Tip: Události z kalendáře si můžete pohodlně přenést ve formátu ICS do Vašeho mailového programu či mobilu.

Základní pravidla jak se nestat obětí kapesních zlodějů

Dnes se pokusí policisté z Územního odboru Policie ČR Mělník předat spoluobčanům několik základních rad, pro případ, že by se v budoucnu stali cílem pachatelů majetkových trestných činů a to zejména kapesních zlodějů.

Stát se obětí těchto pachatelů, není v současné době nic neobvyklého, neboť osoby zabývající se touto „výdělečnou“ činností, při které využívají zejména nepozornosti nakupujících zákazníků v obchodních centrech a dále zvýšené koncentrace osob na veřejných místech, jako jsou například náměstí velkých měst, zastávky MHD a samotné autobusy, tramvaje nebo vlaky metra, vyvíjejí své nekalé aktivity celoročně. Pouze mění místa dle ročních období. Tohoto faktu by si měl být každý plně vědom a zejména při pohybu mimo domov, dbát ve zvýšené míře na svůj majetek.

 

Zde je několik základních pravidel:
1 - neberte si s sebou více osobních věcí, než je pro danou chvíli nezbytně nutné
2 - osobní doklady noste odděleně od finanční hotovosti
3 - PIN kód si nepoznamenávejte přímo na platební kartu.
4 - tašku či dámskou kabelku s peněženkou mějte neustále na očích
5 - ukládejte si osobní věci do vnitřních kapes svrchního oblečení
6 - nenechte se hlavně při nákupu rozptylovat svým okolím,věnujte pozornost i svému majetku.
7 - v žádném případě nenechávejte tašku nebo kabelku s doklady nebo finanční hotovostí bez dozoru v nákupním košíku.

Jestliže se i přesto stanete obětí kapesní krádeže, je třeba nejprve ihned zablokovat platební kartu (cestou hot-line operátora banky, která Vám platební prostředek vydala), dále lze zablokovat kartu v odcizeném mobilním telefonu a to cestou mobilního operátora. Majitel, který doloží doklad o zakoupení a IMEI (výrobní číslo) svého mobilu může pří oznámení věci na Policii ČR zablokovat i samotný telefonní přístroj, který se následně stává nefunkční. Okamžitým zablokováním platební karty a karty v mobilním telefonu předejdete následným škodám.

Na závěr nezbývá než popřát, aby Vám výše uvedené rady v budoucnu napomohly k tomu, že se nestanete obětí kriminálně závadových osob.

npor. Marek Zahrádka
Zástupce vedoucího
Obvodního oddělení PČR
MělníkCo dělat, když...