Dokončená revitalizace historického centra, obnovená Pražská brána a fungování Fondu regenerace měly v roce 2010 největší vliv na podobu městské památkové zóny a také na náplň práce památkářů ve městě. Zastavme se proto u těchto akcí podrobněji.
Revitalizace (termín realizace 11/2008 - 5/2010) znamenala nejvýraznější zásah do podoby historického centra pro příští desetiletí, neboť při ní postupně došlo k nahrazení živičných povrchů přírodní dlažbou dle architektonického návrhu ing. arch. Petry Zajíčkové. V roce 2010 proběhla z hlediska památkové péče závěrečná etapa prací. Byl položen nový povrch v ulicích 5. května, Svatováclavská a dokončen v ulici Česká a Palackého. Zároveň byl instalován kompletně nový mobiliář včetně soch Anděla a Ďábla u vstupu do města. Zástupci památkové péče se aktivně účastnili kontrolních dnů a dohlíželi na probíhající práce. Výsledek této náročné stavby si právem pochvalují obyvatelé našeho města, ale také především jeho návštěvníci.
Zásadní rekonstrukcí prošla jedna z nejvýznamnějších památek města – Pražská brána (hodnotný doklad fortifikační architektury daleko přesahující hranice regionu). Byla provedena důkladná oprava interiéru, při které bylo objeveno, vyčištěno a zpřístupněno původní pozdně gotické schodiště. Dále byly realizovány zabezpečovací práce v krovu a vyměněny napadané části dřevěných konstrukcí. V hlavní etapě prací byl kompletně obnoven vnější plášť ve speciálním režimu restaurování. Byly ošetřeny kamenné články a fasáda dostala nový nátěr v pískové barvě.
Fond regenerace MPZ Mělník v roce 2010 úspěšně pokračoval ve své činnosti. Díky metodickým pokynům a pomoci pracovníků Národního památkového ústavu (poděkování patří Ing. Alexandře Burešové a Ing. Janu Žižkovi), finanční dotaci města Mělníka a aktivního přístupu jednotlivých majitelů nemovitostí se v roce 2010 podařilo především obnovit čelní stranu domu čp. 12 „U zlatého hroznu“ směrem do náměstí Míru, dále římsu na kostele Čtrnácti svatých pomocníků a závěrečnou část ohradní zdi parkánového příkopu v Jungmannových sadech. Je zájmem památkové péče, a doufejme také města Mělníka, v tomto trendu obnovy pokračovat také v příštích letech (V návrhu rozpočtu na rok 2011 zatím nejsou pro Fond regenerace vyčleněny žádné finanční prostředky!).
Památková péče dále koordinovala obnovu fasády domu čp. 13 za pomoci finanční dotace Ministerstva kultury České republiky. V rámci koncepce obnovy pomníků, památníků, soch a drobných sakrálních památek na území města Mělníka byla restaurována socha Karla IV., dále bylo restaurováno sousoší Vinobraní před MÚ Mělník a byl opraven kříž v ulici K Přívozu (do konce roku bude ještě opraven kříž v ulici Mladoboleslavská a Přístavní).
Samostatnou kapitolou je instalace nového informačního systému ve městě, která proběhne na přelomu měsíce listopadu a prosince. Nově vzniknou 3 informační místa, reagující na pohyb a zájmy návštěvníků v našem městě. Všechny nové cedule budou odpovídat ustálenému značení historických center měst včetně užitých piktogramů.
Rok 2010 znamenal pro Městskou památkovou zónu Mělník další pozitivní pokračování v obnově její tváře. Ukončená revitalizace vrátila do historického centra tradiční přírodní dlažbu dle moderního a citlivého architektonického návrhu a dotace města Mělníka, Ministerstva kultury ČR a Středočeského kraje pomohly vlastníkům s obnovou jejich nemovitostí. (rok 2008 – 2 obnovené domy, rok 2009 – 18 obnovených domů, rok 2010 – 12 obnovených domů). Historické centrum našeho města se tak začíná přibližovat ke skupině historických sídel v České republice, které nejenom že mají na svém území mnoho kulturních památek, ale také se o ně vzorně starají.
Mgr. Jiří Dohnal, vedoucí oddělení památkové péče MÚ Mělník
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK