Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
"Krátká zpráva" o bedýnkování v Mělníku
Už máte dost nedozrálých rajčat a španělských jablek ze supermarketů? Rádi u nakupování přemýšlíte, kolik kilometrů musela ta mrkev urazit, než docestovala do vaší polévky nebo zda jsou kedlubny chemicky ošetřené? A jak se to u ovoce a zeleniny ve velkoprodejně dozvědět? Zajímá mne to taky. Proto jsem pátrala po alternativě. Při cestě kolem tržnice v Kelských Vinicích jsem nikdy nezapomněla zastavit a ulovit pár rajčat, mrkev. Brambory kupujeme české už několik let vždy po pytlích - na uskladnění.
S velkou radostí jsem proto letos v létě uvítala zprávu o tom, že Školní statek Mělník se rozhodl vyslyšet volání podobně zaměřených jedinců (a nebyli to jedinci, jak se následně ukázalo) a začal v polovině prázdnin jednat o takzvaném bedýnkovém prodeji.
Už jste to určitě slyšeli: výrobce (jak se dnes moderně říká "farmář", ale můžeme ho nazvat prostě "zelinář", "zemědělec", nebo jak chcete) má na svém poli vypěstovanou zeleninu (ovoce, bylinky, květiny...). Odběratel má zájem tu zeleninu kupovat. Tito dva se domluví, a odběratel si jednou za určené období přijede k výrobci, kde má nachystanou bedýnku plnou toho, co na poli (nebo ve skleníku, a podobně) aktuálně dozrává. V takovém množství, aby to normálně se stravující rodině vydrželo do dalšího odběrového termínu. Výrobce má zajištěn odběr (a má motivaci, do budoucna ví, že může tu kterou plodinu zasít víc, a ona mu nezbude), odběratel má zajištěno čerstvé a kvalitní zboží, o kterém si je jistý, že necestovalo na jeho stůl přes půl Evropy. Lehký adrenalin tohoto obchodního vztahu je v tom, že jako odběratel nikdy docela nevíte, co v bedýnce bude. (ale když už jste na místě, můžete si samozřejmě přikoupit to, co by vám třeba chybělo, a odvést si to taky). Cena, kterou za bedýnku zaplatí, odpovídá kvalitě a množství odváženého materiálu. (klinicky testováno)
V bedýnkách jsme za ty tři měsíce, co se letos bedýnkovalo, měli například: mrkev, celer, petržel, rajčata, zelené papriky, okurky salátovky, okurky hadovky, zelí, kapustu, červenou řepu, kudrnku, pórek, brambory, jednou tam byl česnek (ano, pravý český česnek), cukety, dvakrát broskve, jednou švestky, jablka, hrušky, cibule, jednou květináček s bylinkama, jednou květináček s žiletkama (pardon, s opravdu pálivými papričkami), jednou květák, jednou květináček s chryzantémami. Celková váha bedýnky byla vždy 14-18 kilogramů (takže slovo bedýnka je spíš úžasný eufemismus, než označení velikosti), cena se odvíjela od cen, které měl výrobce aktuálně jako výkupní pro velkoobchody, a byla za celou tu radost 250 - 300 korun. Pro bedýnku jsme si jezdili každých 14 dnů. Cena zeleniny na jeden den tedy vycházela okolo 20 korun.
Poslední odběr byl koncem listopadu. Zelenina se v chladu vypěstovat nedá, aspoň ne v tom množství, v jakém by bylo potřeba. Z několika zájemců, na které se pán ze Školního statku koukal trochu jako na blázny, že chtějí opravdu jezdit jednou za 14 dnů pro bednu plnou místní zeleniny (na úvodní schůzce nás bylo osm) se za tu krátkou dobu a bez jakékoliv propagace počet "bláznů" rozrostl na více než šest desítek a vzhledem ke kapacitám polí a skleníků nás museli rozdělit do dvou skupin, aby každá skupina dostávala zeleninu v jiný týden (sudý-lichý). Jak se tedy ukázalo, propagace se "udělala" sama přes informace od kamarádů a trochu internetu (http://www.bedynky.cz/druzstvo/53/skolni-statek-melnik).
A teď, proč to celé píšu. A proč to píšu teď, kdy se moc jiná, než supermarketová zelenina koupit nedá. Blíží se Vánoce a Školní statek Mělník připravil pro své odběratele (ale i pro nové zájemce, kteří by si to chtěli zkusit) VÁNOČNÍ BEDÝNKU. Ta bude k odběru 21. prosince v době od 8 do 16 hodin v prostorách zelinářství v areálu Neuberk na Dobrovského ulici 1777 (mapa, musíte vjet dovnitř areálu, a po sto metrech jde o budovy vlevo od vás). Cena bedýnky v níže uvedeném množství nepřesáhne 200 korun. (Všechny informace najdete také na http://statek.zas-me.cz/node/18)
Obsahem vánoční bedýnky bude:
- 5 kg salátových brambor,
- 6 ks velkých červených jablek na vánoční stůl (možno i žlutá),
- 1 kg mrkve,
- 1 kg celeru,
- 1 kg petržele,
- 1 ks menší kapusty,
- 1 ks menšího zelí,
- 2 kg cibule,
- + něco dle uvážení, co ještě bude na poli či ve skleníku.
O bedýnku je nutné se předem přihlásit na emailové adrese saladino@seznam.cz. Na základě toho, jak se vám bedýnka bude líbit, se můžete rozhodnout, zda se v příštím roce přidáte k nám, co nás zajímá, kde vyrostlo jídlo, které jíme. Bedýnky ze Školního statku totiž určitě budou pokračovat i v příštím roce. Budou snad o něco menší, a tím pádem lehce levnější, a protože to bude pro mnohé lidi pořád novinka, je možné určitě očekávat, že se statek bude orientovat i podle dalších požadavků, které na něj budou odběratelé mít. Na celé té akci se mi líbí také to, že v zelinářství pracují studenti ze Střední zahradnické školy, kteří vidí, že takovýto prodej přímo odběratelům funguje, a že si mohou tuto zkušenost odnést do svého života, na další místa, a zlepšit tak do budoucna povědomí o českém zemědělství a pěstitelství. Snad nejsem jen stále doufající blázen.
Osobně se (i kvůli bedýnkám) těším na jaro. Ale nejdřív na Vánoce. A co vy? Kde kupujete zeleninu vy?
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK