Tip: Nevíte kam večer vyrazit? Náš Průvodce Vám poradí!
Muzeum M

HN: Lobkowicz shání investory. Za 7,5 miliardy chce u Mělníka vybudovat rezidenční park

Lobkowicz chce vybudovat luxus za 7,5 miliardy. Plánuje i golf a koňské pólo.
Majitel mělnického zámku Jiří Lobkowicz se rozhodl investovat zhruba 7,5 miliardy korun do přeměny svých pozemků u soutoku Labe a Vltavy na rezidenční bydlení v projektu Royal Mělník Park.Po návratu ze švýcarské emigrace opravil potomek slavného šlechtického rodu Jiří Lobkowicz Mělnický zámek a zušlechtil přilehlé vinice. Před pěti lety rozjel svůj dosud největší tuzemský projekt.

"Přeměnit okolí Mělníka na veliký rezidenční park a v něm vytvořit víceúčelový resort, to byl dlouhá léta můj tajný sen. Tak jsem se rozhodl si ho splnit," říká kníže Jiří Lobkowicz, který přiznává, že původně nechtěl být finančníkem, ale architektem.

HN: Co všechno představuje váš investiční developerský projekt Royal Mělník Park?

Plán je postavit na 263 hektarech celkem 859 různě velikých domků v ceně kolem 65 tisíc za metr čtvereční, rozptýlených v zeleni. Kromě toho tu budou golfová hřiště, jízdárna, běžecké stezky a cyklostezky, dráhy pro in-line brusle, hřiště na koňské pólo, bazén, přístav na Labi, tenisové a squashové kurty. Dále tu budou dva hotely, jeden pro byznys mítinky a konference, druhý v zámeckém stylu. Počítám i s bydlením pro seniory a se servisem, který je k tomu potřeba, jako je například stálá přítomnost lékaře, knihovna nebo kinosál. Celý areál bude střežen vlastní ostrahou. Máme spočítáno, že areál dá stálé zaměstnání minimálně 300 lidem.

HN: Proč jste se rozhodl investovat právě do rezidenčního bydlení?

To je jednoduché, protože to, co se v Česku staví, je podle mě hrůza. Nejen po architektonické stránce, ale také co se týká kvality. Já bych tady nekoupil nic. Lidem jsou nabízeny předražené ležaté paneláky s malým výběhem místo zahrádky a bez soukromí. A už po roce potřebují opravit.  Jedním z impulzů byla také moje návštěva Tuxedo Parku nedaleko New Yorku. Tam jsem viděl, že něco takového může úspěšně fungovat ke spokojenosti všech. Jak investorů, tak obyvatel, kteří nezměnili jen způsob bydlení, ale především způsob života. A to bych rád přenesl i do svého parku.

HN: Kolik bude tento projekt stát a kde na něj vezmete peníze?

Celý projekt je odhadnutý na pořizovací cenu 300 milionů eur (zhruba 7,5 miliardy korun). Až doposud jsem všechno platil sám ze svých peněz. Žádný úvěr, žádná půjčka, žádný tichý společník ani žádný netrpělivý obchodní partner, který chce rychle vydělat a pustit se do dalšího byznysu. Já nechci nic uspěchat a dělat zbytečné chyby. Ačkoliv investory momentálně nepotřebuji, k realizaci je ale samozřejmě potřebovat budu, a to minimálně příštích deset dvanáct let. Taková je spočítaná návratnost při tom horším scénáři, který jsem si namodeloval.

HN: Kde takové investory hledáte a jaká je šance je najít?

Řeknu rovnou, ne v Čechách. Hledám mezi zahraničními firmami s mezinárodní zkušeností. Mým kritériem je najít někoho spolehlivého, kdo bude připraven sdílet se mnou moji vizi. Že má někdo jenom hodně peněz, to pro mě není dost. Doposud jsem mluvil s řadou lidí po světě, v Londýně, New Yorku, a jak se ukazuje, o takové investory nebude nouze, protože volných peněz je na investičním trhu hodně, a příležitostí k zajímavým velkým projektům s rozumnou návratností málo. Také je spousta firem, které mají zájem se na této zakázce podílet. Například velké stavební společnosti nebo stavitelé golfových hřišť. Jsou si vědomi, že jim takovýto projekt dá práci na řadu let. A to je v pořádku, protože hezké věci se nestaví za pár dní.

Více o plánech Jiřího Lobkowicze v Hoříně u Mělníka se dočtete v úterním vydání Hospodářských novin.

Zdroj: http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-52029600-lobkowicz-shani-investory-za-7-5-miliardy-chce-u-melnika-vybudovat-rezidencni-parkMěsto

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

7 Jenom ještě...


Vidíte, zase se tu píše, že je to kníže.  To další komentovat nebudu. O čem to je, tak to si zodpoví jistě každý lehce sám.

7.1 Že ten novinář to


Že ten novinář to neví? Posuzovat dle novinářů a dělat dle nich závěry, není zrovna pozitivní. Je to rok starý článek. Teď už v HN používají princ.

6 ptákovina


Protože se jedná o další blud ze zámku, rád bych přispěl informací jaké to projekty nás už mohly zasáhnout, ale naštěstí pan hrábě jen kecal. Tak za posledních 7 let tu bylo: přístav Mělník, obytná zóna Vrbno, golfové hřiště Hořín, fotovoltaická elektrárna na Chloumku atd. atd. Jediné co proběhlo bylo to že mu město Mělník směnilo městské lesy za pár pozemků po městě. Značně nevýhodný kontrakt tehdy chlapci na městě hájili tím, že je to potřeba vyměnit aby mělo město pořádek v pozemcích. To že v městských lesích byly vzrostlé duby, které měli několikanásobně větší tržní hodnotu už nikdo neřešil. Taky pan hrábě první co udělal když se to směnilo tak ty duby vytěžil a zas chvilku přežil. To že pro své přežití rozprodává inventář zámku, především obrazy barokních mistrů za kterými sem jezdili turisté je samozřejmě jeho osobní věc, ale pak mě opravdu dojme reportáž v televizi, kde vystoupí starosta Mikeš a národu sdělí, že vlastně šlechtě nerozumíme a že to jsou nefalšovaní kabrňáci. Možná jen potřeboval vstupenku na svatbu, protože tohle lození do zadku by starosta města neměl dělat bez efektu. Pro Mělník by asi bylo nejlepší kdyby si pan starosta vzal pana hráběte sebou do Všetat. Protože jestli si Mikeš bere mustr z hráběte, kterému vyjma mělnického zámku všechno chátrá, tak se má město Mělník na co těšit.

6.2 nákupní galerie


Nesmíte zapomenout na projekt nákupní galerie na náměstí Karla IV. Smiling Neměla už to dávno stát? Jak směšně to dneska všechno působí... http://melnicek.cz/node/2065 

6.2.1 žaloba


Jestli jsou mé informace přesné, tak projekt revitalizace spodního náměstí (Karla IV) byl ze strany města ukončen, resp.uklizen do šuplíku. Druhá strana však tento postup města odměnila žalobou a město čeká soud a náhrada škody.

Jinak vždy si rád vzpomenu na úžasné vystoupení pana hráběte, když na zasedání zastupitelstva představoval tenhle projekt za třičtvrtě miliardy a nechal mezi zastupiteli kolovat barevnou prezentaci. Na dotaz jednoho zastupitele jestli by jim mohl pár prezentací nechat k porstudování, protože jeich je 21 a všechny to pravděpodobně zajímá, tak pan hrábě odpověděl, že má jen jeden barevný výtisk, takže bohužel.

6.1 ano, taky mě dost namíchlo,


že nás pan starosta nazval "český národ  je národ plebejský". To mi fakt hlava nebrala.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1100627928-ta-nase-povaha-ceska/412235100011013-v-zamku-a-podzamci/

5 Projekt bez užitku


Podle mého názoru, budou dopady projektu spíše negativní. Hezky se čte, jak vytvoří 300 nových pracovních míst, ale kdo myslíte, že bude v domech bydlet? Normální cena za novostavbu RD je 20 000 Kč/m2. Nastěhují se tam hlavně top-manageři z Prahy, kteří v lepším případě nebudou projevovat žádný zájem využívat služby na Mělníku. V horším zvednou svými požadavky ceny všech služeb ve městě do astronomických výšin. Troufám si tvrdit, že projekt jako celek městu uškodí.

4 Hořín


Je mi jasné, že v první řadě je záměrem něco, co by asi vydělávalo, ale nemyslím si, že by byl hořínský residenční resort zrovna trefa do černého... A kdyby, nebude to opět projekt pro místní (čeké) obyvatelstvo.

Viz. cukrárna na zámku - ceny vs. špinavé lžičky, rostlinná šlehačka ve spreji apod.. Turista to jednou snese a přijede další, ale Mělničák to asi taky snese. Ale asi taky jen jednou. Jednání současného personálu zámku se zákazníky je také tristní...

Moc by mě ale potěšilo, kdyby se dal do kupy hořínský park. Zámek pochopitelně také. Nejsem v ekonomice tedy příliš zdatná, ale líbilo by se mi, kdyby plnil podobný účel jako zámek v Liblicích. To si myslím, že by mohlo i vydělávat, zaměstnávat, zásadně nerušit a přitom vnést do obce trochu života.

No a tedy ještě, když jsem loni o dušičky viděla na hřbitově v Hoříně hrobku a hroby Lobkowiczů....., tak to teda byla dost nedůstojná  pobořenina. nevím, jak je tomu tedy teď...

Je mi to teda blbý říkat coby kdyby o cizím majetku, ale toto vidí moje oko.

3 :-)


Já se obávám že je to další utopická myšlenka, stejně jako byla marina v Hoříně, nebo přestavba obchoďáků na náměstí. Jestliže p. Lobkowicz nemá peníze ani na vyrovnání s bývalou manželkou, zámek v Hoříně a řada dalších jeho nemovitostí je v katastrofálním stavu, kde by chtěl najít několik miliard na tenhle úlet? Nota bene v době, kdy realitní trh bojuje o každého zákazníka a developeři nejsou schopni prodat byty na Mělníku za třetinovou cenu. Další panelák naležato se podle mého názoru neuskuteční a skončí v propadlišti dějin...

3.1 Asi tak. Krom toho


Asi tak. Krom toho prodává v aukcích i obrazy z mělnického zámku, aby měl aspoň vůbec něco... Jak se píše v článku - 650 milionů za rekonstrukci zámku Hořín? To šíleně dost a podle mě strašná ekonomická hovadina. By mě zajímalo, jakou si představuje návratnost... Navíc takovýhto hotelových zámků začíná v Česku přibývat. Ale tak berme to jako pohádku na dobrou noc Smiling

2 Pro úplnost informace


Pro úplnost informace upozorňuji na vyjádření šéfa památkářů a odboru výstavby, které do projektu vnáší zas trochu jiné světlo.... V HN novinách bylo jen vyjádření investora.

zik

 

http://m.ceskenoviny.cz/magazin/zpravy/lobkowicz-chce-u-melnika-postavit-850-domu-dva-golfy-a-hotely/647784

Obrázek uživatele milk

2.1 Mudrc


Z toho je zřejmé,že se pan kníže opět udrcnul.Ostatně tady na Mělníčku je takových,co toho udělali jen ústy,více.

1 859 různě velikých


859 různě velikých domků. Kdyby v každém bydleli 3 lidi a všechny byly brány jako obytné domy což také ze souvisloti vychází, tak je to 2500 nových obyvatel. To máme minimálně 2000 osobních aut. Doufám že ho i napadne investovat do nových silnic alespon v nejbližším okolí. 

Počítejme zhruba 500 nových dětí kteří budou potřebovat školy a školky. Alespon 3/5 těch lidí budou chtít místního lékaře, kteří už teď mají plno.

Pokud každý den bude chtít jen pouze 200 lidí Na Mělník MHD tak ty kapacity co jezdí dnes nebudou stačit ani náhodou.

A mohl bych pokračovat mnohem dál.

Myslím že bude rád když opraví zámek v Hoříně, postaví pár domků a bude doufat že mu zbyde na protipovodnová opatření :-) 

 

Ale kéž by to vyšlo. Byla by to na pár let práce snad i pro místní lidi a možná i firmy by si Mělník vybraly za své sídlo díky nové možnosti pracovníků.

1.1 Asi jsi nečetl celý


Asi jsi nečetl celý článek. To budou domy pro lidi, kteří MHD a podobné věcí neřeší. Sednou do auta, zaparkujou na náměstí a budou tam čekat na nějakého pomateného odpůrce aut jako jseš ty :-D

1.1.1 chovej se slušně


To, že magnet má občas zvláštní názory už dávno víme, ale není potřeba ho urážet. Tady s ním ale souhlasím, má pravdu. Všude se naflákaj domy ale silnice ne. Stačí se podívat kolem Prahy.

1.1.1.1 Můžeš dát


Můžeš dát konkrétní příklad kde se tak stalo? Satelity se většinou stavěj u hlavních příjezdových cest. A že zrovna Magnet má takovou starost aby se tam postavila nová silnice, když v životě neřídil auto, nemá ho a podle jeho slov je to zbytečnost Laughing out loud

1.1.1.1.1 No opět jsi ukázal že


No opět jsi ukázal že čtení ti dělá dost velké problémy. Nikde jsem nenapsal že je auto zbytečnost. kdyby zbytečnost bylo tak nejsou v každé rodině minimálně dvě. U nás jsou tři, jen tak pro zajímavost.

Krom toho, pokud jsi udělal autoškolu tak víš že i chodci, bruslaři, jezdci na koních nebo cyklisté jsou účastníci silničního provozu, tudíž musí znát dopravní značky, některé předpisy a dokonce se můžou i zajímat o stav pozemních komunikací. Ale to asi nevíš že? Protože pokud ano, tak by jsi takto neplkal.

 

A ty příklady. Oleško, Ohrobec, Lhota, Dolní Břežany. Vše to jede na jednu silnici směr Písnice. Nájezdy na nový okruh jsou zaterasené takže kolona stojí minimálně na sídliště Lhotka v kolonách.

Horoměřice. Auta stojí v kolonách od plynárny až ke Globusu. Tam se to sjíždí u kruhového objezdu ze všech okolních vesnic a stojí to tam znova.

A jako poslední třeba Ořech u Prahy, Loděnice u Prahy a podobně. Tam všude je to na hlavní silnice dost daleko a kolony tam jsou dost. Až budeš autem jezdit dál než na náměstí, třeba jako já (spolujezdec je taky v autě), tak to možná zjistíš.