Tip: Chcete poradit kam dnes zajít na oběd? Prohlédněte si mělnické jídelní lístky.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Zástupci bulharského města Melnik přijedou poprvé na Mělník

V úterý 27.července ve 12:00 hodin přijme pan starosta Mgr.Miroslav Neumann poprvé na mělnické radnici zástupce bulharského města Melnik, s nímž město Mělník nedávno uzavřelo smlouvu o partnerství.

Delegace přijede ve složení : Andon Totev – starosta okresu Sandanski, pan starosta města Melnik - Hristo Tashev a paní Vaska Terzieva – hlavní architektka okresu Sandanski.

Hosté zde stráví celý týden, kdy mají v plánu seznámit se s městem a jeho památkami, poplují také na lodi do Roudnice a navštíví Prahu. S vedením města budou diskutovat o problematice školství, kultury, sportu, cestovního ruchu či životního prostředí. Zpět do Bulharska odletí v sobotu 31.července.

 

Mgr.Helena Vavřinová
tisková mluvčí
Městský úřad Mělník

Poznámka:

Město Melnik se nachází na samém jihozápadním konci Bulharska v horském údolí pohoří Pirin. K řecké hranici je to z Melnika přibližně 20 km a ani do Makedonie to není daleko – zhruba 45 km. Administrativně správně náleží město do Blagojevgradské oblasti (na starších mapách nalezneme toto město pod názvem Gorna Džumaja), to je obdoba našeho kraje, a poté do okresu Sandanski (dříve Sveti Vrač). Je zajímavé, že ještě v roce 1910 byl Melnik domovem asi 20 tisíc lidí, ale dnes je se svými 385 obyvateli nejmenším městem v Bulharsku. Status města si však drží dodnes. Někomu může připadat, že město o této velikosti není odpovídajícím partnerem pro náš Mělník, ale není tomu tak. Z celé věci se stala prestižní celooblastní záležitost, která je podporována starostou města Sandanski panem Andonem Totevem a hejtmanem blagojevgradské oblasti panem Valerijem Smilenovem. Nad celou záležitostí pak převzal záštitu bulharský velvyslanec v ČR pan Zdravko Popov. Partnerství našeho města má tak podstatně širší rozsah, než se na první pohled může zdát.Co nás vedlo k tomu, že partnerem našeho města je v Bulharsku právě Melnik? Na prvním místě, což se ostatně přímo nabízí, to je název shodný s názvem našeho města. Už dopředu bylo jasné, že společenský dosah tohoto aktu bude v hornaté jihozápadní části Bulharska mnohem větší, než třeba v okolí hlavního města Sofie nebo na pobřeží, kam se dnes ženou všichni. V neposlední řadě to pak je vinařská a vinohradnická tradice bulharského Melniku. Samotné město Melnik je proslulé celou řadou památek a blízký Roženský klášter byl jedním z významných center protitureckého odporu a bulharského národního obrození.Naše představa je taková, že partnerství a přátelství s bulharským Mělníkem by mělo vést především k vytvoření společenských vztahů, a to zejména v oblasti kultury, sportu či školství, dále pak k výměně zkušeností s činností veřejné správy a orgánů EU a v neposlední řadě třeba také ke vzájemnému obohacování v oblasti vinařství, kdy my můžeme nabídnout Bulharům naše výborná bílá vína a Bulhaři nám svá neméně dobrá vína červená. Bulharské město Melnik se stává čtvrtým partnerským městem našeho Mělníka.

Mgr. Tomáš Teplík

zastupitel města MělníkaMěsto - z radnice