Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
Získání zbrojního průkazu
V měsíci říjnu jsme se v našem informačním a preventivním cyklu rozhodli přiblížit Vám specifikace týkající se získání zbrojního průkazu, povinností držitelů zbrojních průkazu a dalších skutečností. Proto přinášíme několik informací a rad, jak se má držitel zbrojního průkazu chovat:
Získání zbrojního průkazu (ZP)
Zbrojní průkaz je veřejná listina, která fyzickou osobu opravňuje k nabývání vlastnictví a držení zbraně nebo střeliva do těchto zbraní v rozsahu oprávnění stanovených pro jednotlivé skupiny zbrojního průkazu. Doba platnosti zbrojního průkazu je až 5 let (dle skupin). Pokud se chce občan ČR stát držitelem ZP, musí nejprve podat přihlášku k jeho získání na příslušný Územní odbor Policie ČR a to dle místa svého bydliště. Do měsíce se dozví termín a místo konání zkoušek. Zkouška je složena ze tří částí:
-
teoretická část: zde uchazeč formou písemného testu prokazuje znalosti ohledně zákona č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu a dalších předpisech, dále zvláštní právní normy upravující oprávnění použití zbraně, nauka o zbraních a střelivu a v neposlední řadě musí uchazeč prokázat i zdravotnické minimum
-
praktická část: zde uchazeč prokazuje znalost rozložení a složení zbraně, prohlídky zbraně
-
střelba na pevný cíl
Po úspěšném dokončení zkoušky žadatel obdrží osvědčení o odborné způsobilosti, s platností jednoho roku a podá si žádost o vydání ZP. K tomu je potřeba:
-
osvědčení o odborné způsobilosti
-
žádost o vydání ZP
-
2x foto
-
kolek v hodnotě 500,- Kč za každou skupinu
-
posudek zdravotní způsobilosti
A víte k jakému účelu chcete zbraň používat? Máte pět možností:
Sk. A - pro sběratelské účely
Sk. B – pro sportovní účely
Sk. C - pro lovecké účely
Sk. D – pro výkon zaměstnání nebo povolání
Sk. E - pro ochranu života, zdraví nebo majetku
Každá z těchto skupin má při získání zbrojního průkazu svá specifika. Např. u sk. D musí držitel do dvou měsíců po uplynutí třiceti měsíců od vydání ZP odevzdat doklad o zdravotní způsobilosti na PČR nebo u sk. C musíte mít lovecký lístek.
A jaké má držitel ZP povinnosti? Např.:
- zabezpečit ZP a průkaz zbraně proti zneužití a ztrátě nebo odcizení (pokud k tomu dojde je nutné tuto skutečnost ohlásit na nejbližší útvar Policie ČR)
- hlásit jakékoliv změny v osobních údajích a místa pobytu nejdéle do 10- ti prac. dnů, změny v nabytí zbraní (prodej, koupě, atd…)
- přechovávat zbraně v nenabitém stavu a řádně zabezpečené
- zbraně převážet v nenabitém stavu a ochranných obalech ( pouzdra,..)
- dbát zvýšené opatrnosti při manipulaci se zbraněmi a střelivem a dalšími prostředky
V dnešní době je velice důležité, aby každý kdo vlastní zbrojní průkaz a ve svém držení má zbraně, si uvědomil, že má velkou odpovědnost, jak vůči své osobě, tak i svému okolí. Víme, že zvláště děti jsou všetečné a zvědavé. Ne nadarmo se říká, že „zakázané ovoce chutná“. Je potřeba hlavně před nimi zabezpečit zbraně tak, aby nedošlo k ublížení a ztrátám na životech. Vysvětlit jim, jak velice nebezpečné zbraně jsou, jak dokážou velice ublížit člověku při jejich nesprávné manipulaci. Vždyť i dospělí si někdy vážnost situace při manipulaci se zbraní neuvědomují. Podzimní čas přináší pro milovníky myslivosti a lovu jako takového mnoho možností a vyžití a právě nyní je potřeba, aby si každý uvědomil, že vlastnit zbraň a střílet z ní je obrovská zodpovědnost a jediná chyba může zničit nejeden lidský život.
Policisté z Územního odboru Policie Mělník přejí všem držitelům zbrojního průkazu, aby jejich lovecké kroky a vášeň pro střelbu měly jen ty dobré konce.
Územní odbor Policie ČR
Oddělení služby pro zbraně
a bezpečnostní materiál
Mělník
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK