Tip: Chcete poradit kam dnes zajít na oběd? Prohlédněte si mělnické jídelní lístky.
Muzeum M

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa podpořil vznik CHKO Kokořínsko – Máchův kraj


V pondělí 20. června ministr Tomáš Chalupa navštívil území navrhovaného rozšíření CHKO Kokořínsko. Základem pro tento návrh je snaha o koncepční ochranu území se specifickou přírodovědnou hodnotou, kterou dnes částečně zajišťuje existence evropsky významných lokalit, ptačí oblasti a několika maloplošných chráněných území – celkem se jedná o území 139 km2. Realizací tohoto návrhu dojde i ke zjednodušení státní správy na úseku ochrany přírody. Pro vhodnou prezentaci nové oblasti byl na základě návrhu obcí z regionu zvolen název Kokořínsko – Máchův kraj.

 Stěžejním bodem programu bylo setkání ministra se zástupci všech dotčených obcí, které proběhlo v Hradčanech. Zde byl prostor diskutovat o připomínkách každé jednotlivé obce. Potěšující je závěrečné konstatování, že většina starostů devíti dotčených obcí (Doksy, Ralsko, Mimoň, Česká Lípa, Bělá pod Bezdězem, Provodín, Jestřebí, Bezděz a Zahrádky) myšlenku vzniku CHKO Kokořínsko – Máchův kraj podporuje.

 „Cílem rozšíření CHKO o oblast Máchova kraje je komplexní řešení ochrany přírody na území přírodovědně i krajinářsky unikátním. Se starosty obcí jsme řešili konkrétní témata – např. zóny ochrany přírody nebo plán péče. Většina obcí s návrhem na rozšíření CHKO souhlasí. Přesto si myslím, že diskuze je velmi důležitá, z ní totiž mohou vzejít další podněty, jak se o naše přírodní bohatství starat lépe. Bez této spolupráce si ochranu přírody neumím představit,“ říká ministr Tomáš Chalupa.

Na závěr svého programu navštívil ministr se svým doprovodem lokalitu Baronský rybník, kde roste jeden ze skvostů místní přírody – orchidej prstantec český. Jedná o druh, který se vyskytuje na celém světě pouze zde, v oblasti Jestřebské kotliny. 

 

(foto: SCHKO Kokořínsko)Příroda