Tip: Chcete i Vy mít svůj banner nebo komerční inzerát na tomto webu? Napište nám na [email protected].

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Jízda autem v podzimním počasí

Tak jako každý rok, přechází letní měsíce do podzimních a s tím jsou spojené změny počasí. Dny se nám zkracují a klima se stává chladnějším. To sebou nese i nové požadavky na řidiče a jeho vozidlo. Samotný příchod k našemu vozidlu, může být plný překvapení. Máme na mysli např. tvořící se námrazu na vozidlech. Řidič tak musí počítat s určitým zdržením při čištění okének svého automobilu. A pokud je řidič zvyklý vstávat na poslední chvíli, dostává se do časového presu. Ten řeší každý po svém. Některý řidič vozidlo řádně očistí, ale pak pospíchá a riskuje. Všichni také známe šoféry, kteří spíš připomínají tankisty, ti totiž pouze setřou část předního okna, nemluvě o dalších oknech a světlometech. Následně doufají, že se led na oknech rozpustí při samotné jízdě. Jenže tento řidič nemá z vozidla náležitý rozhled, navíc se vozidlo v zimních měsících ohřívá pomalu. Hrozí tak kolize s jiným automobilem nebo chodcem, kterého při jízdě přehlédne.

Dalším, v současné době hodně diskutovaným tématem je používání zimních pneumatik a hlavně otázka toho, kdy vozidlo na tyto pneumatiky přezout. Zákon nám na některých úsecích přímo nařizuje zimní výbavu použít a v případě, že toto řidič nebude respektovat, hrozí mu za jeho jednání sankce. Povinnost platí pro vybrané komunikace v období od 1. listopadu do 31. března. Nejde však jenom o pokutu, ale i o to, že jízda bez této výbavy se může stát doslova hazardem s vlastním životem. Nemluvě o bezohlednosti vůči ostatním účastníkům silničního provozu, které řidič bez předepsané výbavy může ohrozit.

Pokud pomineme pneumatiky, je toho na vozidle ještě spousta, co by měl svědomitý řidič s přicházející zimou překontrolovat. Je tím kapalina do ostřikovačů a její výměna z letní směsi na zimní. Kontrola provozních kapalin, funkčnost osvětlení a to, zda-li má povinnou výbavu svého vozidla kompletní. Kromě zákonem předepsané výbavy policisté doporučují přibalit i škrabku na zamrzlá okénka a reflexní vestu. Ta je v současné době povinná pouze u služebních vozidel.

V neposlední řadě nesmíme opomenout samotné komunikace, které nám mohou přichystat řadu nemilých překvapení. Vzhledem k nízkým teplotám může řidiče zaskočit namrzlá vozovka nebo její úsek. Řidiči nesmí při jízdě přehnaně spoléhat ani na vozidlo sebelépe vybavené bezpečnostními prvky jako je ABS, ESP a ani zimní pneumatiky nejsou zárukou stoprocentní bezpečnosti. Je potřeba si uvědomit, že se hlavně v zimě účastníkům silničního provozu vyplatí dbát zvýšené pozornosti, opatrnosti a předvídavosti. Jedině tak ochráníme sebe a ostatní před případnými karamboly, které mohou mít za následek nejen hmotnou škodu, ale i škody na zdraví a životě zúčastněných osob.

Mnoho ujetých kilometrů bez nehod během následující zimy přejí všem řidičům dopravní policisté z Územního odboru Policie ČR Mělník.

Preventivně informační skupina
Územní odbor Policie ČR
MělníkCo dělat, když...

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

1 Krásné


jak nám policisté radí. Mají pravdu, bez diskuze. Ale co takhle vyjít občas do ulic, křižovatek a pomoci dopravě?