Tip: Uvítáme nové uši a oči. Staňte se zvědem serveru Mělníček.cz! [email protected]
Muzeum M

Podrobný průvodce po labské cyklostezce

28. června byl oficiálně spuštěn webový průvodce po labské cyklostezce, jenž má cyklistům pomoci naplánovat atraktivní a bezpečnou trasu. Průvodce poukazuje na zajímavá místa (kulturní bohatství, přírodní zajímavosti), ale i na vyhlášené restaurace či třeba výjimečné regionální produkty. Cykloturista na webu najde hotely, penziony či jiná ubytovací zařízení – samozřejmě jen ta, kde kolo není problém.

Web www.labska-cyklostezka.cz podrobně mapuje charakter labské cyklostezky, kvalitu povrchu, problematická místa a nabízí i možné varianty k doporučené trase. Pokud to jde, trasa je vedena jinudy než po frekventovaných silnicích.

Pochopitelně nejde jen o trasu a její kvalitu, ale také o to, co může cyklista vidět či zažít. Na to poukazují body zájmu, ikony, jež jsem zanesl do mapy. Nejprve jsem se zaměřil na bezprostřední okolí cyklostezky, především na úseky mezi městy, které jsou obecně hůře známy. V současnosti začínám mapovat města. K dnešnímu dni je v mapě víc než čtyři sta ikon.

Body zájmu jsou řazeny do kategorií (např. jídlo & pití) a vrstev (restaurace). Jestliže uživatele některá kategorie či vrstva nezajímá, je možné ji skrýt – odkliknutím čtverečku v levém menu. Téměř za každou ikonou se skrývá „bublina“ s informacemi.

Při mapování trasy jsem nikdy nenahlédl do nějaké anonymní databáze bodů zájmu. Na většině míst, která jsem zanesl do mapy, jsem byl. Buď jsem je objevil sám, nebo mi je doporučili přátelé či přátelé mých přátel. To, co považuji za nejlepší, co můžete v daném místě vidět, zažít či kde se dobře najíst, jsem zařadil do výběru (Doporučujeme).

Trasu mezi Schönou a Prahou jsem pochopitelně mnohokrát projel – na kole, zpravidla v kombinaci s vlaky. Nikdy jsem nepoužil auto.

Letmý pohled do mapy ukazuje, že tento průvodce mapuje jen část labské cyklostezky – od hranic s Německem do Mělníka, pak sleduje trasu podél Vltavy až do Prahy. Reflektuje tak současný trend: většina cykloturistů míří z Mělníka do Prahy, nepokračuje proti proudu Labe – což je také proto, že zde není bezpečná cyklostezka. Vzhledem k tomu, že přibližně třetina zmapované trasy vede podél Vltavy, průvodce by se měl jmenovat „labsko-vltavská cyklostezka“, pro zjednodušení používám pouze název labská.

V průběhu července budou stránky spuštěny v angličtině a němčině. 

Petr ŠpánekSport

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

3 Jo,


... tahle webová adresa a nakonec i webová adresa pro německé území, to jsme tu nedávno měli na http://melnicek.cz/node/5631 ( nyní dva vrchní komentáře) . Ale, proč si to na začátku prázdnin a dovolených nepřipomenout Eye-wink Smiling.

2 Super


Tak tohle je počin roku. Super a díky.

1 děkuji


chyběl mi přehled, kam až se dostanu!