Tip: S ostatními uživateli si můžete posílat soukromé vzkazy!

Poděkování a jak dál v MKDM

Před několika dny skončilo mé působení ve funkci ředitele kulturního domu.  Chci poděkovat všem, kteří mi projevovali svoji přízeň.  Děkuji ale i těm, jejichž věcná a objektivní kritika přispěla k posunu tím správným směrem.  Ono ne nadarmo se říká: „lepší dobrý nepřítel než špatný přítel“. Ale všichni víte, že se velmi nerad vzdávám, takže nyní něco k budoucnosti.

Bude vypsáno výběrové řízení na nového ředitele(ku).  Už jen z principu se zúčastním. Prostě si myslím, že ředitel má mít v sobě trochu té kontroverze. Jinak totiž nikdy nic neposune, ať už jakýmkoliv směrem. 

Co se týče rekonstrukce tanečního sálu a věcí okolo. Myslím si, že tyto věci má dělat ředitel a nikdo jiný. Protože jen ten tomu dá svoji koncepci. Takže v rámci výběrového řízení předložím tu svou. Pokud ji bodu moci použít sám, výborně. Pokud ne, třeba ji někdo použije. Pokud má být nový ředitel jmenován okolo 1.května, pak do zahájení taneční sezóny nový ředitel vše stihne dodělat.

Ale přemýšlím od včerejška nad jednou věcí. A tím je usnesení rady o mém odvolání. Pominu teď své vlastní odvolání.

RM odvolává z důvodů vážných manažerských pochybení z funkce ředitele MKD Mělník Ing. Radima Vajchr, a to ke dni 28.2.2011.

O oprávněnosti této věty rozhodne soud. Jde o další větu.

RM pověřuje do doby jmenování nového ředitele řízením MKD Mělník od 1.3.2011

pí. Helenu Kymplovou .

Kulturák kombinací těchto rozhodnutí nemá statutárního zástupce. Rozhoduje o takových „maličkostech“, jako je podepisování veškerých smluv (včetně pracovních), schvaluje peněžní operace, ručí za chod organizace a zastupuje organizaci navenek. V našem případě je to ředitel.

Co nám říká zákon?  Statutárního zástupce jmenuje nebo odvolává zřizovatel. V našem případě rada.  Ta ovšem nejmenovala, pouze pověřila. Ale pověření je zákona možné tak nejvýše v případě vedoucího odboru (někdy ani to ne), nikoliv pro statutárního zástupce právnické osoby.

Rada ovšem ani nemohla jmenovat dočasného ředitele. Neboť  v tomto případě se musí řídit  zřizovací listinou MKDM, p.o. .  Kapitola V., odstavec  1

„Statutárním orgánem příspěvkové organizace Masarykův kulturní dům Mělník je ředitel, který je jmenován a odvoláván Radou města Mělníka na základě konkurzního řízení.“

Konkurz neproběhl, rada tedy nemůže ředitele jmenovat. Porušila by zákon.

Je kouzelné, pokud usnesení o odvolání pro pochybení samo obsahuje tolik chyb.

 Jak bude fungovat MKDM za těchto podmínek, to si nedovedu dost dobře představit.  Ale to je spíše otázka pro právníky a vedení města, ne pro mě. Obavám se, že nejdříve může přinést řešení zastupitelstvo na první jarní den. Třeba bude hezký…

Krásný den všem ing. Radim Vajchr

P.S. Když jsem nastupoval já, předchozí ředitelka byla sice odvolána, ale s účinností den před mým nástupem.  Vše tedy bylo v pořádku.Město

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

3 Něco více o důvodech odvolání ředitele MKDM


 

Ve dnech po mém odvolán se objevily v médiích (Mělnický deník, Mělnicko týdeník, příloha MF Dnes Střední Čechy,  vysílání Český rozhlas region, ČTK) články o mém odvolání z funkce ředitele MKD Mělník, p.o.. V těchto článcích bylo zcela shodné tvrzení pana starosty MVDr. Ctirada Mikeše, kde konstatuje nedodržení podmínek památkové péče při zadání dlažby před MKD v roce 2009. Tato informace zřejmě pochází z tiskové konference města  ze dne 24.února 2011. Byla tedy poskytnuta statutárním orgánem města. Jde o veřejné prohlášení a závazný výklad usnesení rady města v dané věci. Ihned jsem si vyžádal dopisem stanovisko památkové péče, které jsem obdržel dnešního dne. Z něho vyplývá, že podmínky odboru památkové péče města Mělník v okamžiku zadání byly dodrženy viz odkaz. Tím pádem ani nemohla vzniknout i případná uváděná škoda. S radou města budu věc řešit právní cestou, média jsem požádal o tiskovou opravu. 

 Ing. Radim Vajchr

 

 

Obrázek uživatele od_soutoku

2 Dozvíme se více?


Škoda odvolaného ředitele, poznal jsem ho jako solidního člověka, který mi aktivně pomáhal s realizací několika akcí pořádaných v kulturáku. Snad jen zaslepenost politiků (s omezeným mandátem) mohla takto rozhodnout. Na rozdíl od města, které spravují, se MKDM rozvíjel. Porovnejte spackanou revitalizaci s programem MKDM a srovnávejte... Dramaturgie MK byla volena citlivě pro široké spektrum obyvatel, myslím, že si návštěvnost tomu odpovídala. Žádná z akcí, kterých jsem se zúčastnil, nebyla propadákem, ba naopak. Účastníky byla vždy pozitivně kvitována. Rozvoj MKDM byl nakročen správným směrem. Snad nám, voličům, pan radní (jméno nepodstatné) sdělí co se skrývá pod větou: "vážných manažerských pochybení", když to nesdělil panu řediteli, tak voliči by takto pohrdat neměl. Jednoho dne oni mohou pohrdnout jím! Panu ex-řediteli přeji klidný čas na psaní koncepce do výběrového řízení, spravedlivou porotu a mnoho úspěchů v další práci (kéž by byla ve prospěch Mělníka).

od_soutoku

2.1 Já si právě přečetl


Já si právě přečetl poslední vydání Radnice. Pan Vajchr tam měl několik příspěvků psaných ještě v klidné době. Narozdíl od jiných politických článků kterých je tam stále dost, byly jeho příspěvky zajímavé a příjemné.

 

Jen mě zarazila jedna věc. Pan Holý s panem Koudelkou dělají takový projekt. je tam podrobně popsaný tak stručně. Místní kapela pošle nahrávku svých věcí. Pak si naživo odehrají mini koncert v novém klubu na Mělníku ( díky bohu za něj) a následně nějakým postupem bude vybraná jedna kapela která si zahraje v sobotu na hlavní Stage. To je super nápad!! nějaká kapelka z našeho kolí si zahraje po boku velkých jmen, na scéně o které se jim ani nesnilo a budou na ně koukat stovky lidí nejen z Mělníka. Paráda.     Ale jednu věc nechápu. Je to té kapele málo že jí budou ještě platit honorář? Není už tohle pro ní pocta a možnost ukázat co umí že potřebují i těch několik tisícovek? To jim nestačí proplatit cesták a občerstvení?  Netvrdím že to zachrání rozpočet Vinobraní 2011, ale myslím že by se dalo za ty peníze udělat něco smysluplnějšího. Kdyby se třeba za ty peníze pronajala zvuková technika do nějakého klubu v centru a tam si mohly zahrát i jiné kapelky a byla by to další mini stage (myslím že už něco takového i bylo) tak by to bylo mnohem smysluplnější než jeden honorář kapela která si i bez něj možmá splní svůj sen. Hrát před lidma a pro lidi. O tom hudba přeci je :-) 

Hezký den vám všem....

2.1.1 honorar kapely na vinobrani


Priteli, hral jsi nekdy v nejake kapele? Ja zpival v jedne melnicke, Lykke til. Hrali jsme na vinobrani pred nekolika lety (posledni koncert vecera v jednu v noci, desna zima, ale par lidi v kasne a par set za ni - takze sukces Smiling ). Honorar jsme brali a byli jsme za nej moc radi (ackoli bychom pred hlavnim namestim pod hvezdama - kdyby nebylo zatazeno a minus 20°C - hrali treba i zadarmo). Nebylo to ani 200.000, ani 60.000, ale nekolik tisic Smiling (myslim, ze pet). Takovy honorar zhruba by mel prisluset jiste i vitezi one letosni souteze. A proc? Protoze mlade nadejne kapely (ale i stare nadejne kapely Smiling ) je potreba podporovat. Z mnoha duvodu. Oni si to nekteri lide v teto republice dokonce i mysli, ze kultura se ma delat zadarmo, jakoze z lasky (coz se samozrejme dela). Ale to neni v danem pripade spravny pristup. Odmenovat a podporovat, to je v nasich podminkach cesta. Vinobrani ma vysoky rozpocet, ktery to unese (nebojte, budou tam i vyssi polozky). Setrit by se melo na jinych mistech. A kdyz se nad tim clovek zamysli a posune to trochu do extremu, tak kdyby pod podiem v tu chvili stalo 600 lidi, tak kazdy ze sveho vstupneho prispeje 10 korun tehle kapele. To jde, ne?

Ondrej Tichota,
nezavisly zastupitel za TOP 09

PS: Prosim, abychom se tady nepousteli do diskuse na tema financovani kultury, asi bych se nezapojil Smiling Takovych diskusi v mediich a na internetu je a neberou konce. Dekuji za pochopeni.

2.1.1.1 Tak financování kultury


Tak financování kultury skutečně nemá smysl řešit. Chápejte to jako moje vlastní myšlenkové povhody vypuštěné na svět a zjištění názorů okolí.  já netvrdím že těch pár tisíc to zachrání. To rozhodně ne. Ale myslím že už to, že ta kapela má tuhle možnost je pro ní dost velká odměna. Ale to je jedno. prostě myšlenka. Niv víc ani míň.  Hezký večer

2.1.1.1.2 Odměna.


Tak samozřejmě, když člověk něco dělá a dělá to rád, tak to dělá i zadarmo, ale odměny jsou takovou třešíňkou na dortu s kutečně i motivační záležitostí.

I takový obyčejný masový turistický pochod je hezčí, když dostanete na  průchozích kontrolách různá razítka a v cíli třeba nějaký barevný škrpál utajované barvy ( pochod ,, Praha-Prčice"). Dokonce tam kvůli tomu někteří jezdí každý rok, nebo se tam po pauze chystají.

Jednou jsem si chtěl vyzkoušet zcela zdarma v 90. letech, co obnáší prodej ovoce a zeleniny na trhu. Řekl jsem kamarádovi, že za to nic nechci a jeli jsme už navečer do Mladé Boleslavi, abychom už ráno tam někde prodávali, jako ostatní. Zkušenost zajímavá, docela člověk vymrznul a jak jsme tam stáli snad od 5 ráno do 12ti hodin ( byl i frmol), tak jsem nedostal ani korunu, jak jsme se dohodli. A také mě to už nikdy nemotivovalo si to třeba zase vyzkoušet. Pocity smíšené. A to by mohl člověk takto rozebírat lecos z kdejaké oblasti.

2.1.1.1.1 Jasně :)


Jo, jasně. Já to zas napsal ze svého pohledu. Vaše myšlenkové pochody pochodují i v myslích dalších lidí, a tak je potřeba o tom mluvit, aby zaznívaly různ pohledy. Snad tedy z kapel vyhraje ta nejlepší Smiling (a samozřejmě ta šance je velkou odměnou, ale ono se to dá dělat i jinak než formou soutěže, například tím, že dramaturg vinobraní bude mít o místních kapelách přehled a bude je na scénu vinobraní zvát soutěž nesoutěž, pokud budou splňovat nějaká kritéria kvality, tedy, že se to bude dát poslouchat; tahle soutěž to dramaturgovi, dejme tomu, usnadňuje v tom, že kapely se sejdou v jeden pro dramaturga příhodný čas, a ten tak nebude muset obcházet místní hudební akce, pořádané samotnými kapelami). Pěkný večer.

1 add rekonstrukce


Opravdu se v projektu pocita s SDK podhledy pod ocelovou konstrukci?

Neni to ponekud sproste reseni?

Uz vidim Vavru, jak dela sumna mesta po 20ti letech a rika, v Melniku se konecne obyva villa na polabi, obchodni komplex "kachlik" byl vyhlasen kulturni pamatkou a v MKD probiha 15. rocnik  tanecnich kurzu, obcerstvit se muzete v sadrokartonovem salonku. 

M.

1.1 Šumná hlavička neví, co hovoří


Místo betonu prostého, omítkou hladkou nahozeného, sádrokartón hladký, stejnou bílou barvou ve výši 4metrových stropů natřený. A u stropu vznáší se vypuštěný duch, an lupou zkoumá, kde beton a kde sádrokarton. Neb jinak pozná pohledově ... nic. Příčky nepůvodní z krásných rudých let vybourané, předchozí dispozice dle původních plánů z r. 1936 vrácena. Nikde nic nového nepřidáno. Kromě opravených podlah, rozvodů a nábytku.  Ale ono je asi lepší vše ponechat jak to bylo.  Nebo bylo myšleno stropy pozlatiti a andílky zlaté přidělati? Či místo sádrokartónu sádrové omítky, též v 30.letech hojně používané, použíti?

P.S. Konstrukce stropů velký sál - heraklit (ten neobyčejnější, přímo (s)prostý  materiál), ostatní sály 1 patra nahozený heraklit, přízemí pohledově upravený litý beton. Konstrukce stropů litý železobeton na ztraceném bednění. Konstrukce zesílení vložena do stropu, strop snížen o cca 10cm. U 400cm stropů nelze pohledově zjistit. 

ing. Vajchr

1.1.2 Konečně to někdo


Konečně to někdo vysvětlil vtipně i odborně zároveň,holt nebude z každého zedník,kdož si v "EVĚ" lžíci koupí...Naprosto souhlasím (jsem z oboru),na 4 metrovém stropu každý pozná leda prd,a tihle rádoby  "odborníci" co tu kritizují nepoznají vápno od sádry a udílí fundované rady a komentáře.Nehledě na to,že demontáží omítnutého heraklitu se uleví i váhově (konstrukci budovy),a to dost citelně.

1.1.1 diky za odpoved


ja jen ze zajiste existuji funkcnejsi a estetictejsi reseni, kdyz uz se to bude delat.

1.1.1.1 ?


například?