Tip: Události z kalendáře si můžete pohodlně přenést ve formátu ICS do Vašeho mailového programu či mobilu.
Muzeum M

Kniha Květen 1945 na Mělnicku


V nakladatelství Mladá fronta vyšla v těchto dnech kniha s názvem Květen 1945 na Mělnicku autorů Tomáše Jakla a Dalibora Státníka.

Druhý svazek ediční řady České květnové povstání ve fotografii za pomoci více než dvou set dobových snímků přibližuje závěr druhé světové války v oblasti "tradičního" Mělnicka, které kromě samotného Mělníka zahrnuje Obříství, Mšeno, Vehlovice či Liběchov. Komentovanému souboru fotografií předchází rozsáhlá studie, zabývající se posledními měsíci války z perspektivy civilních obyvatel mělnického regionu a především samotným květnovým povstáním českého lidu (boje u Štěpánského mostu přes Labe u Obříství, aktivity partyzánské brigády Národní mstitel, sovětské nálety a bombardování 9. května apod.).

Součástí publikace je i edice vzpomínek přímých účastníku tehdejšího dění a dalších autentických dokumentů a dále zarámování konce války na Mělnicku do širšího kontextu květnového povstání. Publikace vychází ve spolupráci s Regionálním muzeem Mělník, Státním oblastním archivem v Praze - Státním okresním archivem Mělník, Vojenským historickým ústavem Praha a Vojenským ústředním archivem. Součástí knihy je také DVD obsahující unikátní filmové záběry z doby okupace a konce druhé světové války na Mělnicku a dokumentární film o mělnickém rozhlasovém vysílači.

Knihu za cca 300 korun zakoupíte v informačním středisku a u mělnických knihkupců.Kultura