Tip: Nemáte se jak dostat domů? Pomůžeme vám zde.

Koalice zleva doprava aneb "U nás na Mělníku"

 

Nejen na  místní úrovni je politika věcí nejen výsledků voleb, ale i různých osobních vztahů, intervencí a zákulisních tlaků. Pro ilustraci typická historka. Stala se v pátek, den voleb. Předpokládal se úspěch ODS, někteří lidé se již viděli na radnici. Už dopředu byla naplánována rada a spousta věcí okolo.

Odvolil jsem a šel odpoledne se ženou nakoupit do obchodního domu Kau....( ať mu nedělám reklamu).   Obdržel jsem čestnou funkci řidiče nákupního vozíku a poněkud se opozdil. Tak jako mnoho podobně postižených, že . Žena zatím vzadu nabírala rohlíky a stála vedle člena nejmenované známé kapely , který ji nezná. Ten se živě bavil se s nějakým kolegou. I zaměřil jsem svoji ženu a mířil k oddělení rohlíků. I pravil onen člen kapely ke svému kolegovi  „A hele, bývalý ředitel kulturáku“. I pravila moje žena  „Snad současný,ne? Kdo Vám to řekl, nějaká jedna paní povídala?“.  „Nějaká paní ne, spíš nějaký pán nám to řekl…“.   Jaký, to už jsme se nedozvěděli. Konverzaci se stala po zjištění, kdo je kdo (slušně jsme se pozdravili a já začal mluvit se svou ženou) , poněkud trapnou. 

                Tahle historka přesně ilustruje politiku na malém městě. Ředitele jmenuje a odvolává rada města. Už před volbami se ví, kdo v radě bude a co tam také udělá. A to se vesele troubí na všechny strany jako hotová věc. Včetně jména nástupce, resp. nástupkyně. Že třeba je mezikrok i nějaké výběrové řízení,  odvolání stávajícího ředitele na základě opravdu něčeho,to už je úplně jedno.  Plně to ilustruje současný stav.Tady není podstatné, co umíte nebo jak to děláte. Důležité je, kdo vás podporuje a s kým se znáte. To ostatní se už nějak přizpůsobí nebo upraví.

                Obecně lze tedy definovat asi následující poměr pro sestavení koalic na menším městě. 40% je přání voličů a volební výsledek, zejména, pokud je pro všechny neslaný, nemastný. 50% jsou osobní vztahy a zákulisní tlaky. Zde nelze rozlišovat poměr, čeho je víc. Pouhých 10% tvoří volební program a politická příslušnost.

                Řečeno drsně - splaškům je úplně jedno, zda tečou trubkou s modrým, oranžovým nebo puntíkatým nátěrem. Pro občana je podstatné, že tečou trubkou v zemi, nikoliv po náměstí. Pro vlivné skupiny je podstatné, kdo tu trubku zakope.Zásadní změny pravo -levé politiky v místním provedení spočívají tak nejvýše v podpoře sociálních programů nebo podnikatelských záměrů. A pro obé se v současné době peněz příliš nedostává. Je to poněkud jinak než v politice vrcholové, která určuje, na co bude více peněz z hlediska systému.  Takže s tímto vědomím a bez předsudků se pojďme podívat na možné koalice.

                Nejprve vyloučíme nereálné kombinace. Např. nabízející se koalici malých stran (Mělničané, Pro Mělník a Radnice 2010) + TOP09.  Osobní vztahy mezi stranami jsou asi takové, že pokud by jako posádka děravé lodi měli spolupracovat na její záchraně, pak se radši všichni utopí. Kdo a proč ,je nepodstatné. Takže nyní ty reálné. Opět platí konvence, že pokud hovořím o ODS, myslím tím i Radnici 2010. Tyto strany nelze oddělit a ani považovat Radnici 2010 za samostatný subjekt.  KSČM nezmiňuji principiálně. Osobně nemám s jejími představiteli na místní úrovni problém a vážím si jich. Svoji práci dělají dobře. Jenže, věci učiněné pod značkou komunismu jsou nepromlčitelné.  Takže tak.

Nyní tedy reálné kombinace, možné je i cokoliv jiného Smiling.

ODS + ČSSD + Mělničané 12 hlasů - koalice konzervace

Asi nejlepší řešení pro zájmové skupiny zde na Mělníku. Dle zákulisních pomluv nařízené řešení od vlivných osob, tím pádem nejpravděpodobnější varianta . Vzhledem k osobním vztahům lze očekávat nejmenší změnu stávajícího kurzu.  ČSSD za zisk starosty ztratí status opozice, ponechán vliv starosty na místě místostarosty. Z dlouhodobého hlediska kompromitace ČSSD nejen vnitřně, ale i veřejně. Předpokládané změny - minimální, spíše potvrzení stávajícího kurzu .

ODS + TOP 09 + ProMělník 12 (14 hlasů) - koalice mírného pokroku v mezích lobbingu (též koalice pnutí)

Zdánlivě nejlepší řešení.  V tomto případě asi Radnice přímo nevstoupí, vadí ji TOP + ProMělník.  Problém je, že se zde velmi záhy střetnou snahy TOP 09 o změnu směrování města a zájem ODS udržet současný stav.  I v této variantě je stávající starosta místostarostou. Z hlediska věcného je to pro starostu geniální místo. Ztrácí pouze odpovědnost (přechází na nového starostu), ale prakticky neztrácí vliv. Běžnou agendu totiž ve většině měst řeší místostarosta. Tedy pokud je toho schopen. Předpokládané změny - pozvolné, těžce prosazované.

TOP09 + ČSSD + Mělničané + Pro Mělník 13 hlasů - koalice změny

Paradoxně jedině toto uskupení může přinést opravdové změny. Pro voliče možná trochu kočkopes, ale všechny subjekty zde přítomné požadovaly změnu stylu práce radnice. Takže bez ztráty věrohodnosti nemohou otočit. ČSSD bude požadovat starostu, z hlediska praktického pak asi TOP09 většinu v radě. Rada je totiž velmi důležitým řídícím orgánem města. Pro zjednodušení - zastupitelstvo představuje parlament, rada vládu.

 Předpokládané změny - většího rozsahu, při zdaru lze předpokládat potíže v posledním volebním roce. Bude nutno definovat, kdo za to může.

TOP09 + ČSSD + ODS  15 hlasů koalice kompromisu 

Eliminace malých stran.  Asi největší problém by byl starosta, z logiky věcí by to měl být TOP09, místostarosta ČSSD, ODS nic. Omezení počtu místostarostů měly některé strany v programu a Mělník dva opravdu nepotřebuje. A ještě se docela slušné peníze ušetří. Asi největší kontrola stran vzájemně, na druhou stranu  velké nebezpečí vzniku skryté koalice konzervace.  Předpokládané změny - zejména kosmetické, směrem k vnější prezentaci. Systémové nelze.

Tak, nyní je nutno počkat, jaká reálná podoba bude ukuchtěna. Jen doufám, že to nebude dort pejska a kočičky. To bychom opravdu nemuseli strávit. Hezký den všem

ing. Radim Vajchr, v této chvíli ještě opravdu neodvolaný ředitel MKDMěsto