Tip: Chcete poradit kam dnes zajít na oběd? Prohlédněte si mělnické jídelní lístky.

Soud v Mělníku nepotrestal ženu za manipulaci s volebními lístky

Zdroj: ČTK

14:36 - 27.07.2006

Mělník - Okresní soud v Mělníku zprostil devětapadesátiletou Alenu Nedbalovou podezření z nedovolené manipulace s volebními lístky. Jako členka volební komise před červnovými volbami do Poslanecké sněmovny vyndala v domově důchodců ve Všestudech na Mělnicku nejméně ze třech obálek hlasovací lístky ostatních stran a ponechala uvnitř jen lístky ODS.
Soudce uznal, že její chování bylo zřejmě neetické a neprofesionální, ale nelze je uznat za trestný čin ani přestupek.
Soudní líčení začalo dnes a po výslechu svědků také skončilo vynesením rozsudku. Státní zástupkyně navrhla, aby Nedbalová dostala podmíněný trest s krátkou zkušební dobou. Naopak obhájce Nedbalové požadoval v závěrečné řeči zproštění obžaloby. Po vynesení rozsudku si státní zástupkyně ponechala lhůtu na rozmyšlenou, obhájce se vzdal možnosti odvolání.
"Obávám se, že došlo k nedorozumění v této věci a že jsem nikdy nechtěla něco ovlivňovat, manipulovat. Velice mne mrzí, že jsem byla nařčena ze zneužití zdravotního stavu klientů. S tím se těžko vyrovnávám," řekla Nedbalová ČTK po vynesení rozsudku.
Nedbalovou obžaloba vinila za to, že využila nedobrého zdravotního stavu klientek domova důchodců a nechala jim pouze volební lístek ODS. Nedbalová dnes u soudu ovšem prohlásila, že se cítí nevinná.
Jako bývalá zaměstnankyně domova důchodců a členka obecní volební komise se letos před parlamentními volbami rozhodla sama důchodce navštívit a přinést jim volební lístky, které jinak po obci roznášel brigádník. Nedbalová řekla, že se všem klientům v domově důchodců snažila nejdříve problém voleb vysvětlit. Opakovaně jim prý zdůraznila, že mohou volit kteroukoliv z 26 volebních stran, jejichž kandidátní lístky byly v obálkách. Některé klientky si ale podle ní i nadále nevěděly rady. Na jejich dotaz, koho Nedbalová volí, jim odpověděla, že ODS. Rozhodly se prý proto následovat jejího příkladu a na jejich žádost Nedbalová třem ženám vyndala z obálky ostatní volební lístky a nechala zde jen lístek ODS.
Nedbalová dnes prohlásila, že rozhodně nechtěla nikoho ovlivňovat a pouze chtěla pomoci těm ženám, které byly bezradné, protože jim v domově nikdo v této otázce neporadil. Nedbalová není členkou ODS, ale byla za tuto stranu delegována do volební komise.
Starosta Všestud Eduard Zeman dnes u soudu vypověděl, že o plánované návštěvě Nedbalové u důchodců věděl a souhlasil s ní. Když ale další den zjistil na místě, že zde některé klientky mají k jejímu postupu různé výhrady, doručil jim spolu s místostarostkou všem zcela nové sady volebních lístků. Situaci ohlásil také další den na pověřený kralupský městský úřad. Tím považoval celou věc za vyřešenou. Teprve v následujících dnech se celá akce rozvířila, před zahájením voleb krajský úřad dodal všem důchodcům v domově další sadu nových lístků a celý případ začala vyšetřovat policie. To vedlo až k obvinění Nedbalové z maření přípravy a průběhu voleb.
Soudce Martin Dostál ale dnes po vynesení rozsudku prohlásil, že čin Nedbalové by musel být mnohem závažnější, aby naplnil skutkovou podstatu takového trestného činu. Navíc se vše stalo čtyři dny před volbami, všichni oprávnění voliči z domova důchodců ve Všestudech dostali včas nové lístky, a mohli tak volit bez problémů podle svého uvážení.

Ostatní předchozí téma | následující téma

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".
Obrázek uživatele cacenka.d

3 manipulace mysli?


napada me jedina vymluva k tera by k temhle sla pridat kdzy ona nechtela tak ji asi nekdo zhypnonizoval. Mozna by ji to nekdo uveril Smiling

2 haha


Jestli to nelze uznat za trestný čin ani přestupek tak to mi prostřel kotník. A jestli nikdy nechtěla manipulovat tak to neměla dělat...
To je fakt hodně hloupá výmluva

Obrázek uživatele ingrid

1 no nevím..


...."Obávám se,že došlo k nedorozumění v této věci a že jsem nikdy nechtěla něco ovlivňovat,manipulovat...." Nabízí se pouze otázka,proč paní evidentně PROTI své vůli s těmi lístky FYZICKY manipulovala?nechápu...Ach Balů,nauč mě jazyk tohoto lidu..Sad

1.1 Nevolit !


Není to jen můj názor, ale staří a mladí lidé by vůbec volit neměli a tohle by bylo passe.
Proč má volit nějaká stará babička, která pobírá jistý důchod, nebo je v domově důchodců, kde je o ni postaráno. Copak si musí hledat nějakou práci, nebo se třást o místo ?
Zvlášť tragikomicky působí, když je osoba na lůžku a přinesou ji volební urnu.
Pokud mi to někdo chce vyvrátit, prosím, rád se nechám poučit. Eye-wink

No, a když jsem napsal, že i mladí, tak to zdůvodním.
To je bezstarostný věk, kdy máme úplně jiné zájmy a maximálně dáme rodičům něco na bydlení. Ostatně, někdy nám dají nějaké kilo na pobavení.
Když se zeptáte třeba mladé dívky, proč volila ty hnědé, tak vám řekne,že proto, že je volila Jana, nebo proto, že ten pruhovanej blbě čumí.
Jak k tomu přijdou ti, kteří si dají tu práci, že opravdu čtou volební programy, nebo dokonce kontrolují, jak kdo co dodržuje apod. Sad

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

1.1.1 no promiň


ale to je dost zvláštní názor. volit by podle mně měl mít možnost každý, kdo má sám za sebe plnou zodpovědnost (tedy víceméně ta situace, která je teď).

zvláště proto, že věk, ani "produktivita" není kritériem, ani zárukou moudrosti při volbách (a při životě obecně).

od jakého věku do jakého věku bys to omezil? znám 20tileté, kteří si na sebe už několik let vydělávají, bydlí sami v podnájmu, někteří mají třeba i děti, jsou sami za sebe zodpovědní a mají velmi vyhraněné názory (které třeba také aktivně prosazují), na druhou stranu znám nemálo lidí, kteří kolem třicítky stále ještě studují (na naše náklady, a hlavně na náklady svých drahých rodičů) a názor na věci veřejné mají všelijaký (hlavně "nepokřivený" vlastní prací a vlastním stykem se státem)...

a do jakého věku bys to zase dovolil? mám maminku, která je v šedesáti živoucí mrtvolou, jen sedí, kouká na televizi, čte si a stěžuje si, a znám hromadu pětasedmdesátiletých, kteří fungují na internetu, pracují aktivně v různých spolcích, JSOU VOLENI! a jsou to jednoduše moudří lidé...

myslím, že to paušalizuješ. věkem to určitě není. 

1.1.1.1 Tak, to mohu klidně


Tak, to mohu klidně odpovědět 23-65 let, bez ohledu na to, kdo je jak chytrý, nebo není, nebo kdo je jak při smyslech a kdo není apod. a také je to odpověď. Eye-wink ( jak ze zákona)

Já věřím, že jsou i aktivní a chytří lidé ve věku 75 let a při smyslech, kteří by se mohli cítit tímto i diskriminováni, ale docela mi přišlo zajímavé si pohrát s tou myšlenkou, zda mají vůbec zapotřebí jít k volbám.( Voleni být můžou) Také mě zajímalo, co to tady provede za poprask.Smiling
No, rozhodně mi přijde divné, aby se nějaké paní v domově důchodců museli někoho ptát, koho mají volit. Vždyť to není povinnost ( volit). Sad

Pokud jde o tu spodní hranici, tak jsem se díky vlastní diskusy dostal k tomu, že jsem se pídil po tom, jak je to jinde a zejména na zahraničních webech jsem v tamním demokratickém prostředí objevil rozpětí 16-21 let. (Zase je člověk chytřejší.)
Samozřejmě, nelze říci, že v nějaké skupině jsou všichni stejní. Znám dvacetileté, kteří jsou rapeři a technaři, a na druhou stranu jsou stejně staří bíťáci, rokeři a metálisti. Ale už v tuto chvíli se dá říci, předpokládat a bude to i vidět na vinobraní, že na dechovku a folklor jich na náměstí moc stát nebude.Smiling
To je taky vlastně paušální předpověď, jako ta, která říká, že mladší lidé mají většinou jiné zájmy než politiku a nic jim neuteče.

Nedávno vás šokovalo dítě, které se ptalo rodičů, kdy se zase půjde na celodenní výlet do Teska. Nezlob se na mě, ale bez ohledu na nějakou případnou momentální přízeň k nějaké straně, mi přišlo trochu silná káva to, co jsem výše uvedl. A to není o vlastním názoru, jak píšeš. Kdo ho má, tak prosím.
Pardon, jest-li se mi nelíbí něčí ksicht,tak to vlastní názor je, ale voliče mají zajímat především programy, které vypracovává tým lidí. No, možná, že zase pravdu nemám, ale díky za reakci.

1.1.1.1.2 Ještě že v Americe


Ještě že v Americe rozprášili Indiany. Představ si že ty blázni o sobě nechali rozhodovat jen radu starších. To je něco takového jako u nás důchodci.

1.1.1.1.1 máš zajímavé názory.


máš zajímavé názory. Můj psychiatr mi zakázal se bavit o politice, ale v tomto případě mě napadlo řešení. Voliči by se rozdělili do skupin podle věku. Děti a důchodci by měli 1/2 hlasu, lidé ve věku 15-23 a 30-65 let jeden hlas a hlasy lidí 23-30 by měli váhu tří hlasů. Dají se vymyslet další nadstavby. Každý volič by mohl mít vypočítán, nebo přidělen příslušným úřadem index společenské uvědomělosti a podle toho by se jeho hlas mohl násobit od 0,5 do 5. Index by se dal vypočítat podle toho jestli je volič člen politické strany, jestli je v Týmu který vypracovává předvolební a povolební programy politické strany, jestli byl pokaždé volit, barva pleti, socialní původ, socialni poměry a dalo by se vymyslet plno dalšícho. Určitě by nesměl chybět bodový systém. Při ztrátě dvanácti bodů odebrání volebního průkazu a zákaz činnosti. Body by mohla odebírat městská policie za vtipy o politice, poslouchání některých rozhlasových stanic, za to že se budeš bavit s někým komu už body sebrali........... máš pravdu už je čas na prášek.

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

1.1.1.1.1.1 co kouříš?


tvé řešení, pipikokose, nezní jako úvaha střízlivého člověka Laughing out loud , ale zdá se ve své konečné variantě "demokratičtější" než to Sokratovo ... ono by na druhou stranu bylo asi docela nejlepší, kdyby se mezi lidmi našli (i bez volení) zástupci, kteří by konali správu našeho společného světa tak, aby to bylo správné pro naše dobro. ale teorii elit tady rozvádět nebudu, myslím, že je všem jasné, že jde opět pouze o utopii.

ad dítě, co chce jít na celodenní výlet do Tesco: tak těmhle rodičům bych osobně zakázala chodit k volbám... ale z obecného hlediska by byl jakýkoliv zákaz dospělým lidem diskriminací! 

1.1.1.1.1.1.2 Jenom mi ještě řekni ..


...,zda Ti přijde diskriminační, že nemůžeš volit presidenta ?

Přeji hezký den !
A nenechte se otrávit kritiky, kteří se zájmem čtou vaše diskuse, které by i jinde v médiích nenašli. Odvážný je ten, kdo něco napíše a také ten, kdo reaguje, zatímco ostatní si jen pohodlně přečtou diskusi, nikdo je nemůže pomlouvat, protože nic nevypustili a ještě si i někdy myslí, že zadarmo by se do takových diskusí nemáčeli.
Navíc to není jednoduché a také jsou tu mantinely slušnosti, které může diskutující člověk někdy i přejet. A to je jen zlomek ledovce.

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

1.1.1.1.1.1.2.1 diskriminační


diskriminační mi to přijde. na druhou stranu si uvědomuju, že kdyby byla přímá volba, mohl by to nakonec dělat třeba Karel Gott nebo nějaká podobná "osobnost", takže ...

Obrázek uživatele cacenka.d

1.1.1.1.1.1.2.1.1 pravda, pravdouci


to mas uplne pravdu, tenhle narod totiz politikum neveri a radsi voli nekoho popularniho, ale jde o to na kolik on by zvladl jine povinnosti nez ciste reprezentacni. Zajimalo by me spis jestli jeste nekdy budeme mit apolitickyho prezidenta.

1.1.1.1.1.1.2.1.1.1 A je vám jasné..


,že na to můžou mít lidi i jiný názor ?

1.1.1.1.1.1.1 Makat běžte, ať nemáte čas na takovýhle výplody...


Zlatý komunisti...

Obrázek uživatele dusty

1.1.1.1.1.1.1.1 fujftajxl


tak to neeee