Tip: Nemáte se jak dostat domů? Pomůžeme vám zde.

Mělnické podzemí 2013

Ještě než jsem usnul převánoční pracovní únavou a už s prstem na ovladači jsem ještě zkouknul večerní zprávy na čt24 a docela by se mi zalíbila podobná aktivita naší radnice... odkaz přikládám níže. Jsou to celé zprávy, ale konkrétní reportáž je cca uprostřed.

http://www.ct24.cz/vysilani/2010/12/19/210411022001219-22:00-zpravy/

 

těším se na nápady, rady, diskuzi a cca v roce 2012 (jako ve Znojmě) slavnostní otevření nějakého turistického, a nejen pro turisty ale i pro nás mělničany zajímavého okruhu podzemím, i když asi nebude 30km dlouhé ( možná Smiling )

PřílohaVelikost
DSC_0136.jpg369.7 KB
DSC_0132.jpg80.68 KB
img00005.jpg101.55 KB
img00006.jpg109.08 KB
img00007.jpg109.79 KB
img00000.jpg88.32 KB
img00001.jpg92.92 KB
img00002.jpg107.08 KB
img00003.jpg94.44 KB
img00004.jpg79.88 KB
Kultura předchozí téma | následující téma

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

5 Jene


... to víš, že jsem na Tebe nezapoměl a komentář patří spíše sem Smiling. Pak tu ještě najdeme na Mělníčku  mimochodem související články o podzemí u Vehlovic ( poslední informace a poměrně zajímavá diskuse je na http://vox.optobone.cz/melnik/index.php# ) a tento článek o zalití sklepa u radnice http://melnicek.cz/node/3178 .

 

Nezapoměl jsem, ale jednak je ticho po pěšině a v novém volebním období tu nikde nic na téma mělnické podzemí nepadlo a to ani ze strany radnice, ani ze strany médií, či místního deníku. Až mám pocit, že tady je řada lidí  na slovo podzemí a turistický ruch alergická, a to se pak nelze divit ( tak si to vysvětluji), že tu nevidím nikde žádný pokrok Eye-wink. Krom toho jsem tu měl kdysi ne zrovna šťastnou diskusi s předsedou strany Pro Mělník, když jsem si dovolil dloubnout, že nedělají nic, co by se mi líbilo Eye-wink. V roce 2006 jsme mnozí navštívili v rámci EDD sklepy U Straků i U Holečků a byl to minimálně vlastenecký či patriotní zážitek. Vždyť jsme se tu mnozí narodili Eye-wink.

5.1 Mělnické podzemí


senám snad podaří časem vyčistit, nicméně město i kdyby sebevíc chtělo nemá moc možností jak s tím "hnout" v případě majitelů soukromých nemovitostí. Ale musím napsat, že ač se to nezdá pomáhá i tím málem co se podle dnešních zákonů, vyhlášek a dalších problémů co se podzemí týká jak se dá(a jelikož je to pod zemí, není to tolik vidět ale je to fakt)...co je horší stránka věci je to, že se prostě a jednoduše musí!!! makat rukama a nohama, většinou bez techniky(existuje např. "sací bagr", ale kvůli tonáži do našeho centra vůbec nesmí a to nepíšu o ceně) a to se moc lidem nechce a fakt to bolí Smiling ...nakonec ale pro mě a pro pár lidí, který na Mělníku znám je takovej den strávenej touhle dřinou k nezaplacení, krom toho že si pak řekneme že jsme udělali něco i pro ty, kteří by se rádi do podzemí koukli jako Ty Eye-wink ...mj. tenhle pátek je možný se přijít kouknout... nebo i pomoci Laughing out loud

5.1.1 Jenže, tohle právě


.... spousta lidí vůbec neví a má na to úplně jiné pohledy a třeba i z neznalosti Eye-wink. Například jsem se divil tomu, proč město má na revitalizaci a spoustu dalších akcí peníze i pracovní firmy a tady to musí dělat hrstka dobrovolníků a ještě ve svém volném čase. Přitom se tu pořád mluvilo o městské pokladně a čerpání peněz do ní z takzvaného turistického ruchu. Je mi i jasné, že ten vyhlídkový okruh jde třeba sklepy několika majitelů. Jsem jen lajk, ale vždyť snad může být každý majitel takového sklepa jedině rád, že jím budou chodit lidé, protože třeba ještě navíc z každého prodaného lístku ( vstupenky na okruh) bude mít sedminu, či dvanáctinu zisku ( podle počtu vlastníků jejímiž sklepy trasa vede.) To jsou prostě nějaké ty smluvní závazky, které si musí někdo vytvořit a do kterých nemohu vidět. Navíc to pro majitelé může být určitá věc cti, které se jim dostalo. 

 A pak, to je právě ta pravá chvíle pro dotace na akci od EU. Vždyť EU zatím rozdává ( revitalizace, pomník Palacha,cyklostezka...) a právě byla v minulosti kritika, že toho moc v Čechách neumíme využívat.

To víš, že za toto mlčení kolem sklepů a vůbec absenci vyjádření, nemůžou radní ani média čekat nějaké sympatie. To je snad logické. Mimochodem, práce je to jistě tvrdá, jak píšete a teď, co si má čtenář vůbec představit? Ve Znojmě je možná 30 sklepů, možná více, nechci to na mapce počítat. Pokud pracujete 3 roky, tak kolik sklepů z kolika na vymyšlené trase je asi tak vyčištěno Eye-wink.

A teď pokud jde o ty místní lidi, tak to je zase obrovská škála lidí různého věku a různých profesí,a nelze je vinit z toho, že se jim moc rukama dělat nechce. On toho má někdo po osmi hodinách v práci fyzicky plné kecky. Kdo tím prošel, tak ví, že múžou být situace, kdy už nemáte ani chuť po práci sednout na kolo a trochu se projet. ( Záleží, co a kde zrovna děláte) A to vůbec netřeba mluvit o tom, že lidi mají zahrádky, nebo jiné vlastní další povinnosti apod.

Je to celé tak trochu na hlavu. Mladí  lidé vědí, že dnes je doba, kdy se dělá skoro vše za peníze, mají až na vyjímky jiné zájmy a mimochodem, trochu to připomíná ty dnes zatracované socialistické mládežnické časy. A ti starší si zase nemohou být jistí, co taková aktivita udělá s jejich zdravím. To ví ten, kdo si šáhnul někdy na trochu těžší práci, než je běžně zvyklý, a pak mu je v nejlepším případě půl dne blbě Eye-wink. Kouknout je hezké a současně trochu trapné. Odhadni správnou hranici Eye-wink Smiling. Už ani mimochodem nevím, kde vůbec kutáte.

5.1.1.1 Kolem sklepů...


...se bohužel pracuje pomalu (taky není čas kvůli práci a nejsou tolik peníze jen na sklepy), a i když už pár let podzemí pracujeme jsme myslím pořád na začátku, podle toho kolik už se toho odvezlo a není to tolik vidět Smiling ...už se těším na tenhle pátek, kdy zase po dvou letech vynesu na světlo pár tun. Je to v Husovce 33, klidně se můžeš přijít podívat, budu rád. Čím víc zájemců, tím víc reklamy Smiling Jinak na těch věcech kolem dotací a možnostmi zpřístupnění dalších prostor kromě studny se pracuje. Nebude to ale letos, to se určitě slíbit nedá...optimisticky to vidím tak za tři roky, alespoň místy a částečně.

3 Jelikož se nic zvláštního neděje


...na Mělníčku, tak mě jen tak napadlo vyhrabat teď ten článek o podzemí a koukám, co už je tu fotografií Eye-wink . Člověče, tak to když nejsi z Mělníka, jak jinde uvádíš, tak jsi nejspíš podědil pěkných pár sklepů a ne málo Laughing out loud . S tím už by se dalo něco dělat do základu. V každém případě to vypadá pěkně a ikdyž se mi sklepy U Straků a U Holečků líbí, tak tyto obrázky připomínají více ty sklepy v Táboře a Znojmě. Vždyť to vlastně vypovídá o jakési téměř originální různorodosti mělnického podzemí. Nedal jsi sem fotky odjinud Laughing out loud ? Jo,nedoceněné kulturní dědictví předků zde v Mělníku.

3.2 malej "bonbónek"


pro ty co mají google SketchUp, nebo si jej zdarma stáhnou...omlouvám se za kvalitu, je to za hodinku "hraní" a nelze(hlavně tu spodní část) brát vážne, ale pro zajímavost snad stačí Smiling


http://www.ulozto.cz/7267487/3d-vizualizace-husova33-skp

Obrázek uživatele raist

3.2.1 re: malej "bonbónek"


Jestli tam byl přístupný jeden sklep, a jste takhle hluboko, tak je za vámi opravdu slušný kus práce!

3.1 Děkuji


za lichotky Eye-wink Nikoliv, sklepy jsem nepodědil, ale za těžce vydělané penízky jsem zakopil část domu, kdde byl "jen" jeden sklep a z vyprávění jsem věděl, že by "tam někde dole" mělo být pokračování (ale to jsem byl malej a spíš jsem se tam bál Laughing out loud) ...nicméně jsem se s přáteli chytil lopaty a kbelíků, nazul holínky a vzhůru dolů a těšíme se na každej schod, který odkrejeme (resp. já, kamarády spíš bolí ruce a záda Smiling ) ... a jak jsem psal již dříve, nic nebrání (krom času) návštěvě sklepa osobně ;)  fotografie jsou skutečně z Mělníka (ono to možná malinko klame, protože mám k dispozici velmi dobrou foto techniku a když se vezmne takovej pořádnej širokoúhlej objektiv, tak to udělá svoje Eye-wink )...

3.1.1 Já děkuji


... za vysvětlení. Ona je dnes vlastně taková doba, že člověk musí někdy v podstatě koupit věci, které kdysi nemusel. Mám na mysli nemovitosti, nebo aspoň jejich část Eye-wink. Hlavně tedy držím palce, aby byly ty rozhovory s radnicí a případnými  majiteli sousedních sklepů konstruktivní v té ušlechtilé a prosperující myšlence, která může být přínosem úplně všem. Za pozvání díky, třeba jej časem využiju Eye-wink Smiling.

3.1.1.1 No a ještě poznámka...


ze začátku tohoto článku se mi ozvala paní redaktorka z regionální redakce ČTK, že by měla zájem o návštěvu a případně pořídit nějakou reportáž. Tak nechejme se překvapit, jestli to pomůže třeba k většímu zájmu ze strany nejen města :)  a k těm fotografiím. Rád je pořídím i v jiných sklepech.

3.1.1.1.1 Tak to je


... bezva zpráva a moc fajn, že přišla takováto věc, možná v pravou chvíli. Hezkého Silvestra !

3.1.1.1.1.1 Jak jsme spolu mnohokrát


Jak jsme spolu mnohokrát elektronicky diskutovali, byť to není přesně to, co by měla ČTK dělat, udělat to musím Smiling, když tu není rychlé a bystré regionální médium. Je to natolik zajímavé, že to má přesah do celé republiky, takže se už na reportáž těším!

2 Nové fotky...


2.1 RE: nové fotky.


Tak určitě je to pěkné a je za tím vidět spousta námahy. Dokonce se zdá, že jde o více místností. Dnes jsem oprášil fotku nákresu sklepů na Mělníce a jsou stejně tak, jak ve Znojmě situovány pod přilehlé budovy na náměstí, až na několik vyjímek, které jsou pod náměstím. Ovšem, všeobecně je známo, že toho o místních sklepích víme ještě málo.

Nevím, proč by nešlo se dohodnout s majiteli takových sklepů a tahový okruh pro veřejnost zhotovit. Vždyť to je, jako když pronajímáš byt a bylo by to vlastně pro vlastníky těch sklepů velmi výhodné. Jen by to chtělo nějakou dlouholetou smlouvu, aby nějaký majitel nemohl za tři roky vycouvat.

1 Také jsem to...


... zahlédnul ve zprávách. Podzemí na Mělníku ? Mně už to někdy připadá jako zbytečné tlachání, neboli házení hrachu proti zdi. Pokud bude nálada, budu na toto téma zde stále otravovat, jako v minulosti Eye-wink.

1.1 Myslím, že ani tam to nebylo jednoduchý...


...ale když se najde pár lidí, který do toho půjdou nevidím důvod, proč by to nemohlo vyjít ani na Mělníku (přinejhorším pozdeji, než dříve... sklepy nám nikam neutečou Smiling ) Ale pro zajímavost přikládám jeden snímek pro zajímavost z jednoho sklepa v centru, kde se pomalu dostáváme dál a dál (kampak se asi nakonec dostaneme?) Eye-wink

1.1.2 Příteli...


..., ve Znojmě, nebo i v Táboře bylo to turisticé podzemí otevřené pro veřejnost už za komunistů, zatímco na Mělníku se ještě na začátku 90. let už po revoluci vážně uvažovalo na radnici o jeho likvidaci. Mělo být zalito nějakou směsicí betonu a popílku z elektrárny, jak se psalo o mnoho let později v novinách. Naštěstí to v současnosti vypadá, že zdravý rozum zvítězil, leč mám pocit, že si ti vlivní stále neuvědomují, že jde o nejvýznamnější možnou městskou atrakci. Do měst se opravdu mnohdy jezdí hlavně za podzemím.

Ta fotka je opravdu hezká. Nemohu jinak, než odkázat zájemce o městské podzemí na tento odkaz http://mujmelnik.webzdarma.cz/melnicke_podzemi.html .

Příteli,už to trvá 20 let, co mají možnost dobré věci spatřit světlo tohoto světa a věř mi, že bych se toho docela rád dožil Smiling.  Rád bych sdílel Tvůj optimismus, ale jestli se máme těšit na mělnické podzemí, tak jako na penzi, tak to nějak nevidím Laughing out loud .

PS: Raiste, máš tam jeden článeček k vydání do spotřebitelské hlídky. Jejky, máte už všechny dárky Smiling ?

1.1.2.1 já se ale opravdu těším


a hlavně pro to chci něco udělat (a hlavně dělám Eye-wink ) zatím to tedy platím jen ze svýho a makám ručičkama, ale je to práce jako každá jiná... prostě ještě pár let nepojedu na dovolenou do Jugoslávie no Laughing out loud ...jen ráno do práce a večer zpátky, jako každej :)   .. pro ty, kterým se tedy ta fotka líbila snad o víkendu cvaknu ještě hezčí, už ve skále vytesanou část sklepa.

Rozhodně souhlasím s názorem, že se jedná o jednu z velkých "atrakcí" města (jakýhokoliv) ...i když bych to spíš nazval památkou. Na historii, práci předků atd...

1.1.2.1.1 Mluvíš moc záhadně.


Většina těch sklepů někomu patří ( některé jsem díky dnům ED viděl) a nevidím do zákulisí různých plánů, dohod, smluv a aktivit radnice v této oblasti. A jak vidíš, tak se k téma nikdo z radních ani zatím nevyjádřil. Třeba sháněli dárky apod.

1.1.2.1.1.1 Ano, patří...


právě tento z části mě Eye-wink No, zatím jsem se k jednání s městem z pracovních a časových důvodů nedostal. Nicméně mám v plánu radnici navštívit, resp. člověka se který se bude dát jednat, což jsem nechtěl před volbami z pochpitelných důvodů, abych nemusel jednu věc vysvětlovat dvakrát od začátku. A rád bych samozřejmě zapojil i lidi, kteří nás zastupují i výš. Poslanec, senátor a snad i někdo z Bruselu. Taky bych rád "nabral" informace od lidí z těch měst, kde se revitalizace podzemí již podařila. Ať již před revolucí, po ní i s podporou evropských dotací, SROP atd. . Informace k nezaplacení :)  uvidíme...


Nicméně, kdyby někkdo chtěl, rád mu nabídnu prohlídku. Jen jsem tak trošku časově "mimo" a mohu většinou jen v neděli.

1.1.2.1.1.1.1 To je jiná písnička.


Zdravím o dnešní štědrý den, přeji pěkné prožití a radost z dárků Smiling ! Tak to je úplně, jak z říše snů. Už je to přes 5 let, co se na Mělníku stalo něco, co považuji za významnou věc. Do té doby se totiž jen tak semtam spekulovalo a kromě zámeckých sklepů, se obyčejný člověk dostal do sklepů jen pod novým muzeem, které se přestěhovalo ze zámku do objektu v blízkosti kapucínského kostela a pod vinárnou Modrá hvězda. Později přibyla možnost ještě v té malé hospůdce pod Besedou směrem na Aušperk.

Tehdy v roce 2005 jsme se totiž mnozí podívali i do sklepů, kde se říká U Straků a do sklepů bývalých vinařských závodů, kde se říká U Holečků. Zdálo se, že se to někam konečně hne a objevili se i nějaké úvahy, že by to snad mělo nakonec být aspoň v místě bývalého infocentra vedle stále zavřené restaurace Beránek. Nakonec bylo úspěchem otevření chodby k mělnické studni v roce 2008, ale tím se nějak přestalo postupně o podzemí mluvit. No, podívej se na datum, kdy jsi napsal tento článek a já tady zatím stále nevidím nějaký názor někoho z radnice, či jinak společensky zainteresovaných lidí.

To se musí asi mluvit o jednání zastupitelstva, o nějaké nemovitosti, o politických potičkách, chodníku, kanalizaci, silnici apod. , aby se někdo z nich objevil.

Budu tedy držet palce, aby se Ti v tomto směru dařilo, aby se to zkrátka hnulo a věřím, že to považujeme oba za ušlechtilou a nesmírně významnou věc pro město.

S tím chozením do práce a časem nejsi sám Eye-wink. Nevím, co jiného v tuto dobu k celé záležitosti vůbec říci Eye-wink. Hezké svátky, a když tak napiš, jak s tím bojuješ, jaká je situace, klidně přidej nějaké foto, věřím, že se tu několik lidí najde, které to bude zajímat.

Zřejmě teď čistíš nějaký sklep, ale takový turistický okruh, to je několik ( a asi ne málo) sklepů navazujících v řadě. Myšlenka podzemního okruhu tedy závisí na více vlastnících, je to práce pro odborníky, protože jde i o bezpečnost návštěvníků, není to zřejmě laciná investiční záležitost ( ač se to vrátí) a nejde zkrátka o jednu či dvě místnosti pro účely nějakého posezení.

1.1.1 tak nevím...


nějak mi sem nejde dostat tu fotku, tak kdyby ji někdo chtěl rád pošlu Eye-wink

Obrázek uživatele raist

1.1.1.1 re: tak nevím...


Fotku do komentáře je třeba nahrát někam na internet (možností je dneska fůra) a pak přes tlačítko obrázek na ni přidat odkaz. Tedy u článků ji lze přiložit (nahrát na mělníček), u komentářů (resp. u odpovědí) ne.

1.1.1.1.1 díky


jen jsem musel trošku prozkoumat nabídky a hlavně snížit rozlišení, furt mi to psalo, že je fotka velká Eye-wink

ještě přidám další, už jsme hlouběji Smiling

snad se k tý chodbě na zámek dostaneme... letos sice na stole Lobkovický víno nebude, ale to nevadí Laughing out loud

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

1.1.1.1.1.1 sklepení


to máš opravdu ve sklepě? to je nádhera, krásně jste s tím pohnuli, s tím vyklízením.

1.1.1.1.1.1.1 už je to ještě víc...


"skoro"  celá ta spodní část je vynesená (a co to stálo sil) ;)  ...nejhorší (nebo nejlepší?) na tom je, že to pořád pokračuje Smiling (nejhorší samozřejmě jen z důvodu únavy po práci Smiling )