Tip: Nevíte kam večer vyrazit? Náš Průvodce Vám poradí!
Samson Lenk v Zelcine

Otevření rozhledny Hradišť a muzea v Kadlíně

Při příležitosti  660 let od první písemné zmínky o kokořínské obci Kadlínu se v sobotu 9.9.2006 konalo slavnostní otevření sedmi kadlínských zastavení, jejihž součástí je rozhledna nazvaná Hradišť a také nové muzeum Kadlín.
Více než před rokem, zvala redakce Tepu pod heslem "Jestli nejseš kůže líná, přivez kámen do Kadlína" občany kraje k podílení na zajímavé akci. A v sobotu jsme tak měli možnost navštívit při slavnostním otevření konečně výsledné dílo. Téměř dvacetimetrová dřevěná rozhledna s 56 schody a kamenným základem (na němž příspívající našli svůj kámen), se návštěvníkům velmi líbila a počasí nakonec umožnilo spatřit i pohoří Krkonoš.

Celkem sedm kadlínských zastavení otevřeli o víkendu představitelé obce s vekou pompou. Na hosty čekalo mlácení snopů cepem, chléb se solí nebo koláčky a víno. Zejména ale mohli pochválit práci starosty obce Zdeňka Šestáka, který za vybudování muzea se čtyřmi expozicemi a rozhledny Hradišť v podobě strážní věže z doby Karla IV. stojí.
Putování začíná na zahradě u budovy obecního úřadu, kde pod stylovým přístřeškem hosté najdou expozici staré selské techniky s desítkami různých dnes už i zapomenutých nástrojů. K vidění jsou třeba žebřiňáky, fasuňky nebo potažní vozy. Přímo v sídle samosprávy lidé najdou expozici venkovského kováře a v protějším domě na půdě pak stálou výstavu polních plodin a motyček. „Je to unikát v České republice,“ řekla o nově vzniklém muzeu ředitelka mělnického regionálního muzea Miloslava Havlíčková. Z muzea povedou kroky na naučnou botanickou stezku a odtud k rozhledně Hradišť, která je dvacet metrů vysoká. Při dobré viditelnosti lze spatřit nejen horu Říp, Bezděz a Vrátenku, ale i Ještěd a dokonce Sněžku. Sedmým zastavením je kostel svatého Jakuba Většího.

  

  

Program celého slavnostního otevření byl velmi bohatý, od společné procházky v historických kostýmech na Hradišť, přes vystoupení mšenského pěveckého sboru Intermezzo, divadelní představení divadla TY-JÁ-TR, vernisáž, příjezd historických motocyklů a diskotéku, až po ohňostroj u rozhledny Hradišť.
 

Za fotografie a průvodni text děkujeme Stanislavu Švecovi a Lucii Zikmundové.Tipy na výlet