Tip: Staňte se redaktorem! Přidejte se k našemu teamu!

Víkend na Mělnicku     O uplynulém víkendu, kdy se jednalo o poslední prázdninový víkend, se stalo v našem regionu celkem dvanáct dopravních nehod. A to i přesto, že se v pátek dne 26. srpna a v neděli, 28. srpna 2011 uskutečnili dvě velké dopravně bezpečnostní akce, které byly hlavně zaměřeny na řidiče, kteří nedodržují povolenou rychlost v obci i mimo ni. Dohlíželo se i na dodržování obecně platných ustanovení  z.č. 361/2000Sb., či na pátrání po osobách, věcech nebo odcizených vozidlech.

     Obou akcí se zúčastnilo celkem 74 policistů z obvodních oddělení, dopravního inspektorátu, cizinecké policie a kriminalistů z Územního odboru Mělník. Ti všichni zkontrolovali 939 vozidel a zjistili při tomto 182 přestupků. V 98 případech řidiči osobních vozidel porušili předepsanou rychlost v daných úsecích. Po provedení orientační dechové zkoušky bylo u dvou řidičů zjištěno požití alkoholického nápoje a to v hodnotě přestupkové. Jejich prohřešek byl na místě zpracován na příslušný formulář a odeslán na úřad. V pěti případech nebyla osádka vozidla připoutána bezpečnostním pásem. Celkem pětačtyřicet řidičů nemělo své plechové miláčky v pořádku. Jejich technický stav neodpovídal daným předpisům. Ve čtyřech případech neměl řidič u sebe doklad o povinném pojištění vozidla. 

    Důslednost kontrol a jejich smysl ukázal i další výsledek akce. Dne 28. srpna 2011, krátce před pátou hodinou odpolední prováděly dohled nad BESIP v rámci akce i hlídky z obvodního oddělení  Kralupy nad Vltavou a Lužce nad Vltavou, které na silnici II/608, u obce Nová Ves, kontrolovaly osobní vozidlo Škoda Pick-up, které řídil třiačtyřicetiletý muž z Rakovnicka. Tento za svým vozidlem táhnul na laně čtyřkolku KYMKO KXR250L3, bez registrační značky, kterou řídil šestatřicetiletý muž z Kladenska. Policisté u obou provedli orientační dechovou zkoušku, která dopadla s negativním výsledkem. Řidič čtyřkolky byl navíc policisty vyzván k podrobení se testu na přístroji Drugwipe5, což odmítl a odmítl i následné lékařské vyšetření. Proto bylo na místě sepsané oznámení o přestupku, které bude zasláno na příslušný odbor dopravy v místě bydliště. Aby toho nebylo málo, u obou bylo lustrací v evidencích PČR zjištěno, že mají platné zákazy řízení motorových vozidel. Řidič osobního vozidla do poloviny srpna roku 2012 a řidič čtyřkolky do konce května roku 2012. A jako perlička nakonec. Kontrola čtyřkolky ukázala, že se jedná o odcizený stroj a to ze dne 28. srpna 2011 z Nové Vsi. K tomuto se mladíci vyjádřili skromně, leč jasně. Jeden jí koupil od cizího člověka za určitý obnos, druhý řidič o ničem nevěděl a k odtažení stroje byl pouze požádán. Policisté z obvodního oddělení Lužec nad Vltavou na služebně následně oběma hříšníkům sdělili podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a řidič čtyřkolky si navíc ještě převzal sdělení z podezření trestného činu podílnictví.  Trest pro oba stejný. Až tři roky odnětí svobody může uložit soud.

      Výsledky bezpečnostních akcí jsou velmi úspěšné a i nadále se na Mělnicku i v jiných regionech bude dohlížet na motoristy a jejich řidičský um.Zpravodajství