Tip: Staňte se redaktorem! Přidejte se k našemu teamu!
Muzeum M

Kontrola prodeje pyrotechnikyDne 29. prosince letošního roku, v době od 09:00 do 15:00 hodin, proběhla na Mělníku kontrola prodejen se zábavní pyrotechnikou. Akce se zúčastnili policisté z dopravního inspektorátu, příslušné hlídky obvodních oddělení a dále pracovníci živnostenského odborů v Neratovicích, pracovníci Hasičského záchranného sboru (HZS), policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru PČR Mělník a pracovníci Celního úřadu na Mělníku. Kontrola probíhala v Kralupech nad Vltavou, Neratovicích a Mělníku. Během celého dne bylo celkem zkontrolováno zhruba pět obchodů, kde se prodávala pyrotechnika.

V rámci akce bylo zjištěno, že prodejny v Neratovicích byly bez závad. Na Mělníku byl v jednom případě zjištěn nedostatek v protipožárním opatření a tento na místě vyřešen blokovou pokutou ze strany pracovníků HZS. V Kralupech nad Vltavou však tato kontrola nedopadla dobře. V jedné z kontrolovaných prodejen nebyla zajištěna řádná protipožární opatření, která byla vyřešena blokovou pokutou. Na stavební odbor Měú Kralupy nad Vltavou bylo zasláno oznámení o nedostatečných únikových cestách z prostor obchodu a skladu, dveře do skladových prostor nebyly protipožární a největší problém měl živnostník v okamžiku, kdy inspektoři z celní správy zjistili, že množství pyrotechniky na skladě i samotném krámě mnohonásobně převyšuje dané normy a limity pro uskladnění a prodej. Nadbytečnou pyrotechniku musí majitel obchodu nechat na své náklady odvést. Všechny osoby v rámci akce byly řádně zkontrolovány a u cizinců byla provedena kontrola k povolení pobytu na území České republiky.

Blížící se konec roku a s tím spojené velké oslavy k nadcházejícímu novému roku 2011, patří mezi ty, kdy vyrážejí do ulic občané, starší i děti a zakoupenou zábavní pyrotechnikou dávají najevo své veselí. Bohužel, každoročně při takovýchto oslavách dochází k mnoha úrazům, těžkým i lehkým, které vznikají v důsledku neodborného zacházení se zakoupeným zbožím, ale také tím, že prodejci mnohdy prodávají pyrotechniku, která patří mezi používanou profesionály a běžný občan její manipulaci neovládá. Dále prodejci prodávají zboží, které neodpovídá daným předpisům a nemělo by být na českých trzích vůbec k prodeji.Zpravodajství