https://www.traditionrolex.com/7

 Ministerstvo životního prostředí oznámilo návrh na vyhlášení CHKO Kokořínsko - Máchův kraj | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Chcete poradit kam dnes zajít na oběd? Prohlédněte si mělnické jídelní lístky.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Ministerstvo životního prostředí oznámilo návrh na vyhlášení CHKO Kokořínsko - Máchův kraj


Ministerstvo životního prostředí v těchto dnech rozesílá oznámení o návrhu na rozšíření chráněné krajinné oblasti Kokořínsko o část Dokeska s novým názvem CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. V oblasti se vyskytuje 96 zvláště chráněných druhů rostlin a 163 zvláště chráněných druhů živočichů.

„Cílem rozšíření CHKO o oblast Máchova kraje je sjednotit a zefektivnit ochranu přírody na území přírodovědně i krajinářsky unikátním. Díky rozšíření chráněné krajinné oblasti se navíc zjednoduší administrativa - dnes tady totiž působí najednou několik institucí, které mají ochranu přírody na starosti,“ říká ministr Tomáš Chalupa.

Předkládaný návrh také odstraní nedostatky ve vymezení zón ochrany přírody ve stávající CHKO Kokořínsko nebo propojí oblasti Kokořínska a Dokeska. V neposlední řadě by také nová CHKO Kokořínsko – Máchův kraj mohla tuto unikátní oblast přiblížit většímu okruhu návštěvníků.

Záměr byl během let 2009 až 2011 důkladně projednán se zástupci všech samospráv v regionu a hlavními hospodařícími subjekty. Předkládaný materiál je výsledkem těchto jednání a zohledňuje většinu obdržených připomínek, které se týkaly hlavně úpravy hranic nebo změny zonace navrhované chráněné krajinné oblasti. Návrh podporuje většina starostů obcí, kterých se připravované rozšíření týká.

Po projednání návrhu na vyhlášení a vypořádání připomínek bude následovat příprava nařízení vlády o vyhlášení CHKO, jeho projednání v meziresortním připomínkovém řízení a předložení vládě ke schválení. Poté, co kabinet nařízení vlády odsouhlasí, bude proces vyhlašování CHKO dokončen.

zdroj: MŽP



Příroda

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

2 nový název CHKO


Zdravíme diskutující a s mírným zpožděním trochu více informací k názvu CHKO.

Jaký název zvolit pro novou, větší CHKO, byl od začátku trochu oříšek. Předně jsme nechtěli (Správa, MŽP, českolipské muzeum), aby zaniklo vžité a tradiční Kokořínsko, ale zároveň již v názvu zvýraznit novou, severní část (území je nespojité, složené ze dvou částí podobně jako poslední vyhlášená CHKO Český les či přehlášený Český ráj složený dokonce ze 3 částí). Do úvah se dostaly názvy Polomené hory (správně se tak ale označuje pouze kokořínská část), Kummer (starý název Hradčanský stěn, v roce 1933 vzniklo chráněné území Kummerské pohoří a oblast Dokeská - později zaniklo), Ralsko (název býcvalého vojenského výcvikového prostoru, kopec a hrad Ralsko však v návrhu CHKO není), Dokesko (či Doksko? nevystihuje územně zájmové území, podobně jako Jestřebsko podle Jestřebské kotliny a obce), Podbezdězí (hrad je však na okraji území), Poploučničí (Ploučnice je výrazný fenomén území, ale tento umělý název je spíše jazykovým šprýmem), Českolipsko (podobně jako Dokesko) ... a konečně Máchův kraj, který jsme nepreferovali a opravdu není zvykem chráněná území pojmenovávat podle určité, byť významné osoby (i když máme NPP Babiččino údolí). Takže nakonec u návrhu zůstalo strohé Kokořínsko a začalo se vše pracovně projednávat. Doplnění názvu o pojem Máchův kraj v této fázi vzešlo od místních obcí, které tím chtějí zdůraznit krajinu vnímanou jako turisticky atraktivní a romantickou, klíčovým místem turistiky je již Máchovo jezero (původně opravdu Velký či Dokeský rybník).

Jen ještě krátkou zmínku, proč vše není připravováno jako samostatná CHKO. Jednak je tu problém legislativní (nová CHKO a její správa by se schvalovala zákonem velmi složitým procesem, přehlášení stávající CHKO "jen" nařízením vlády) a dnes hlavně ekonomický - během příprav jsme museli doložit, že se nezvýší výdaje státu, díky již existující Správě CHKO, která v daném území již nyní pracuje (jsme správci několika národních přírodních rezervací a památek v regionu).

Správa CHKO Kokořínsko

2.2 Skvěle. Díky za


Skvěle. Díky za objasnění a potvrzení, že moje podivení nad názvem nebylo jen u mne, ale i u vás Smiling Mimochodem, Správa CHKO zůstane pořád na Mělníku?

2.1 Jen bych dodal.


Někde na netu jsem kdysi našel asi 88 náčrtů hradů a zřícenin, které Mácha na svých toulkách navštívil a namaloval si je do zápisníku. Tehdy ještě fotografie nebyla a mimochodem, klobouk dolů před malíři portrétů, kteří téměř vytvářeli na obrazech fotografie. To jsem ale odbočil. Byl jsem před několika lety u zříceniny hrádku Borotín poblíž Tábora, kterou právě i Mácha navštívil a načrtnul ji do svého zápisníku. A při pohledu na ten hrádek jsem si na to všechno vzpoměl. Zase jsem si uvědomil, že byl nějaký Mácha, který hlavně nejraději vyrážel z Prahy přes Mělník na Kokořín, a pak pokračoval do míst, kde ho fascinovala zřícenina Bezdězu a Velký rybník, stejně tak jako minimálně mě. Prostě, od Mělníka až po Doksy a Bezděz je to prostě paráda, vtom se s Máchou ztotožňuji a asi každý, kdo si to projede nejlépe na kole, tak vidí, že jde o dvě odlišné oblasti. Zatímco se v první části oddáváme skalám a tůním, tak ve druhé části je to spíše o krásných výhledech do dáli. Máli být CHKO Kokořínsko rozšířeno právě o zmíněnou oblast, tak myslím, že ten Mácha tam patří. Vždyť obdivoval stejné věci, stejnou oblast krajiny a pokud jste někdo viděl starou vazbu Máchova Máje, tak to má včetně ilustrace a obsahu díla také něco do sebe. Myslím, že bychom na jeho jméno v názvu CHKO spíše měli být pyšní Eye-wink.

1 Nový název "CHKO


Nový název "CHKO Kokořínsko-Máchův kraj" je jako kdyby to vymyslel novinář. Pojmenovávat CHKO podle nějakého člověka snad nemá v ČR obdoby. To je jako kdyby se Šumava třeba jmenovala CHKO Klostermannov... Fakt tam není něco významnějšího, než jen to, že tam někdy údajně prošel Mácha? Co třeba aspoň Podbezdězí?

1.1 Příteli


..., tomu kraji tam se už dávno i oficiálně zeměpisně říkalo Máchův kraj a na severu je pak tuším CHKO Rálsko, nebo něco takového.

Mácha byl vyjímečný člověk a slušný sportovec. Nejen , že chodil pěšky z Prahy na Bezděz, ale také je známá asi dvakrát jeho pouť až do Krkonoš, šel pěšky i do Itálie a byl to romantik každým coulem, který rád přespával v hradních zříceninách a řadu jich namaloval, což byl významný počin. Byl to vlastně předek těch pravých dnešních čundráků, co ještě dnes dokážou dát přednost noclehu pod hvězdami, před pohodlím domova a jinou kulturou. Mě například inspiroval třeba i tím, že jsem si to dal pěšky aspoň z Mělníka na Bezděz a potěšilo to, jako každá věc, kterou člověk dokáže. Čili, je velmi významný a to nemluvím o Máji, nebo o jezeře, které po něm dodatečně pojmenovali a kam mnozí rádi aspoň občas na čemkoliv vyrazíme Eye-wink Smiling.

1.1.1 Upřesnění


Dobře, není to tak. Na sever od CHKO Kokořínsko je pak až CHKO Lužické hory. Mám však doma turistického průvodce s názvem Máchův kraj, který obsahuje Mělnicko,Kokořínsko,Jizerskou tabuli, Úštecko a je to zkrátka pojem. Bývalý vojenský prostor Rálsko na severu je zase především pojem pro cyklisty a bývá tak prezentován třeba v Cyklotoulkách.

1.1.1.1 Já samozřejmě vím, že


Já samozřejmě vím, že mezi turisty jen tento pojem celkem známý, že i nějaké staré turistické průvodce jsou tak nazvané. Ale osobně mi to nové pojmenování CHKO nejde vůbec přes pysk. Krom toho Mácha se nepohyboval jen v tomto území, ale i jinde (dejme tomu - kdyby tak nazvali nějakou oblast na Litoměřicku, co byste tomu říkal?). I to "Máchovo jezero" není jezero, ale rybník. Prostě to tak někdo kdysi pojmenoval, byť špatně, a nějak se to ujalo. Turistický ruch a CHKO jsou přeci jen docela odlišné věci (laik vs. odbornost). Proto jsem překvapen, že pokud to vymýšleli odborníci, tak že přišli na tento ujetý název. Kdyby tam přidali -Dokesko, -Podbezdězí či jiný název, pojmenovaný podle fyzické přítomnosti objektu, snad mi to nepřijde tak divné. Ale možná jsem divný jen já Smiling

1.1.1.1.1 Nejsi divný


... a líbí se mi připomínka. Ano, všechno se to nějak v minulosti ujalo, Macháč se jmenoval Velký rybník a bylo to pak všechno tak, jak píšeš. Mně ale zase výraz Podbezdězí a třeba Dubáček připomíná místní noviny. Radobýl u Litoměřic byl poslední kopec, který Mácha navštívil, ale tam je to prostě CHKO České Středohoří. Vždy když jedu na kole Kokořínským Dolem, tak si tak nějak uvědomuji blízkost říčky Pšovky, skal, lesa, takové trošku divočiny a jsem rád, že tu máme takové krásné zajímavé území poblíž. A jakmile se přejedou Housecké vrchy s Vrátenskou Horou, tak je přímo cítit taková určitá změna. Otevřená krajina s nádhernými výhledy na kopce a zejména na Bezděz, který by bez toho hradu moc zajímavý nebyl, a pak už tam je jen ten Macháč a pár rybníků. A přitom mi to díky Máchovi a romantice tak nějak k sobě ( s tím Kokořínskem) skoro zapadá. Dál to až k Podještědí moc prozkoumané nemám, ale přijde mi to jako taková pouze zalesněná celkem suchá oblast a ani se nedivím, že se pak zmiňuje turistika především až o CHKO Lužické Hory..Jizerské Hory a tzv. Podještědí ( tam už voda je) a myslím samozřejmě severní směr. A tak tu máme dvě oblasti, které se dotýkají a slují CHKO Kokořínsko a Máchův kraj ( označení, které se v podvědomí lidí opírá především o Doksy a Bezděz s okolím orientovaným především k jihu, ale i západu a severozápadu. A možná díky zvýraznění obou rozdílných celků vznikl pro někoho trochu zvláštní název. Asi jde o to, jak nám to komu jednou přejde do krve například. Já si dlouho nemohl zvyknout na výraz Česko, který mi dnes přijde normální a na anglikanismy v češtině si pomalu zvykáme všichni. ( být in, cool, wellness... a přitom máme svá česká slova) Omlouvám se za případné chyby. Hezký večer, dnes to vypínám.


https://www.traditionrolex.com/7