https://www.traditionrolex.com/7

 Knižní novinky k Mělníku se vztahující | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Chcete i Vy mít svůj banner nebo komerční inzerát na tomto webu? Napište nám na komerce@melnicek.cz.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Knižní novinky k Mělníku se vztahující

Mělnická veřejnost vždy nadšeně vítá každou zmínku o svém regionu v knihách. Je jedno, zda se jedná o průvodce Kokořínskem, o knihu se starými forografiemi nebo o sbírku povídek autora, jehož život je s Mělníkem svázán. Je mi ctí, že mohu několik takových nových knih představit. Všechny níže uvedené knihy (kromě pana Purše, který vyjde na podzim) jsou již v prodeji.

 

První z nich, kterou jsem dostala do rukou, je výbor z básnického díla Vratislava Šťovíčka. Tento pedagog, překladatel, spisovatel a básník se na Mělníku narodil, na Mělníku vystudoval gymnázium, na Mělníku většinu svého života žil a na Mělníku v nemocnici také před šesti lety zemřel. Jeho knihy ale nejsou zámé jenom na Mělníku. Téměř 2 a půl milionu vydaných knih (po celém světě, v mnoha překladech) dnes dělá radost dětem i dospělým. Jeho básnivé pohádky pohladí každého. Město Mělník ve spolupráci s dědici jeho rozsáhleého díla se rozhodli vzdát mu hold vydáním téměř stostránkového výboru z jeho poezie. Kniha je rozdělena do několika celků: vyznání městu i regionu, přátelská pozdravení, básně vztahující se k divadelnictví (pan Vratislav byl také členem divadelního spolku Vojan), dětská poezie, ale také jeho zajímavé překlady z indonézštiny. To vše najdete v knize nazvané Vratislav Šťovíček: Poutník. Redaktorsky připravil a krátce okomentoval František Černický, ilustracemi doprovodil Vladimír Veselý. Graficky zpracovalo mělnické studio D works, konkrétně Jarka Drechslerová. Celkově je to za cca 150 korun velice příjemný zážitek.

(životopis Vratislava Šťovíčka hezky zpracovala Bára Hochmannová z GJP) 

Za doby první republiky (a ještě mnohem dřív) bývalo dobrým zvykem k výročím založení různých institucí vydávat almanachy. V nich se mohl každý dočíst o hospodářském a jiném vývoji instituce za poslední období, krom toho si přečetl trochu zajímavostí, něco chvály na mecenáše (tenkrát se tak říkalo sponzorům) a když byla instituce obzvláště osvícená, také nějaká ta povídka či báseň se vešla. K této tradici se jistě rádo přihlašuje mělnické Gymnázium Jana Palacha, které v těchto dnech slaví své 100. narozeniny. Každý absolvent se jistě rád najde v seznamu absolventů, každý se rád začte do vzpomínek lidí ze své doby. Drobná publikace je doplněna fotografiemi z aktuálního života ústavu. Ke knize dostanete také kožený upomínkový předmět, který vám nedá zapomenout na oslavy 100. výročí gymnázia. V současné době je možné Almanach: 100 let mělnického gymnázia zakoupit (jako i ostatní knihy z naší dnešní upoutávky) v mělnických knihkupectvích.

Největší knihou, kterou budu dnes podrobně doporučovat, je kniha lakonicky nazvaná Mělník: historie / kultura / lidé. Autorský kolektiv pod vedením historika Jana Kiliána zpracoval velmi podrobnou knihu o celé historii Mělníka od prvních zmínek o sídle až k poměrně novým informacím o městě do roku 2008. Kniha je další v edici Dějiny českých měst, kterou vydává Nakladatelství Lidové noviny. Po knihách Královské věnné město Mělník (autor Böhm, vyšla na konci 19. století) a Mělník 700 let (vyšla v 70. letech 20. století), půjde asi o nejpodrobněji a (z dnešního pohledu) nejpřesněji podané dějiny našeho městečka, nezapomíná na slavné rodáky, na krátké dějiny vinařství... Kniha je bohatě ilustrovaná velkým množstvím fotografií, plánků a nákresů. Cena tlustoknihy je 499 korun.

K regonálním knihám se také řadí (v poslední době vydané) dvě publikace o Mělnickém Vtelně. Jednou z nich je kniha Vtelenští ze Vtelna z edice Šlechtické rody Mělnicka, kterou vydává Regionální muzeum Mělník. Kromě tohoto útlého svazku ale v nakladatelství Prášil vyšla také kniha Mělnické Vtelno, která mapuje bohatou historii této obce. Podtitul knihy zní „Dějiny vsi, která se nestala městečkěm“. A v neposlední řadě máme potvrzeno, že na podzim vyjde kniha, vztahující se k dalšímu významnému mělnickému občanu, panu Františku Puršovi. A nebude to jen tak ledajaký sešítek. Takže – přátelé regionální literatury, máte opět z čeho vybírat.



Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

3 Dočteno.


Paráda, opravdu hezké. Konečně někdo legálně před veřejností vyřkl, že zde u Vlíněvse mohli ti Římané být. Osobně mě překvapila informace, že se v roce 1938 jednalo o připojení Mělníka ke Třetí říši, což jsem nikdy neslyšel. Pokusím se zjistit více a udivuje mě, že by o tom Adolf Hitler jednal, když to mohl z pozice moci hravě učinit i po 15. březnu 39.

2 Před chvílí


jsem si tu tlustoknihu Mělník koupil na Karlově náměstí. Zatím zde stále překvapivě ve slevě za 449 Kč. Už po prvním nahlédnutí mohu jen doporučit. Kromě obsáhlé historie od prvního osídlení, přes středověk a obě světové války až po současnost, zde najdeme několik plánků, fotek ze starých časů i současnosti, a několik velmi pěkných barevných fotografií.

2.1 Kniha super!!!


I já jí už mám doma. Začetl jsem se do ní tak že jsem včera (dneska) zhasínal v půl čtvrté ráno Smiling

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

1 a ještě jedna kniha


A kromě toho vyšla také kniha "Slavné vily Středočeského kraje", která představuje 57 zajímavých staveb celého regionu. Mělník tam je zastoupen vilou Žilkovou (v současnosti Úřad práce) a vilou Viktorínovou (jinak také známou jako Vila sv. Julie, ve které svého času tuším sídlila vojenská správa). Kniha jinak také popisuje fenomén vilových obcí typu Jevany, Řevnice, Černošice...


https://www.traditionrolex.com/7