, abychom to nezakřikli Sad Odpovědnost pak ale nese špatně parkující řidič - tak by alespoň mohla MP místo pokut rozdávat poučení o takovém riziku.

1 Kříž...


Mě hlavně vadí ta deformace. Jsem sice člověk který má svůj názor na katolickou církev nebo spíše na církve obecně, nicméně jsou tradice které by se měly ctít a jednou z nich jsou křesťanské symboly. Celkově mi to přijde jako naprosto imbecilní nápad...

Obrázek uživatele malý princ

1.2 Kříž


Já nevím, ale podle mě se ten symbol kříže před kostel docela hodí. Spíše bude záležet na jeho provedení. Uvidíme, až to dokončí. Např. tzv. růžice na vyhlídce mě nejdřív příjemně překvapila, po dokončení mě spíše zklamala.

1.1 Ještě


Ještě imbecilnější je ta noční světelná ranvej která tím prochází.

 

Magnet172

1.1.1 Když jsem se ptal na ZM


Když jsem se ptal na ZM na kříž a světýlka - bylo mi odpovězeno panem místostarostou, že je to pouze problém architektky ve spolupráci s památkáři. Město prý nemůže do toho zasahovat. Dle mého je to jinak.Město, jako investor, by do toho mělo zasahovat, ale nechce.

Kříž, světýlka, počet laviček na vyhlídce a jejich kombinace s odpadkovými koši plus kámen v parčíku na konci Husovy ulice ve mě vzduzují jen pocit diletantizmu. A to jak ze strany vedení města, tak i bohužel ze strany architektonického ztvárnění. Možná by nám pomohlo vysvětlení autorky projektu. Třeba jde o prolnutí staletí. Třeba to nejsou jen jednotlivé výkřiky, jako velké oblé kameny v části chodníků v podloubích na náměstí Palackého. Myslím si, že je to hodně uhozené, ale nejsem odborník. Třeba se tu někdy objeví i obhajoba toho, co vidíme v rámci revitalizace a bohužel se nestačíme divit.

Hezkou dobrou noc. Možná přiletí UFOni ke kostelu - kdo ví.

1.1.1.1 Tak rozmístění


Tak rozmístění mobiliáře je vůbec zajímavá otázka. Např. na prasečáku, hned před restaurací Vinný dvůr je umístěn koš. Je umístěn v místě, kde má chodník snad 1 metr, přitom hned o metr vedle je chodník široký 3 metry, takže koš by tam nepřekážel.

A nevíte někdo, proč jsou lavičky v Jungmannových sadech bez opěrek?

1.1.1.1.1 No,


.. řekl bych, že jsou proto bez opěrek, aby tam nenapadlo někoho lenošit a zabírat místo dalším Smiling. ( bezdomovci, mládež, stárež ) Zkrátka, vydýchat se, ochutnat atmosferu a pokračovat Smiling.

1.1.1.1.1.2 Aha


tak to já sem si zrovna říkal, jak by se na nich hezky leželo, když tam nejsou opěrky:-)

1.1.1.1.1.2.1 A nejsou


..moc úzký ? Ale, na vinobraní bývají lidé skromější Smiling.

1.1.1.1.1.2.1.1 Lavičky


Jsou parádně široký. Mě se ty nový lavičky i koše líbí, tak jen doufám, že vydrží v tomto "novém" stavu co nejdéle...

P.S. ještě mě napadlo druhá výhoda lavičky bez opěradla - někteří mladí lidi aspoň na nich nemají šanci sedět na opěradle a na sedáku mít nohy (jak často vídaný jev u dřevěných laviček, alespoň podle stop od bot na sedáku).

1.1.1.1.1.2.1.1.2 lavicky


jsou fajn az na ty zakoncujici plastikovy vrchliky, plast v MPZ je fuj, je fuj, je fuj.

urcite bude velka zabava je doplnovat, doufejme, ze jich ma mesto hromadu v zasobe.

md

1.1.1.1.1.2.1.1.1 Ale jo,


.., kdyby jen to. Jenže, oni ty opěradla často ničí vandalové. Třeba na Polabí, nebo u sochy Karla IV. atd. Myslím, že v tom parku u Jungmanky se nepředpokládá nějaké vysedávání. Měl jsem nedávno cestu kolem, ale spíš jen tak v rychlosti jsem zaznamenal černou barvu, absenci opěradla, určitou šíři a nedaleký koš. Špatně to opravdu nevypadalo, ale ta absence opěradla u mě vyvolala takříkajíc údiv a jestli byla dostatečně dlouhá i široká pro nějaké pohodlíčko ve vodorovné poloze, tak to jsem tedy opravdu neřešil. Nevím zatím, jak a co bylo kde instalováno a nechám se překvapit. Ale, do těch opravdových parků, tam pak opěradla jistě patří, že ?

1.1.1.1.1.2.1.1.1.1 Tak taky jooo :)


Ve Svatováclavský je podobná lavička, akorát je pokroucená do "esíčka". Ale jako na Mělník nevídaný jev - možná tam bude i pěší zóna s alespoň jednou lavičkou! Smiling Ne že bych na lavičkách nějak vysedával, ale vypadá to pěkně a někdo to místo mne určitě využije.

Jak jsem psal níže - tím, že lavička nemá opěradlo, tak si můžeš vybrat stranu, na kterou si sedneš a na kterou budeš koukat. Opěradlem ti jen nějaký architekt určí, jak máš sedět a směr kam čučet (v případě Jugman. sadů bys fakt musel koukat jen do zdi, na druhou stranu je pohled možná přeci jen zajímavější). Je to detail, ale osobně ho vítám.

1.1.1.1.1.2.1.1.1.1.1 Něco na tom je.


Však se k tomu diskusí dobereme. Lidi, kteří nemají moc rádi ( i já), když sedí a někdo jim chodí za zády, a třeba i v restauraci, tak je to moc nenapadne Smiling. Je tam sice zeď, ale také stromy a za zdí je vidět dochovalá středověká obranná hláska, kam se občas mimořádě dostaneme, pokud chceme. Druhá strana ? No, tak to může přinést i určité emoce.

1.1.1.1.1.1 Na obě strany


Podle mě tam jsou lavičky bez opěradel, aby si člověk mohl vybrat stranu, na kterou bude koukat - buď do zdi nebo na silnici. Sehr praktisch myslím Smiling