Tip: Uvítáme nové uši a oči. Staňte se zvědem serveru Mělníček.cz! [email protected]
Muzeum M

Prázdniny s sebou přinášejí i mnoho dětských úrazůZa několik dní začnou školákům zasloužené dva měsíce volna, které budou chtít určitě plně využít k zapomnění na školní knihy a sešity.

Způsobů, jakým školou povinná dítka tráví volný čas je mnoho. Někteří na prázdniny vyrazí s rodiči na dovolenou, jiní stráví léto u prarodičů nebo zůstanou doma či vyrazí na dětské tábory.  Jedno však tyto aktivity mají společné. Úrazy. Rok od roku v České republice přibývá počet dětí, různých věkových kategorií, kteří si v průběhu letních prázdnin přivodili úraz a to v důsledku zábavy či sportu. Jen loni to bylo o 6 % více než předešlý rok.  Příčinou úrazů bývá mnohdy špatná organizace jejich volného času, nedostatečný dohled ze strany dospělých, ale i zbrklé, neuvážené jednání dětí, doplněné mnohdy hazardováním a experimenty.

Někteří školáci konec roku a jeho „přežití“ oslavují ve velkém stylu. Důsledkem pak bývají otravy kouřem, alkoholu, prášky či jinými léky. Mezi úrazy, které děti nejčastěji postihnou, jsou např. opaření horkou vodu, dehydratace, karambol při jízdě na kolečkových bruslích či jízdním kole, pády z výšek, nebezpečí při koupání, sjíždění vodních toků na loďkách, hraní si na stohách slámy, kde hrozí zapadnutí mezi balíky a udušení, či manipulace s jakýmkoliv ohněm a další. Takto bychom mohli pokračovat dál. Školáci si prostě dva měsíce chtějí užít naplno a mnohdy si vůbec nepřipouštějí ta rizika, která s sebou jejich „zábava“ nese. Že za jakékoliv jejich kroky nesou zodpovědnost rodiče, a s tím spojené starosti, si už vůbec neuvědomují.

Policisté z Územního odboru Policie ČR proto apelují nejen na dospělé osoby, aby poučili své děti jak předejít zbytečným zraněním, škodám na majetku a přihlédnou k jejich aktivitám,  ale i děti, aby dbali vzájemné opatrnosti, dbali na bezpečnost, nepouštěli se do zbytečných experimentů či tajuplných výletů. Je důležité, aby děti věděli na jaká telefonní čísla se v případě nouze mohou obrátit a byla jim poskytnuta odborná pomoc.Zpravodajství