Tip: Události z kalendáře si můžete pohodlně přenést ve formátu ICS do Vašeho mailového programu či mobilu.
Muzeum M

Pohled na uplynulý velikonoční víkend na silnicích našeho regionuProsluněné sváteční dny a hřejivé počasí vylákalo na silnice mnoho lidí. A nebyli sami. I policisté z Územního odboru PČR Mělník si o velikonoční svátky chtěli „posvítit“ na ty řidiče, kteří nerespektují nařízení správních orgánů nebo usedají za volantem pod vlivem návykových či omamných látek či jakýmkoliv způsobem nerespektují pravidla silničního provozu.

Během pátečního dne, tj. 22. dubna 2011, kontrolovali policisté z obvodního oddělení v Kostelci nad Labem v půl třetí odpoledne na silnici č. II/244,   osobní vozidlo VW Passat, které řídil čtyřiatřicetiletý muž z Mělnicka. Tento dle lustrací v evidencích PČR má v současné době vysloven platný zákaz řízení motorových vozidel a to na dobu osmi měsíců, tedy s platností od poloviny března letošního roku. Tento zákaz mu uložit správní orgán, Městský úřad v Neratovicích. Muž o tomto prokazatelně věděl.   

Na policejní služebně si proto vyslechl a zároveň převzal sdělení podezření pro trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí, za který mu lze dle zákona uložit trest odnětí svobody až na tři léta.

O několik hodin později, tj. okolo jedenácté hodiny večerní, téhož dne, byl v Lužci nad Vltavou kontrolován policisty z místního obvodního oddělení čtyřiatřicetiletý muž z Mělnicka. Tento sice předložené doklady k řízení vozidla na pozemní komunikaci měl v pořádku, ale provedená orientační dechová zkouška prokázala, že muž před jízdou požil alkoholické nápoje. Byla mu naměřena hodnota 2,18 promile alkoholu v dechu.

Od policistů si proto převzal sdělení podezření pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, za který mu nyní hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Stejně tak tomu byl i poslední hříšník za tento víkend, kdy teprve devatenáctiletý mladík řídil dne 23. dubna 2011, v jedenáct hodin večer, osobní vozidlo v katastru obce Dřísy a zde byl kontrolován hlídkou z obvodního oddělení Kostelec nad Labem. Doklady měl taktéž v pořádku, ale orientační dechová zkouška dopadla s naměřenou hodnotou 1,55 promile alkoholu v dechu.

I tento si vyslechl sdělení podezření pro již výše uvedený trestný čin.

Dle policie z Územního odboru PČR Mělník, kteří po celý prodloužený víkend dohlíželi na to, aby se motoristé vraceli do svých domovů v bezpečí , bez úrazů a škodách na majetku, je zjištěný počet řidičů pod vlivem alkoholů velice malý a to může policisty jen těšit. Věří, že si tuto bilanci mělničtí řidiči udrží i nadále.

A dopravní nehody?

Těch bylo na silnicích našeho regionu za prodloužený víkend celkem jedenáct. Z toho tři osoby utrpěly pouze lehká zranění. Škoda se celkově vyšplhala na částku lehce přesahující 640.000,- Kč.

A příčiny? Ve dvou případech došlo ke srážce s lesní zvěří, v jednom případě dopravní nehodu zavinil nepozorný chodec.

Po-třikrát si řidiči nedali pozor na předepsanou rychlost v daných úsecích a došlo ke střetu s jiným vozidlem. Jedna dopravní nehoda se stala v důsledku předjíždění v místech, kde tomu nebylo povoleno. A nakonec ve čtyřech případech si řidiči poškození svých plechových mazlíčků zavinili nesprávným způsobem jízdy.

Jako jedním ze zdárných příkladů, jak se jezdit nemá, je dopravní nehoda, která se stala u obce Střemy, kdy se mladý řidič s čerstvým řidičským průkazem řádně nevěnoval řízení a nehoda skončila dvěma lehkými zraněními spolujezdců.

Přesto lze jen pozitivně kvitovat, že ani jedna z těchto dopravních nehod nebyla způsobena řidičem pod vlivem alkoholických či jiných omamných látek a že ani jedna osoba neutrpěla při těchto neštěstích těžká zranění či nedošlo k úmrtí. To je pro náš okres za tento,  jinak republikově velmi tragický víkend, opravdu dobrá zpráva.

Velikonoční dopravní nehoda

Dne 25. dubna 2011 kolem půl deváté ráno došlo v katastru obce Střemy ke střetu mezi osobním automobilem Opel Tigra, který řídil osmnáctiletý mladík z Mělnicka a vzrostlým listnatým stromem. Společně s řidičem byli ve vozidle ještě dva mladíci ve věku šestnáct a devatenáct let.

K dopravní nehodě došlo tak, že řidič jel s výše uvedeným vozidlem po silnici II. třídy ve směru od obce Střemy k Jenichovu. Na rovném úseku komunikace ve stoupání se řidič ohlédl za sebe do vozidla. Přitom se přestal  řádně věnovat řízení, stočil řízení vozidla vpravo, vyjel mimo komunikaci a zde došlo ke střetu mezi pravou přední částí Opelu a vzrostlým akátem. Po nárazu se vozidlo odrazilo zpět na komunikaci, kde zůstalo stát.

Při nehodě došlo k blíže nezjištěným zraněním obou spolujezdců, kteří byli následně ošetřeni v nemocnici. Řidič vyvázl bez zranění. Během vyšetřování nehody se podrobil orientační dechové zkoušce na alkohol, která skončila s negativním výsledkem. Na vozidle byla způsobena škoda ve výši cca 20 000,- Kč. Správci komunikace byla na stromu způsobena škoda ve výši 5 000,- Kč.

Nehodu nadále vyšetřují mělničtí dopravní policisté.Zpravodajství