Tip: Přehledná a stále aktuální nabídka zaměstnání je dostupná zde.

Opravdu nové zastupitelstvo

Tak to máme za sebou. Ustavující schůze zastupitelstva proběhla, čelní představitelé města byli zvoleni. Pro mnohé se až tak moc nezměnilo. Jenže to je jen první dojem. Tohle je opravdu nové zastupitelstvo. Jako ex-zastupitel to mohu posoudit. Co zásadního se změnilo oproti minulému zastupitelstvu?

Zkusím vyjmenovat v bodech pouze zásadní změny:

                1. Toto zastupitelstvo má od prvého zasedání jasně definovanou opozici.

                2.  Opozice má svého, opět zřetelně definovaného lídra.

                3.  Zcela jiná pozice pana místostarosty Neumanna.

                4.  Jasně definované sliby nového pana starosty směrem k opozici a veřejnosti.

                5. Velmi zajímavé reakce některých stran koalice až s omluvným podtextem.

                6. Zcela jiná startovací pozice členů zastupitelstva ( znalost problematiky).

                7. Velmi křehká a při tom i pevná koalice.

                Teď trochu podrobněji. Minulé zastupitelstvo startovalo s 14členou koalicí, přičemž dva hlasy byly sympatizující.  16 členů z 21, to je válcovací mašina. Z tohoto pohledu je dnešní stav poněkud jiný, koalice má 12 členů, opozice 9. Síly jsou tedy od začátku mnohem vyrovnanější. Opozice neměla svého lídra, ti se formovali až v průběhu doby (Schweigstill, Čermák).První dva roky tak byl klid na různá zajímavá rozhodnutí. Tento čas je nyní nulový.

                Pozice pana Neumanna byla v minulém období neotřesitelná. Tak tomu v zastupitelstvu dnes není . Tak nervózního jako před volbou do funkce místostarosty nepamatuju p. Neumanna za celé předchozí volební období.  Vzhledem k ODS je tomu paradoxně přesně naopak ( na rozdíl od minula v ODS vnitřní "opozice" prakticky neexistuje). 

                Jasně definované sliby směrem k veřejnosti,opozici  a větší otevřenosti minule nebyly. Ostatně, novému panu starostovi ani nic jiného nezbývá. Pokud se chce ( a zdá se, že ano) odříznout od minula, jeho kroky musí být jasné a konkrétní. 

                Trochu nechápu reakci např.  Mělničanů. Jdu do koalice, ale vlastně se za to omluvím svým voličům. V nepříliš lichotivé analýze jmenuji čtyři jména. Přesto se 2 jmény ze čtyř jsem v koalici. Tohle jsem snad měl udělat před volbami a ne po volbách. Velmi  neortodoxní přístup k politice. To i já jsem dva roky "držel basu" a pokoušel se o nápravu zevnitř. Teprve až pak jsem seznal marnost svého počínání a přešel  k veřejnému tlaku. Ale třeba to jde i takto, uvidíme. 

                Velmi podstatný je i přenos zkušeností lidí z minulého zastupitelstva do současného a to zejména v případě opozice. Tento faktor minule chyběl zcela.

Stran setrvání koalice. Asi nejpodstatnější budou dozvuky minula. Pokud by vypadl nějaký opravdu velký kostlivec, pak je jasno.  Nikdo z nováčků si neušpiní ruce spoluprácí s tvůrci kostlivců.  A že řada kauz nebyla dořešena, to se ví také. Tady nelze vývoj předvídat, je to 50:50. Pokud koalice přežije řekněme první rok a půl, pak asi vydrží až do konce bez problémů.  V každém případě bude další vývoj velmi zajímavý.

Radim VajchrMěsto