Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
Stalking
Veřejnosti je tento pojem předkládán hlavně od 1.1.2010, kdy vstoupil v platnost nový trestní zákoník č. 40/2009 Sb., ve kterém je zanesen § 354 - Nebezpečné pronásledování. Stalking bychom mohli definovat jako specifickou formu vztahového násilí. Je důležité, abychom pochopili, co vůbec nebezpečné pronásledování je, jaké má dopady na nás i naše okolí, jak ho rozpoznat a jak proti němu bojovat.
Jedná se o úmyslné, zlovolné a systematické pronásledování a obtěžování jiné osoby, které snižuje kvalitu života a ohrožuje její bezpečnost. Jde vlastně o navázání a udržování kontaktu i přes zjevný nesouhlas pronásledované osoby. Přímým následkem je potom závažné narušování soukromí, osobní svobody a lidské důstojnosti oběti a v závažných případech i poškození duševního a tělesného zdraví. Není jednoduché stanovit přesně bod zlomu, tedy hranici mezi urputnějším, ale stále ještě normálním obtěžováním na straně jedné a trestně stíhatelným stalkingem na straně druhé.
Nikde není psáno, že oběti stalkingu musejí být zákonitě jen ženy. Podle statistik jsou oběti muži v 48% případů a ženy v 52%.
Typické projevy pronásledovatele bychom mohli shrnout do následujících bodů:
-
opakované pokusy o kontakt
-
vyhledávání fyzické blízkosti oběti, slídění
-
přímé nebo nepřímé výhružky
-
osočování, nátlak, psychické deptání
-
ničení věcí
-
zneužití osobních údajů oběti
-
fyzické násilí
Máme čtyři základní druhy stalkingu:
-
osobní vztahy -partnerské, kamarádské, členové rodiny
(obnovení či slepení zkrachovalého vztahu)
-
pracovní vztahy – zaměstnanecký poměr, profesní vtah
(lékař-pacient, zaměstnavatel-zaměstnanec)
-
mediálně zprostředkované vztahy - pronásledování celebrit
(umanutý ctitel – idealizovaný vztah )
-
žádný předchozí vztah – vyskytuje se vzácně
Jednáním pronásledovatele může oběť stalkingu žít v permanentním strachu, má narušenou duševní stabilitu, silné příznaky stresu a v neposlední řadě může mít i značný finanční dopad na život oběti. V případě, že jste se stali obětí tohoto trestného činu, jsou určitá pravidla, kterými se řídit:
-
kategoricky přerušit veškeré kontakty s pronásledovatelem
-
důsledně ignorovat pokusy o kontakt
-
informovat své okolí
-
zapojit třetí osobu
-
shromažďovat důkazy (SMS, e-maily,..)
-
v případě přímého ohrožení volat Policii ČR, městskou policii
-
maximálně zajistit své bezpečí – mít BEZPEČNOSTNÍ PLÁN, který v sobě zahrnuje:
• měnit trasy, časy, zvyky, které pronásledovatel zná a využívá toho
-
vždy u sebe nosit mobilní telefon, mít předvolbu tísňového volání „158“ a na známé
-
neposkytovat nikomu, kromě důvěryhodných osob, informace o svých plánech, telefonním čísle a dalších osobních skutečností
-
zajištění bezpečí privátní cestou (chodit ve skupinách, nikdy ne sama)
To je asi tak několik základních bodů problematiky stalkingu. Co se týká trestního práva, tak u závažných případů nebezpečného pronásledování ( vyhodnocené na základě informací a zjištěných skutečností jak o oběti tak i o stalkerovi) nevzniká obvykle žádná pochybnost o zahájení trestního řízení. Není to vždycky však ten nejlepší způsob řešení konfliktů i z pohledu oběti. Pokud se oběť obává, že ze strany stalkera dojde k újmě na zdraví nebo jiné vážné újmě a napovídají tomu i všechny znaky a zjištěné okolnosti případu, je možné osobě ve velmi závažných případech poskytnou i krátkodobou ochranu, která má však svá specifická pravidla. Všechny stalkingy není možné a ani potřeba řešit touto cestou. Stačí s obětí probrat její denní režim, upozornit na různé rizikové faktory chování, posouzení bezpečnosti lokality, ve které se zdržuje a další. Ze strany Policie poté dochází ke kontaktu stalkera, vyhodnocování jeho profilu a snahy řešit jeho „problém“.
Doufáme, že s tímto druhem vyhroceného chování a jednání, se budeme v naší společnosti setkávat co nejméně a případné problémy mezilidských vztahů se naučíme vzájemně řešit.
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK