https://www.traditionrolex.com/7

 Rozhovor s mělnickou malířkou Jarkou Drechslerovou | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Nemáte se jak dostat domů? Pomůžeme vám zde.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Rozhovor s mělnickou malířkou Jarkou Drechslerovou

Co tě přivedlo k výtvarnému umění a malování?

Výtvarné tvoření mě přitahuje nekonečnou hrou barev od malička. Jak říká moje rodina, mám v sobě tento vztah k barvám po pradědečkovi. Byl hajným a jsme zvláštně propojeni. Jako jedinou z vnoučat mě pochoval, vyprávěl mi pohádky. 
Zemřel v den mých čtvrtých narozenin. Neměla bych si ho pomalu pamatovat, ale zůstalo mi v hlavě: „podívej kolik má les v sobě odstínů zelené“. 

Pak jsem absolvovala LŠU v Mělníku, vzdělávání nejen ve výtvarném oboru. S člověčí pečlivostí a urputností náš „malířák“ i první mělnickou Galerii Ve věži budoval a obstarával akademický malíř Vladimír Veselý. 
Zůstane pro mě nesmrtelnou autoritou. Jsem ráda že právě s ním mohu spolupracovat při grafické přípravě publikací. Další studia, s ohledem na ocejchování politické nespolehlivosti mé rodiny v komunistické společnosti, pro mě nebyla možná. 
Avšak od roku 2005 jsem pravidelným účastníkem letní krajinářské školy pod vedením akademického malíře Milana Periče, a také jsem prošla kurzem olejomalby ateliéru Praga Prima. V zimních depresivních měsících někdy chodím do dospělácké třídy ZUŠ Mšeno kterou vede její současný ředitel - Čeněk Hlavatý.
 


Jak často se malování věnuješ a co je tvým hlavním tématem?

Věnuji se malbě coby bázlivý amatér, převážně krajinářství, malbě v plenéru. Česká krajina má tolik nádherných linií a příroda spousty úžasných detailů. 
V zimě kdy se v přírodě moc malovat nedá, maluji krajiny a místa podle starých dobových fotografií. Okouzlují mě staré klasické techniky malby - olejomalba na plátně či dřevě - sestavování rámů, napínání plátna, šepsování různými podklady... Víš že na akademii přichází studenti-malíři kteří tenhle základ ani neumí?
K plátnu, štětcům a vůním barev utíkám od mé práce - reklamní grafiky. A tak hodiny tvoření logotypů, reklamních letáků a billboardů, sázení krásných textů do knížek a zajímavých publikací na počítači vyvažuji malováním v plenéru. 
Maluji ráda a často a jsem ráda když moje obrazy dělají druhým radost. Většina jich visí na stěnách v rodině a u přátel.

 

 

Od kdy jsi začala s výstavami svých prací?

Víš, před lety se o mě bavili mí přátelé/manželé. Hynek (zasvěcení vědí) tehdy řekl: „Sice maluje hezky, ale nikdo ji nezná“. Ta věta mi zní v uších stále. Vyprovokoval mě zvednout nos od domácího malování si a vyrazit malovat mezi lidi.
Od absolvování zmíněné letní krajinářské školy v roce 2005 jsem získala odvahu vystavit své obrazy nejen ve virtuálních galeriích a vystavovavala jsem na skupinových i samostatných výstavách jak v Praze, například v Národní galerii, tak i v dalších českých městech, a samozřejme i na Mělníku, v Galerii ve veži a v Želvím doupěti.
 
 
 

Aktuálně tě čeká výstava na Kokoříně. Kde se koná a jaké bude její téma?

Ano, aktuální výstava se bude se konat v krásném prostředí penzionu Roubenka v obci Truskavna.
Tématem výstavy bude právě Kokořínsko a česká krajina.
Vernisáž proběhne pod širým nebem (pokud to počasí dovolí) ve čtvrtek 6.5.2010, bude doprovozená živou hudbou v podání Marka Holého ze skupiny Navostro a jeho přátel. Úvodního slova se v 18:00 ujme Ivan Nekuda.

 


A jaké máš plány do budoucna, co by sis přála?
Budoucnost si nijak výrazně neplánuji. Co se týče malování tak mě láká malovat větší a větší plátna, a nadále mám chuť ,malířsky růst pod dohledem ak. mal. Periče, Denisy Cirmaciové a dalších pedagogů z letní krajinářské školy.

A nejvíce bych si přála dobré zdraví pro sebe i rodinu a moc se těším až si jednou budu moci užívat vnoučátek. I když se obávám že nám dcera dřív přivede další štěně do psí smečky.
 
 
 
Další práce Jarky Drechslerové najdete na webových stránkách http://drechsler.cz/jarka/
 


Zajímaví lidé

https://www.traditionrolex.com/7