Tip: Staňte se redaktorem! Přidejte se k našemu teamu!
Muzeum M

Pozor na osobní věci


      Poslední slunečné dny, plné neskutečného horka a tropických hodnot na teploměru, mnohé z Vás vyhnalo zchladit své tělo k vodě. Ať už se jedná o vodní toky, koupaliště, nádrže, pískovny či jezera. A právě na takové chvíle čekají ti, kteří se „živí“ pácháním majetkové trestné činnosti.
      Ve většině případů si lidé k vodě vezmou osobní věci či předměty, které v danou chvíli vůbec nepotřebují. Občané si musí uvědomit, že věci, které nechají volně ležet na dece v okamžiku, kdy si jdou zaplavat, se stávají terčem pro zloděje. Pokud se k vodě vydají v páru, je lepší, když se v hlídání osobních věcí na břehu střídají. Pokud se vydá osoba jednotlivce, měl by se snažit zabezpečit věci tak, aby znemožnil v co největší míře jejich odcizení.
 
      Jeden případ za všechny. Včerejšího dne, tj. 24. srpna 2011, došlo v podvečerních hodinách k odcizení peněženky, ve které měl šestatřicetiletý majitel uložený občanský průkaz, řidičský průkaz, vojenský řidičský průkaz, kartičku pojišťovny, finanční hotovost ve výši 400,- Kč, 100 EURO, dvě platební karty. Škoda způsobená byla majitelem vyčíslena na částku cca 3.800,- Kč.
    A jak ke krádeži došlo. Na městském koupališti v Kralupech nad Vltavou si poškozený nechal na dece odloženou peněženku a odešel si zaplavat. Toho okamžiku využil neznámý pachatel.
 
    A takových případů je mnoho. Právě odcizení těchto věcí a naprosto zbytečně, je velice časté. Ke koupání na koupališti by muž nepotřeboval polovinu věcí, které měl v peněžence. Starosti, které bude mít s vybíháním nových dokladů a krádež peněz, jsou zbytečně způsobené a přinesou další finanční náklady.
     V uvedeném případě věc policisté z místně příslušného obvodního oddělení věc započali šetřit jako podezření z trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, kde je trestní sankce až na dva roky odnětí svobody.
    Jedna z dalších věcí, které může občany při koupání potkat, je vykradené, poškozené či ukradené vozidlo nebo jízdní kolo. Na osobních vozidlech se také nejčastěji kradou registrační značky, které jsou poté využívány ke krádežím pohonných hmot či jiné trestné činnosti. O tom, jak zabezpečit svá vozidla, jsme již psali a policisté z Územního odboru PČR Mělník věří, že občané si jejich rady a postřehy vzali „k srdci“.


Zpravodajství