Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
Mělnické Dny evropského dědictví 2010
Dny evropského dědictví (EHD) 2010, v jejichž průběhu se otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné, proběhnou v České republice 11. až 19. září. Jejich slavnostní zahájení tentokrát hostí v samém jejich počátku (10.–12. září) město Příbor. Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, hlavní domácí garant této celoevropské akce, stanovilo téma letošních dnů, jímž se stala „Duše památek“ (více na www.ehd.cz).
V Mělníku byly lokálními garanty dnů střídavě nebo souběžně Regionální muzeum Mělník a Mělnický osvětový a okrašlovací spolek. I letos v dané roli vystupují oba subjekty, ale s pozvánkou za vámi přicházejí společně, přičemž mezi hostitele se mohou zařadit i další – město Mělník, Státní okresní archiv Mělník, Římskokatolická farnost – Proboštství Mělník a mělničtí zvoníci.
A co je v nabídce na dny 11. a 12. září?
Regionální muzeum Mělník se vám chystá představit dva sakrální objekty, a to kostel Čtrnácti sv. pomocníků s přilehlým klášterem kapucínů a farní kostel Narození Panny Marie ve Klech-Záboří. Stálé expozice muzea – historicko-přírodovědná v hlavní budově a „Historické kočárky“ v Ostruhové ulici – i dlouhodobá výstava „Staré mechanické hračky“ budou při této příležitosti, během soboty 11. září, zpřístupněny zdarma.
Kostel Čtrnácti sv. pomocníků bude veřejnosti představen prostřednictvím hodinu trvajících komentovaných prohlídek, které začnou v 9, 10 a 11 hodin. Navazovat na ně budou dvě prohlídky sousední budovy kláštera (dnes muzea), z nichž první začne ve 13 a druhá ve 14 hodin. Obsah prohlídky vhodně shrnuje její název, který můžeme pojmout i jako zvědavost podněcující otázku: Jak se z měšťanského domu stane kapucínský klášter? Návštěvníci se během procházky prostorami muzea seznámí s bohatou stavební historií areálu včetně zajímavostí, které zde zanechali obyvatelé z minulých staletí.
Zpřístupnění farního kostela Narození Panny Marie v Záboří se uskuteční rovněž v sobotu 11. září, a to během komentovaných prohlídek ve 14, 15 a 16 hodin. Jde o výjimečnou příležitost k seznámení s nejmladším kostelem v okolí Mělníka. Postaven byl v roce 1884 na místě starší středověké stavby připomínané v pramenech už koncem 14. století. Jeho současná podoba je pozoruhodná svým architektonickým výrazem, který je silně ovlivněn tradicí klasicismu. Pokud sobotní prohlídku tohoto mariánského kostela již nestihnete, můžete se do Záboří vypravit hned v neděli, kdy se zde v 11 hodin koná pravidelná farní mše svatá. Ostatně Marie budou toho dne slavit svůj svátek.
MOOS navazuje na EHD 2009, kdy byly veřejnosti představeny návrhy společnosti Chapman Taylor na novou podobu náměstí Karla IV. Reakce, které návštěvníci napsali v místě, odkud náměstí měli jako a dlani – na Vodárenské věži, byly poněkud rozpačité, až vyděšené (hmota navrhovaných staveb městu „kradla“ z některých pohledů jeho panorama). Představené řešení vyprovokovalo ing. arch. Jana Aulíka a jeho asistenta ing. arch. Dušana Řezáče, aby řešení prostoru náměstí Pražského předměstí zadali jako semestrální práci studentům Fakulty architektury ČVUT v Praze. Ti přijedou spolu se svými pedagogy návrhy představit a zároveň bude mít veřejnost možnost posoudit poslední projektovou dokumentaci společnosti, která již byla předložena k posouzení orgánům státní správy v oblasti památkové péče. Uvedený program začne na radnici v sobotu 11. září odpoledne ve 13:30 hod.
Tehdy již bude možné listovat další knížkou o městě Mělníku, tentokrát od Františka Purše, jehož dosavadní příspěvky z Mělnické radnice budou shrnuty do publikace „Náš Mělník – listování jeho historií“. Listovat budete moci asi 300 stranami zaplněnými oblíbenými texty, které bude doprovázet na 260 obrazových příloh. Do knižního světa bude uvedena v 9:30 hod.
Ve Dnech evropského dědictví jsme obvykle zvali do různých míst – staveb. Letošní rok jistě není výjimkou, nicméně přece jen nabízí jedinečnou příležitost. Spoluprací výše zmíněných subjektů budou na jednom místě shromážděny a veřejnosti představeny nejvýznamnější památky Mělníka dokumentující bohatou historii a význam města. Budou jimi mince – denár kněžny Emmy (kolem roku 1000), Mělnický evangeliář (12. století), misál (14. století), mělnický poklad tvořený monstrancí (kolem 1520), vyřezávaným pohárem s výjevy z Nového i Starého zákona a pixidou s Kristem v zahradě Getsemanské. Tento „poklad“ je pravděpodobně o něco známější než další „poklad“ (byť méně blýskavý) v podobě gotické monstrance z doby kolem roku 1380, jež je nejspíše nejstarší v České republice.
V průběhu celého dne nás bude doprovázet velebný zvuk zvonů, které mají nejen duši, ale i srdce. Ta bijí v pravidelných časech a v pravidelném rytmu pro celé město a nad celým městem, stejně jako bijí pro zvony srdce zvoníků, kteří nejen rádi předvedou, jak se zvoní, ale i zodpoví vaše dotazy, a to krátce před svátkem jejich patrona. Za toho je považován sv. Quido a v liturgickém kalendáři jeho jméno naleznete v kolonce 12. září.
Na 16. hodinu nedělního odpoledne je připraven poslední koncert XI. ročníku Cyklu chrámových koncertů, pořádaný ve prospěch projektu obnovy varhan chrámu sv. Petra a Pavla. Slavnostní charakter mu dodají nejen varhany (Irena Chřibková), ale též Collegium pražských trubačů.
Na setkání s vámi se těší všichni, kteří pro vás letošní Dny evropského dědictví připravili.
Renata Špačková (MOOS), Lukáš Snopek (Regionální muzeum Mělník)
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK