Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
Dny evropského dědictví 2011: Památky – tvůrci panoramatu našich měst a městeček
O našem městě bezesporu platí, že památky vytvářejí jeho panorama – viditelné z dálky, proměňující se podle světové strany, ze které se k městu blížíme. Tehdy také vidíme, že panoramatvornými památkami není pouze věž chrámu sv. Petra a Pavla a objekt zámku. Věž představuje nejvyšší bod města, nejposvátnější. Odsud ale můžeme pohledem putovat níže, klouzat přes Pražskou bránu k Vodárenské věži a k věži evangelického kostela nebo na opačné straně pak k věži Viktorinovy vily (čp. 72). Nebo se můžeme vydat přes radniční věž k sanktusní věžičce kapucínského kostela. Stavby nám nabízejí nepřeberné množství pohledů, dojmů…
Někdy ovšem můžeme být překvapeni neomaleností některých staveb, které do panoramatu vstoupily (prvenství asi drží budova školy v ulici J. Seiferta), ostražití musíme být u staveb, které se k tomuto kroku chystají (zvažovaná přestavba náměstí Karla IV., kde hmota zde plánovaných objektů měla převýšit Vodárenskou věž). Ne nadarmo je panorama měst předmětem památkové ochrany. Této problematice jsme se věnovali v mělnickém kontextu v uplynulých dvou ročnících EHD (2009, 2010), kdy jsme představili studie kanceláře Chapman Taylor, která se měla (má?) stát podkladem pro změnu územního plánu MPZ Mělník, a v roce 2010 dostali prostor k prezentaci svých pohledů na řešení nové podoby náměstí studenti FA ČVUT. Letos se k této problematice, již nadále sledujeme, vrátíme pouze zveřejněním stanoviska vedení města k jeho postupu v tradičně vydávaném „sešitku“ (k dostání na všech přihlášených památkách).
Pohled na město na kopci se proměňuje podle místa, z něhož jeho siluetu vnímáme. Proto zájemce povedeme v sobotu 10. září 2011 na několik míst – pod mělnický kopec do vinařství Bettiny Lobkowicz u řeky a nad kopec do kartuziánského lisu, dnes sídla vinařského střediska ČZU v Praze. Obě tato místa jsme vybrali z důvodu, že k městu víno neodmyslitelně patří, vinice jsou významným prvkem krajiny Mělnicka a proč nevyužít možnost ochutnávky vína (vína Bettiny Lobkowicz nesou označení „regionální produkt“ pro oblast Polabí) a prohlídky obou vinařství, včetně sklepa ve skále „u kartuziánů“?
Letos se ale nemusíme spokojit „pouze“ s pohledem na město z míst poměrně snadno dostupných. Pozveme vás ještě výš. Od lisu v chloumeckém kopci budete moci vystoupat na samý jeho vrchol, do stejné výšky jako je vrcholek věže v podobě kříže kostela sv. Petra a Pavla. Tak se ocitnete u běžně nepřístupné kaple sv. Jana Nepomuckého, která tvoří dominantu krajiny a dnes je využívána jako ateliér Alexandra Onishenka, představitele neoimpresionismu a autora průvodního obrázku letošních dnů. Tohoto umělce i pohled od kostelíčka na město vám chceme představit (vychází materiál „Neoimpresionismus, Alexandr Onishenko a dominanta mělnické krajiny“). Dnes již toto místo, nazývané Dykovou vyhlídkou, nenabízí díky vzrostlé zeleni tak široký rozhled jako kdysi. Nicméně lze najít průhled na město a pohled směrem k Řípu (a elektrárně).
V roce 1832 sem doputoval Karel Hynek Mácha a právě jemu bude věnována další část EHD 2011. Na mělnické radnici totiž představí o. s. Pilgrim projekt Máchovy poutnické cesty PhDr. Jiřího Zemánka, jehož výtvarné řešení (plastika, logo, „Labyrint poezie“,…) je z dílny ak. sochaře Petra Císařovského. Motto projektu představují slova: „Věříme, že hodně dobra by vzešlo ze změny postoje, kdyby se turisté opět stali poutníky.“ A právě obnova tradice poutnictví je cílem o. s. Pilgrim, které na projektu spolupracuje s o. s. Pšovka a Drobné památky severních Čech. Znalí Mělničané si uvědomí, že na vyhlídce, v prostoru mezi kostelem sv. Petra a Pavla a zámkem, začíná Máchova cesta (červená turistická značka) směřující k Bezdězu. K její proměně v poutnickou cestu vedoucí ovšem až na Sněžku (viz Máchova pouť krkonošská) má celý projekt směřovat. S autorem projektu a zástupci občanských sdružení se můžete sejít na mělnické radnici v 10 hodin.
Na začátku roku 2011 jsme v souvislosti s tématem Dnů evropského dědictví vyhlásili fotografickou soutěž, do které se však přihlásili svými snímky pouze dva účastníci (a ještě ne s panoramaty). Z tohoto důvodu jsme museli přistoupit k jejímu zrušení, avšak na město se přece jen podíváme, a to v průběhu staletí v podobách, jak je zachytili autoři vedut. Ve čtvrtek 8. září v 16 hodin se v muzeu uskuteční vernisáž vedut ze sbírek Regionálního muzea Mělník a Státního okresního archivu Mělník. Jeho ředitel, Mgr. Dalibor Státník, výstavu uvede.
Stejně jako se potřetí dotýkáme ve Dnech tématu náměstí Karla IV., vstoupí do jejich průběhu potřetí mělničtí zvoníci, jejichž patron sv. Quido (mimochodem i patron poutníků) má 12. září svátek. Opět budete moci sledovat kouzlo ručního zvonění na věži kostela sv. Petra a Pavla a věži evangelického kostela, který bude pro veřejnost též otevřen. Zvoníci si také pro vás připravili překvapení v podobě ukázky části rekvírovaného zvonu z roku 1767, který byl za 1. světové války snesen a roztlučen.
Tradiční tečku za Dny evropského dědictví obstará v neděli 11. září v 16 hodin letošní třetí koncert z Cyklu chrámových koncertů. V kostele sv. Petra a Pavla vystoupí sopranistka Gabriela Eibenová a varhaník Adam Viktora s interpretací děl J. S. Bacha, F. Schuberta, R. Schumanna. Dobrovolné vstupné je příspěvkem na projekt obnovy varhan mělnického chrámu.
Za všechny zúčastněné srdečně zve na mělnické Dny evropského dědictví Mělnický osvětový a okrašlovací spolek, o. s., hlavní organizátor a lokální garant.
Renata Špačková, MOOS, o.s.
www.moosmelnik.cz/akce.html
Příloha:
Petr Císařovský, Chodec 2011
jeden z návrhů loga Máchovy poutnické cesty
Plakát EHD 2011
Příloha | Velikost |
---|---|
Petr Cisarovsky Chodec 2011.doc | 141 KB |
EHD2011plakat.pdf | 1.34 MB |
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK